Serial Alese Svobody pro mesicnik KAM v Brne
1.dil - BRNENSKE PODZEMI - uvodem...

Kazde mesto a tudiz i mesto Brno ma sva tajemstvi ukryta pred zvedavymi zraky kazdodenniho zivota. Nestavi je na odiv, nijak se s nimi nechlubi a uchovava je toliko pro ty, jimz duveruje, ze s odhalenim tajemstvi nalozi nejen ohleduplne a rozumne, ale take uzitecne a spravne. K takovym tajemstvim patrily v Brne donedavna i prostory ukryte pod bloky domu nebo pod jednotlivymi budovami a zejmena pak ty, ktere jako by uz troufale opoustely ulicni cary a hranice zastavenych arealu a prodiraly se kamsi dopredu, vetsinou dokonce az pod verejne komunikace, pod dlazby namesti a do prirozenych, ci spise prirodnich nerovnosti terenu mesta Brna.
O techto prostorach se sice neco malo vedelo, ale mluvilo se o nich vzdy velmi potichu a s prstem na rtech. Byvaly totiz opredeny jakymsi tajemstvim neznama, ba mnohdy i bajemi a povestmi, jez svym zpusobem vzbuzovaly prijemne mrazeni v zadech. Nicmene pravda a hola skutecnost je i v jejich pripade jako ostatne vzdy jina, mnohem prostsi a bez jakychkoliv prikras. Stacilo totiz, aby se tym odvaznych, obetavych a hlavne pro vec zapalenych odborniku podival cele veci, tak rikajic, primo do oci.


PhDr. Milena Flodrova

Zdalo by se, ze stavby po staleti ukryte pod dlazbou brnenskych ulic a namesti zustavaji zapomenuty a byvaji nahodne objeveny jen pri stavebnich pracich, zasahujicich hluboko pod uroven terenu. Skutecnost je vsak takova, ze podzemni prostory se velmi casto pripominaji samy zpusobem tak razantnim, ze je nelze prehlednout. V dobe modernizaci a prestaveb domu i celych bloku byla sklepeni, ktera ztratila puvodni funkci lednic ci skladu vina a kupeckeho zbozi, casto zavezena odpadky nebo suti a zazdena. Stare stoly historickych vodovodu prestaly byt kontrolovany, studny a jimky byly zasypany a vetsina vojenskych staveb zanikla pri likvidaci mestskeho hradebniho systemu. Novym dlazdenim mesta v upravenych ulicnich carach byly odstraneny prirozene vetraci pruduchy a sklepni prostory zacaly trpet nadmernou vlhkosti. Nedokonale vyplnene podzemni prostory s pokleslymi zasypy spolecne s promenlivym vodnim rezimem spodnich pramenu a obcasnymi havariemi vodovodniho radu zpusobily, ze stropni klenute konstrukce zacaly casem ztracet svoji stabilitu a unosnost. Staticke poruchy domu, propadani povrchu komunikaci a vznikajici kaverny v mestskych ulicich byly prvni projevy destrukce podzemnich staveb. Zriceni nekolika domu, propadani vozidel a pribyvajici urazy vrcholici lidskymi tragediemi primely vedeni mesta zabyvat se brnenskym podzemim se vsi vaznosti.

Po havarii vodovodu v Pekarske ulici v unoru 1976 s tragickymi nasledky, kdy se do rozbahneneho vykopu historicke kanalizacni stoky propadla petactyricetileta zena (tuto udalost dodnes pripomina pametni deska na zdi domu c. 62), rozhodla rada Narodniho vyboru mesta Brna resit situaci sanaci brnenskeho podzemi. Byla vypracovana specialni metodika zjistovani a zkoumani prostoru pod brnenskymi ulicemi, namestimi, parky i jednotlivymi domy a nalezena sklepeni zacala byt dokumentovana a zakreslovana do specialnich map.

Za vice nez petadvacet let pruzkumu brnenskeho podzemi bylo objeveno a sanovano prekvapive mnozstvi zajimavych sklepnich prostor, chodeb, stol a studni, pri nichz bylo zdokumentovano na tisice archeologickych nalezu a ucineno mnoho dulezitych historickych poznatku. Z hlediska rozsahu plochy historickeho centra a Pekarske ulice byly dosud prozkoumany necele dve tretiny mestskych bloku. Presto i tam, kde pruzkum byl jiz proveden, objevuji se necekane dalsi zajimave objekty a pozustatky stavebni cinnosti nasich predku.

Nejzajimavejsi z nich, doplnene o zname historicke souvislosti, dispozicni schemata a archeologicke nalezy, predstavila v lonskem roce publikace BRNENSKE PODZEMI. Umoznila zajemcum o tyto atraktivni prostory nahlednout do mist jen obtizne pristupnych, ale nanejvys zajimavych a nepochybne rozsirila znalosti a informace o bohate historii mesta Brna. V deseti kapitolach seznamuje ctenare s misty doposud nikdy nezverejnenymi, s misty do kterych vstoupit je nejen velmi obtizne, ale nekdy i nebezpecne. Prostrednictvim vice nez tri set prevazne barevnych fotografii Petra Barana umoznuje zajemcum nahlednout do tajemnych chodeb a zapomenutych sklepeni, ktere cekaly nekdy i cela staleti na svoje znovuobjeveni.

Pruzkumy pod dlazbou brnenskych ulic vsak stale pokracuji a zajimave nalezy nas prekvapuji temer kazdy den. Brnane i navstevnici moravske metropole si jiste vsimaji pruzkumnych sond, ktere jsou v techto dnech umisteny na Zelnem trhu, kde se podarilo objevit cast historicke vodovodni stoly; na Jakubskem namesti, kde byla objevena hrbitovni kostnice unikat srovnatelny s kapucinskou hrobkou; sondy na Vesele ulici, na parkovisti za hotelem Slavie, kde se jiz po odkryti zivicneho povrchu zacinaji vynorovat historicke sutereny byvalych mestskych kasaren atd..

Zachrana tohoto historickeho dedictvi spociva prevazne v tom, ze se objevena sklepeni po statickych upravach opet zpristupni pro verejnost, nebo se jim najde vhodne vyuziti tak, jak se to jiz v mnoha pripadech osvedcilo. A prave o techto prostorach, ktere by znovu mohly slouzit svemu ucelu bychom vas chteli informovat v malem serialu, ktery by na tomto miste mel vychazet kazdy mesic. Seznamite se v nem nejen s objevenymi sklepy a chodbami pod Brnem, ale i z jejich historii, ktera pro vas bude ve vetsine pripadu mimoradne prekvapiva a atraktivni.

V prvni casti exkurze brnenskym podzemim budeme smerovat pod navrsi Petrova, kde se dodnes nachazi jedny z nejstarsich brnenskych sklepu, stale cekajici na sve nove vyuziti.

Text - Ales Svoboda
Foto - Baran, Francan


Chodba vedouci od Behounske ulice



Rimske namesti - podzemi Frantiskanskeho klastera



Zelny trh - podzemi Maleho Spalicku



dalsi dil