Serial Alese Svobody pro mesicnik KAM v Brne
6.dil - podzemi Dominikanskeho namesti

Rybny trh, jak napovida nazev Dominikanskeho nam. ze 14. stoleti, byl specializovanym trzistem, ktere lezelo na mirnem svahu petrovskeho kopce v mistech dulezite spojnice dvou bran -- Brnenske a Vesele. Nabizel suroviny k priprave postnich jidel a tehdy velmi oblibenych rybich specialit a pochoutek. Byly to ryby nejen tuzemske z primestskych rybniku ze Stareho Brna a svrateckeho povodi, ale i ryby dovazene z primorskych oblasti. Vedle kapru, stik, parem, okounu a uhoru, kteri se kupovali vcelku, to byli i sumci a lososi prodavani po castech, oblibeni slanecci a ustrice potom na miru a pocet.

Pruzkum podzemi Dominikanskeho namesti byl zahajen na jare roku 1999 z nekolika duvodu. Bylo rozhodnuto o dostavbe proluky v tzv. Velkem spalicku (roh Mecove a Dominikanske ul.), a tak pritomnost podzemnich prostor pod prijezdovymi trasami mohla zkomplikovat cinnost tezkych stavebnich mechanismu. Dalsim duvodem byla pripravovana vystavba podzemnich kolektoru a take zamer nove architektonicky ztvarnit povrch namesti. Vzhledem k tomu, ze pruzkum zde zatim nikdy nebyl provaden a zadne podzemni prostory nebyly znamy, rozhodl magistrat o jeho urychlenem provedeni. Vysledky doslova predcily ocekavani.

Studna, ktera podle dochovanych rytin a nekolika historickych map a planu stala uprostred Rybneho trhu, byla zrizena pravdepodobne na prelomu 14. a 15. stoleti a slouzila zrejme az do roku 1820, kdy byla zasypana. Mela kamenne roubeni s dekorem a jeden az dva vyrovnavaci stupne. Vyznaceni studny na nekolika planech pomohlo celkem presne odhadnout misto, kde se asi puvodne nachazela. Po zahajeni vykopu pruzkumne sachty byl v hloubce dvou metru pod dlazbou nalezen fragment cihelne klenby, kterou byla studna po zasypani zaklenuta. Klenba mela zabranit dalsimu propadani zeminy pod dlazbou namesti a svuj ukol splnila dokonale. Pod ni se objevila zachovala kamenna studna o prumeru 1,4 m, zcela zasypana hlinou a navazkou. Zasyp byl postupne vybiran az na uroven dna do hloubky 14,5 m. Po vycisteni byla studna presparovana a chybejici kameny doplneny. Zajimave zjisteni nas cekalo v hloubce 11 m. V teto urovni je ve vyzdivce zazden osmiboky studnicni venec z duboveho dreva, coz znamena, ze studna byla dodatecne prohloubena o 3,5 m, zrejme z duvodu poklesu hladiny spodni vody. Potvrzuje to i povrch kamenu, ktery je nad timto vencem ohlazeny od vytahovani okovu mnohem vice nez pod nim. Od okamziku, kdy bylo po dokonceni oprav zastaveno cerpani vody, nastoupal vodni sloupec studny do vysky 3 m. Nyni je studna docasne zastropena a po uprave namesti snad bude opet zpristupnena.

"Sklepeni domu mincmistru" -- tak byly nazvany prostory objevene pod dlazbou Dominikanskeho namesti v mistech, kde pravdepodobne staval dum mincmistra Bruna a pozdeji Mikulase od Veze. Pote, co jej Eliska Rejcka darovala klasteru starobrnenskych cisterciacek, byl nekolikrat upravovan a prestavovan. Po zruseni klastera za josefinskych reforem byl roku 1782 dum prenechan vojsku a o dva roky pozdeji pripadla eraru i odsvecena kaple.

V roce 1903 byla dominikanska kasarna i s kapli ve znacne zchatralem stavu predana zpet do majetku mesta. Mestska rada misto toho, aby tuto vyjimecnou pamatku pomohla zachranit, se rozhodla k sokujicimu kroku. Pres protesty odborniku i brnenske verejnosti byly kaple i kasarna v roce 1908 bezohledne zbourany. Brno tak prislo o rane goticky unikat mimoradne historicke ceny. Klenba kaple zaklenuta do stredniho osmibokeho pilire, plna remeslne prvotridnich detailu kamenickych praci, okenni kruzby, konzoly a portaly, steny zdobene freskami oslavujicimi kralovsky rod Premyslovcu, to vse bylo v okamziku zniceno pod zaminkou uvolnit pruhled na Zemsky dum (Novou radnici) a zridit tramvajovou trasu v Zamecnicke ulici.

