Moravske lochy

  ( LOCHY - Stredoveke sklepy a prostory hloubene v hline a piskovci )                                   

Nejenom pod Brnem se nachazi spousta zajimavych podzemnich prostor. Rad bych se zminil o jednom z nasich radostnych objevu.


Jednou nas napadlo prochazet ruzne jihomoravske lesy. Vsimli jsme si mezi stromy jakoby mensi prohlubne, zakryte mohutnym tezkym vyvracenym parezem. Divali jsme se z ruznych uhlu pod parez a stale vice nam bylo jasne, ze nejde jen o nerovnou zemi. Jakmile jsme spolecnymi silami parez odvalili, spatrili jsme v prohlubni mensi otvor a po strane zdenou klenbu z jiz zetlelych cihel. Z prohlubne jsme odhrabali listi a vetvicky, abychom mohli sklonit hlavu ke klenbe a posvitit pod ni. Spatrili jsme znacne klesajici chodbu, obezdenou kameny. Nevahali jsme ani chvili, a zvetsili otvor vstupu tak, aby se jim slo protahnout pod okrajem klenby do chodby. Kdyz jsme sestupovali chodbou, priblizne po 15 metrech jiz chodba prestala klesat a zacala se vetvit, nektere odbocky byly slepe a nektere pokracovaly a dale se vetvily. Byl to zajimavy labyrint s chodbami priblizne gotickeho tvaru, krouzenymi ve zlutem piskovci, misty skrze klenbu vysely odumrele korinky, misty se kus klenby jiz odloupl. Cely labyrint byl priblizne dvou urovnovy a mohl se rozprostirat na plose snad 80x40 metru. Misty bylo vypadeno do vetsich prostor i dva metry stropu. Tudy jsme prochazeli skutecne po spickach



Kdyz si clovek uvedomi, jake prostory
muze mit i v lese pod nohama...

 

Kamenne a cihlove vyzdivky a klenby poukazuji na stary puvod

Co se lze o takovych prostorach dopatrat v literature? Napriklad:

Lochy nejstarsi sklepni podzemni prostory hloubene v hline i piskovci se nachazi vetsinou nahodne tim, ze o sobe daji vedet propadem a zejmena na vesnicich se nachazely pomerne casto, v podobe vice ci mene hlubokych skrysi s chodbickami, v zemi vyhloubenych. Kolem techto lochu vzdy existovalo mnoho ruznych povesti, jakekoli informace o starych losich se snazil kdysi vypatrat jisty pan Skutil, ktery vybizel ve drivejsi vlastivedne literature muzejnickeho spolku: "Pomozte nam doplnit mapu moravskych lochu"

Mnoho byvalo vypraveni i o puvodu techto lochu, napriklad:

- Jsou to skryse z valek tatarskych
- Skryse z valek tureckych nebo svedskych
- Skryse pronasledovanych moravskych bratri, novokrtencu
- Lochy obyvane trvale mnichy, pro bohosluzebne ucely
- Ukladalo se tu obili a to do tzv. cepaku- okrouhlych lochu
- Obcasne obydli lidske, nebo pripravene utociste
- Ve spojeni se studnami, puvodni kryte zdroje vody


Pocatky budovani lochu sahaji do 13. stoleti, do obdobi velkych promen hmotne kultury. 

Dle archeologickych pruzkumu lochy slouzily predevsim jako skryse k uchovani zasob a ve valecnych obdobich i jako ukryt pro obyvatele. Nejhloubeji lozeny loch je zatim uveden kurimsky v hloubce sedmi metru. Prace spojene s vynasenim materialu byly dosti obtizne. Jejich sirka byvala odvozena od volneho pohybu jednoho cloveka, tedy kolem 80 cm, ale i zde jsou vyjimky, kokorske lochy mely pry 3 metry v prumeru. V chodbickach jsou casto otvory pro zavorovita prepazeni. Uvnitr lochu je znamo kamenne zdeni (Kninice), cihlove klenuti (Olsany), veprovicove vyzdivky (Orechovice), mnohe lochy byly dokonce vybileny vapnem (Ujezd), caste jsou kominkove vetraci otvory (Oslavany), a nektere lochy byly i tripatrove (Namest).


Jak se na Lochy prichazelo? Co se o tom lze docist?

"Pred dvema lety kopali na stavenisti vedle muzea studni. Jake bylo prekvapeni delniku, kdyz prisli pod zlutkou na piskovec, a propadli se dolu do chodby vytesane!"

"Na polich byly jiz koncem 19. stoleti nalezany pri orbe ruzne predmety a byly tam zjisteny podzemni prostory, tzv. lochy."

