Serial Alese Svobody pro mesicnik KAM v Brne
9.dil - podzemi Moravskeho namesti a Behounske ulice

Na soubehu ulic Behounske a Kozi stala ve stredoveku Behounska brana postavena v roce 1252. Puvodne se jmenovala Rynska podle kolonistu od reky Ryn, kteri se zde usadili jeste pred pravni konstituci mesta. Pred branou byl moravskym markrabetem Janem Jindrichem v roce 1350 zalozen klaster augustinianu s kostelem sv. Tomase. Jeho poloha mimo mestske hradby zrejme predurcila velmi dramaticky sled dejinnych udalosti, kterymi toto misto po dobu sve existence proslo. Dnes je soucasti velkeho namesti, ktere ma charakter rozlehleho mestskeho parku a od roku 1990 se nazyva namesti Moravske.

Umisteni klastera pred mestske hradby nebylo z hlediska obrany mesta, reseni prilis vhodne, ale zcela pochopitelne. A protoze zastavba uvnitr hradeb byla jiz velmi zahustena, nemohl byt v prostoru mesta realizovan. Z toho duvodu byla zvolena nahorni plosina u Behounske brany, kde byla zapocata stavba klasterniho kostela zasveceneho Panne Marii a sv. Tomasi, ktery se zaroven mel stat hrobkou moravskych markrabat lucemburske dynastie. Karel IV. venoval nove vznikajicimu klasteru obraz "cerne Madony", pro nejz markrabe Jan Jindrich dal zridit v kostele uzavrenou kapli.

Sklepy pod Moravskou galerii jsou situovany jak pod budovami byvaleho klastera, tak pod jeho dvorem. Cast sklepu take zasahuje hluboko do namesti pred pruceli vstupu do budovy, pod dnesni parkoviste. Pristup do techto mist ze vstupni haly galerie umoznuje dlouhe schodiste, ktere konci ve sklepe se studnou. Stale funkcni studna je pristupna i z rajskeho dvora z urovne prizemi. Vlevo od studny se nachazi zazdeny vstup do augustinianske hrobky, umistene pod podlahou kostela sv. Tomase. V roce 1991 byl pri archeologickem pruzkumu probouran a ve trech zaklenutych komorach gotickeho puvodu bylo objeveno pohrebiste s ostatky reholniku. Vlivem vlhkosti a zvysene teploty, zpusobene ucpanim vetracich otvoru v padesatych letech, doslo k rozsahle destrukci drevenych malovanych rakvi, puvodne ulozenych v nekolika vrstvach nad sebou. Rozpadle lidske pozustatky tvorily hromady trosek kolem zdi. Krypta je nyni opet nepristupna a puvodni vchod zazden.

Napravo od studny je mozno uzkymi chodbami projit do zapadni nebo vychodni casti sklepu. Zapadne polozeny barokni sklepni prostor se stlacenou valenou klenbou a ztuzujicimi pasy je celou dispozici umisten pod nynejsim parkovistem. V jizni stene usti do tohoto prostoru zuzujici se stoka vysoka 110 cm, ktera je zrejme napojena na hlavni kmenovou stoku lezici pod Behounskou ulici. Silny prutok kanalu vytvari v tomto sklepeni stalou zvukovou kulisu.

Novodobym propojenim pres sklep, ktery puvodne slouzil jako lednice, je pristupna vychodni cast podzemi. Po stoupajicim schodisti lze vstoupit do rozmerneho gotickeho sklepa s temer pulkruhovou valenou klenbou. Sklep byl puvodne pristupny dvema vchody s kamennymi gotickymi portaly, ktere jsou dnes zazdeny. Klenba je na nekolika mistech porusena prurazy zalitymi betonem. V osmdesatych letech byly v techto mistech zahajeny prace na instalaci technickeho zazemi galerie. K realizaci vsak nedoslo a tyto prostory jsou nyni prazdne. Vzhledem k prokazatelne zazdenym vstupum lze predpokladat, ze na tyto sklepy navazuji dalsi, dosud neobjevene prostory.