Dum na rohu Panenske ulice a Rybneho trhu zabiral temer tretinu celkove plochy dnesniho namesti. Prave v techto mistech byla provedena pruzkumna sachta, ktera odhalila puvodni, rane goticke zdivo a porusenou klenbu s lunetami. S postupem praci podel teto zdi smerem k Nove radnici byl objeven prostor s kompletni klenbou velkeho rozpeti. Tento prostor byl zasypan stavebni suti otvorem prorazenym v jejim vrcholu. Nasyp vsak nebyl zhutneny a tvoril pouze kuzel s volnymi prostorami kolem prorazeneho otvoru. Klenba dosahujici vysky 3,5 m (pri sirce 7 m) vsak byla pod dlazbou namesti, kde stale parkuji automobily, v hloubce pouhych 60 cm! Delka puvodniho sklepa je temer 20 m a jeho kamenne zdivo s rane barokni klenbou a lunetami tvori po vyklizeni zasypu vpravde monumentalni prostor.

Velikost prostoru a historicka hodnota tohoto nalezu byla ve spolupraci s archeology inspiraci k zajimavemu zameru pro jeho vyuziti. V miste puvodniho schodiste byla navrzena pristupova chodba napojena na suteren Nove radnice, ktery je vzdalen pouhych 7 m. Timto zpristupnenim vznikla za podpory Magistratu mesta Brna moznost vyuzit nalezene prostory ke zrizeni mestskeho lapidaria, kde by byly trvale umisteny goticke kamenne fragmenty ze znicene Kralovske kaple. Tyto prvky jsou zatim provizorne ulozeny v objektu byvalych mestskych jatek na Masne ulici. Zaroven by lapidarium slouzilo jako expozice Muzea brnenskeho podzemi, pristupneho (jako jeden z mala objektu tohoto druhu) siroke verejnosti.

Sklepy pred kostelem sv. Michala patri k nejmladsim z nalezenych podzemnich prostor Dominikanskeho namesti. Vznikly pravdepodobne v 19. stoleti jako ucelove skladovaci prostory trhoveckych kramku pod rampou kostela sv. Michala.

Soucasny majitel obchodu Libor Horak nam potvrdil, ze jeho dedecek roku 1937 obchod koupil jako "radigovana jatka" a vedl se svoji zenou Annou "Reznictvi Karel Novak". Kazde rano ve tri hodiny odjizdel bryckou do Malhostovic pro maso, aby jiz v pet hodin otevrel kramek s vyhlasenymi delikatesami tohoto reznictvi: huspeninou, tlacenkou a varenymi prasecimi nozkami. Kazdy den tedy sestupoval s pulkami prasat po ctrnacti schodech do chladirny veset maso na haky, ktere i nyni, po znovunalezeni sklepa, jsou na svem puvodnim miste. Po zruseni koncese v padesatych letech byly v techto prostorach zrizeny zachody a sklep byl pravdepodobne zazden. Po dalsim uzivani obchodu jako skladu byl zde v roce 1974 otevren obchod s kvetinami.

Sklepy lezici primo pod znacne frekventovanou ulici jsou v prekvapive dobrem technickem stavu, i kdyz mnoho let nad nimi jezdily tramvaje ve smeru ulic Dominikanska Zamecnicka. Presto bylo jejich zdivo vyspraveno a sklepy propojeny puvodnim schodistem s malym skladem v prodejne. Stale vsak zustava nevyresena otazka zazdene chodby, smerujici z tohoto skladu pod kostel sv. Michala, ktera by udajne mela vest az na Petrov.

V dalsi casti exkurze brnenskym podzemim nahledneme do stale vyuzivanych stredovekych sklepu pod Starobrnenskou ulici a Malym spalickem.

Text - Ales Svoboda
Foto - Baran, Francan


Sklepeni domu mincmistru



Sklepy pred kostelem sv. Michala



Studna na Dominikanskem namesti



dalsi dil serialu Alese Svobody