"V souvislosti s prestavbou budovy kina v Holasicich byla na dvore hloubena jama pro septik, jejiz dno se pri vyrovnani pred betonazi prolomilo do male mistnosti, spojene chodbami s dalsimi. Umele vytvorene dutiny byly vykopany v kompaktni sprasove vrstve vyvyseniny nad pravym brehem Svratky Vzhledem k neodkladnosti stavebnich praci byl podzemni komplex pouze prohlednut a castecne zdokumentovan a zarazen mezi lochy stredoveke (o jejich vyskytu se zminoval I.L.Cervinka v roce 1905 a pan Skutil zde rovnez popisoval jejich vypracovani ve sprasi s gotickymi lomenymi klenbami v roce 1949)."

"Kdysi byla hospodyne sama doma a tu se odvazila ze zvedavosti do toho sklipka, ktery se po nekolika krocich rozsiril v prostranny sklep. Bylo tam nekolik stolecku a na nich stribrne penize. Zena radostne po penezich sahla, ale sotva ze penize shrabla, rozsypal se ji stolecek v hromadku prachu. Ulekana vybehla ven a nepriznala se nikomu. Po case dohnala ji touha po penezich opet sestoupiti do lochu odvazila se pak jeste dale tim sklepem a spatrila ku svemu ustrnuti nekolik osob, jak sedi tise pri stene bud na zemi, nebo na sedatkach, jako by drimaly. Chtejic je probuditi poposla blize, aby se jich dotkla. Sotva vsak ruky na ne vztahla, rozpadly se ve hromadku prachu a kosti"

"O zminenych skrysich se i za nasi doby mnoho a zmatene mluvi, tak ze neni mozno z povesti tech mnoho spolehliveho si vybrati. Hlavni vchod do nich vedl pred casy na tom miste, kde nyni kaple kozusanska stoji. Zaklady te kaple jsou pry dva sahy hluboke, tj. az na dno lochu, zednici musili pry po zebri dva sahy dlouhem dolu stoupati. Kaple stoji uprostred vesnice. Od ni na vychod jsou chodby podzemni, asi sto kroku dlouhe a deset kroku siroke, misty jeste sirsi, tahnou se pod okresni silnici. Z bocnich pak vyklenku, ktere s hlavni chodbou spojeny byly, udelali sobe sousede sklepy"

"V Losticich na Skreckach zachovaly se stopy podzemnich bydlist pravekych cili lochu a jeste pred nedavnem tu bylo videti chodbu do zlute hliny vykrouzenou. Jak daleko ty lochy sahaly, nebylo mozno vypatrati"

"Jeskyne umele jsou dlouhe, rukou lidskou v hlinovici vykopane chodby podzemni, ktere se na cetnych mistech nasi mile vlasti vyskytuji"

"Lochy kloboucke jsou asi 2 metry vysoke a 0,70 metru siroke chodby podzemni, ktere snad na nekolik hodin po krajine se tahnou, a do nichz na rozlicnych mistech vede vice otvoru Jeskynaci pouze v case nebezpeci a nepohodlne vetrnosti a zejmena v zime stehovali se do lochu, kdez po jednotlivych rodinach v komurkach popsanych trvali. V nekterych byly naspy ku sedeni, ba i nasypane stoly. Takova vykopana jama se nalezite vypalila, aby vlhkost nemela pristupu. Nyni vsak voda, jez vetracimi pruduchy natekla, na cetnych mistech klenby podebrala a porouchala velice. Lide kteri pred 60 a vice lety do lochu jako deti chodili, v nich na skovavacku si hravali, nepamatuji se, ze by tam byli kdy co nasli, lec nad rozsahlosti a spletenosti chodeb kazdy dosud hlavou krouti."

"Vykopane chodby vedly i do okolnich lesu. Prukopem timto muze jedna toliko osoba jiti. Po stranach chodby te jsou vzdy ve vzdalenosti 20 metru vyklenky, ktere jistotne jineho ucelu nemely, nezli aby osoby jdouce smerem opacnym, mohly si pohodlne vyhnouti. Cely prukop jest vsude velmi pravidelne a soumerne vykrouzen a podoba se co do stropu stavbe goticke."

"U nas lochy nalezaji se nejvice tam, kde hlinovice jest tak pevna, ze snesla tesy nastrojem bud kovovym, nebo kamennym zpusobene, kde clovek nejsa ohrozen sesutim, bezpecnosti a ochrany nachazel pred zivly nepriznivymi, pred litou zveri a neprately."