Sklepni chodba pod Behounskou ulici byla objevena v srpnu 1999. Sachtou provedenou v chodniku a stolou v delce asi peti metru byla nalezena ctyri metry pod vozovkou masivni kamenna zed. Po jejim prorazeni bylo mozno vstoupit do polozasypane chodby, ktera po vytezeni navazky meri temer 80 m. Zapadni konec se nachazi v urovni vstupu do kina Scala a vychodni konci sikmou stenou pred pruchodem v ohbi Behounske ulice. Ve vychodni tretine chodby byla pod nanosem hliny a bahna nalezena sachta smerujici do kanalizacni stoky s velkym prutokem. Stoka ma smer objevene chodby a lezi ctyri metry pod jeji hlinenou podlahou. Tento nalez ale nebyl posledni. Po prorazeni sikme steny pod pruchodem do parku byla ve zvysene urovni jednoho metru objevena pruchozi stola. Jeji vychodni cast v delce asi 90 m smeruje pod parkem k Janackovu divadlu, zapadni usek se staci ve smeru Behounske ulice k namesti Svobody. Po 20 metrech je vsak klenba prolomena a stola zasypana.

Abychom zjistili duvod vzniku techto staveb, musime se vratit do 18. stoleti, do doby, kdy prevor Zirckel vedl zdlouhava jednani s vojenskou opevnovaci komisi a mestskou spravou o zasypani prikopu mezi klasterem a mestem. Od tehdejsi prelatury smerem ke Spilberku (dnes ulice Solnicni) vedla uzka cesta jen pro jeden vuz, protoze pod ni byl hluboky prikop az ke Drevene brane. Podle planu stavitele Morice Grimma bylo nutno prikop zasypat a vytvorit tak prostor novym budovam klastera. V roce 1731 bylo zasypani prikopu konecne povoleno s podminkami, ze klaster zajisti, aby obecni kanal a vodovod, ktery tudy vede, nebyl zamyslenou stavbou poskozen.

Nad stokou protekajici prikopem byl tedy vybudovan jakysi ochranny tunel, ktery byl pote zasypan. Stola lezici pod parkem je zrejme prelozena vetev Kartouzskeho vodovodu kterou byla privadena voda z Kralova pole do Merkurovi kasny na Dolni trh (dnesni namesti Svobody). Obe stavby vznikly tedy soucasne v roce 1731. Ochranna chodba, vysoka i siroka 2,4 m, je postavena velmi poctive s vyjimecnou remeslnou preciznosti. Svisle steny podpirajici cihelnou klenbu jsou provedeny z naruzovelych kamenu brnenske vyvreliny a doplneny cihelnymi ulomky az s filigranskou peclivosti, pripominajici mozaiku.

I vodovodni stola na opacne strane byla provedena velmi kvalitne. Je siroka 1m promenlive vysky v rozmezi 1,2 - 2 m a probiha v hloubce 6 m pod urovni terenu. Smerem od mesta klesa a pri sve krivolakosti pusobi pri prochazeni velmi zajimave. V posledni casti u Rooseveltovy ulice je jeji profil zuzeny a kvuli pruchodnosti jej bylo nutne zvetsit. V tomto miste vodovod tehdy opoustel mestske hradby, a proto byl ze strategickych duvodu pevne zazden kamennou vyzdivkou. Posledni casti, ktera je prorostla koreny stromu a keru, konci stola vetraci sachtou pod chodnikem. Byla zrejme prerusena pri vystavbe tramvajoveho telesa Rooseveltovy ulice.

V dalsi casti exkurze brnenskym podzemim navstivime objeveny sklepni komplex a fragmenty byvaleho kostela sv. Mikulase pod namestim Svobody.



Text - Ales Svoboda
Foto - Baran, Francan


Chodba pod Behounskou ulici



Sklep pod parkovistem pred vchodem do Moravske galerie



Chodba pod parkem u Behounske ulice



dalsi dil serialu Alese Svobody