"Jest pravde podobno, ze lochy nase, ta jako pecery ruske snad hned za casu pohanskych k nabozenskym ucelum slouzily, poustevnici zbozni a mnisi sveta se odrikajic docasne v nich se zdrzovali, nebo take krestane prvni tajne v nich bohu slouzili."

"Tez v Orechovem jsou podzemni chodby a skryse, ktere ve spojeni s lochy orechovickymi a tikovskymi tvori cely podzemni labyrint a tahnou se az pod kostel."

"Lochy byvaji z pravidla pod nynejsimi osadami, drivejsi osadnici je budovali umyslne pod svymi domy, v nebezpeci tam odnesli drobnejsi a cennejsi veci. Otvor byl zajiste skryty. Chodby do lochu vedouci jsou tez z te priciny tesny, aby snadno mohly byti zasypany, kdyby se nepriteli podarilo vchod nektery nalezti. A bludiste chodeb jeste vice bezpecnosti napomahalo."

"Casto se propadlo kus pole, a otevrela se dira, vedouci do neznamych chodeb. Roku 1888 se otevrela opet takova dira, otvor byl okrouhly a pod nim sesypala se hlina na 4 metry hloubky, a tu vedla chodba do prvni prostory. Z teto komurky sla opet nizka chodba vedouc do dalsi komurky, pak jeste do treti. Z druhe komurky odbocovala jeste chodba smerem jiznim"


Vetsina lochu a vstupnich der, nebo vzniklych propadu je vzdy lidmi ze strachu a kvuli bezpecnosti zasypana, aniz by vubec byly prostory treba prohlednuty. V tomto jsou bohuzel lide skutecne aktivni.
Verim, ze i tyto me stranky pomohou mnohym lidem, divat se na tyto zalezitosti jiz z lepsiho pohledu, a ze si uvedomi velikou vypovidajici historickou hodnotu i u techto vzacne se jiz objevujicich stredovekych podzemnich prostor.


Nase prosba:

Na tomto miste chci opet kazdeho pozadat, pokud se o necem takovem dozvi, zda by mne mohl informovat. Je mozne zajistit pruzkum i vyklizeni, staticke overeni a dokumentaci a sanaci prostor a zpracovat navrh na dalsi pripadne vhodne a dustojne vyuziti, nebo, pokud si chcete nechat prostory v tajnosti pro sve jakekoli potreby, alespon mne pozvat na jejich prohlidku pro poteseni na oplatku mohu zase pozvat ja vas na skutecne zajimava mista!

Uvitam i pouhe tipy a na miste vse muzeme proverit nejen alternativnimi metodami.


A nepatrny zlomek z toho, co se mi podarilo nafotit i z dalsich nasich objevenych mist,
vam zde prikladam
pro radost:


Pohled z vecnych temnot ke vstupni chodbe
.

A ted to prave orechove, o cem se vam asi ani nesni, natoz to videt na vlastni oci...     Vstupte prosim: 




Prochazime labyrintem chodeb gotickeho tvaru


Kdyz posvitime do dali, stale se chodby vetvi


Krizovatek a odbocek je tu asi bezpocet, dokonce dalsi vychod mi sviti za zady.


Misty je videt krasne vrstveni


Ve zdi byvaji otvory a co jineho tam ocekavat, nez dalsi a dalsi krizovatky
tohoto nekonecneho labyrintu, ovsem i v nizsim patre!


Ale kdo takove labyrinty budoval?


Kamkoli clovek posviti, vsude dalsi chodby, a to jeste netusime patra pod a nad nami!


Lepsi na plazi v podzemi, nez u more! Jsme v podzemnim raji, kamarad chrochta blahem...


Nektere prulezy jsou pravda pro nas uzke, takze co neprolezeme, radeji obejdeme


Misty nachazime zajimave vyklenky, kdovi na co drive asi slouzily?


Nektere chodby sousedi celkem na tesno...


Uz to prochazime nekolik hodin a neverime svym ocim


Vsude se tu prasi jemny pisek, chudak objektiv meho fotoaparatu uz skripe, jenze nenafotte to!


Sem tam vam vypadne kus klenby za krk, to je jen o zvyk, to uz patri k veci


Tolik chodeb pohromade jsem jeste nevidel, a neobetonovanych! Asi me z toho trefi...


Clovek by tu mohl i prezivat, jak se zda


Opet posvitime do prulezu a opet vidime
dalsi a dalsi krizovatky chodeb,
tentokrat jeste o dalsi uroven niz.


V teto sini je po stranach i posezeni, tady uz vidim obyvak. 


Vzadu to vypada na prestupny prulez do vyssiho patra labyrintu...



navrat na hlavni stranku