Giganticke sklepy v Reckovicich pod starym pivovarem



Nejen historicke centrum Brna, ale i mestska cast Reckovice se muze pochlubit velmi zajimavym podzemim. Jsou to napriklad obrovska sklepeni byvaleho pivovaru, siroka a vysoka tak, ze se tam spolehlive vyhnou dva konske vozy. To byl asi i zamer, dostatek mista pro velke sudy vyrobeneho a skladovaneho piva, a jejich odvoz konskym sprezenim, a fungovalo to tak i ve skutecnosti, jak potvrzuji historikove.

Puvodne zemedelska ves mela tvrz, kostel a dvur. O Reckovicich se v historii hovori jiz ve 13. stoleti, jeste pred zbudovanim hradu Spilberk, kdy moravsky markrabe Premysl Otakar II. daroval reckovicky dvur, stojici na markrabstvi, na kralovskem kralove poli, na reckach.

Komplex puvodnich budov panskeho pivovaru, jehoz casti je i znama Vavrinecka vinarna, je v pisemnostech uvaden od sedmnacteho stoleti. Pivovar byl zbouran v sedmdesatych letech, obri sklepy zde vsak zustaly dodnes jako nema technicka pamatka. O to vice, ze neslouzily jenom ke skladovani piva.

V prvnich valecnych letech zustaly pivovarske sklepy nepovsimnuty, ale kdyz pozdeji Nemci poznali, ze nepratelska letadla pocala bombardovat vse, co podporovalo nemeckou valku, zacalo rychle zrizovani protileteckych krytu do vhodnych mistnosti a prostor, ktere se k tomu hodily. Protileteckym krytem se tak stal i pivovarsky sklep. Zpocatku jej pouzivali obcane Reckovic a potom i brnane a hlavne urednici zemske zivotni pojistovny, kteri museli prelozit uctarny do hostince v pivovare.

Ve sklepich bylo nejen vlhko, ale take hodne chladno. Lide se tu vsak museli ukryvat za svitu petrolejovych lamp, vcetne maminek s detmi, az do dubna roku 1945. V lepsich casech dostala denne rodina jednu cibuli, a tri brambory na osobu. Kdyz Nemci zrusili lazaret v mestanske skole, bylo do krytu umisteno deset posteli, na kterych lezeli raneni. Naval do sklepu byl stale vetsi, nebot nastal boj o horni Reckovice. Lide prichazeli se zivobytim, mnozi s malem, a nekteri, co se jiz nedostali ze zamestnani domu, s prazdnou. Civilni obyvatelstvo by jinak nemelo kde hlavu slozit. Ze sta chalup tehdy melo sotva padesat sklepy, a ty nestaly za nic.

Hlavni sklep pivovaru tvori vstupni mistnosti, spojovaci chodba a dve opravdu obrovske chodby, velmi siroke a s vysokou klenbou, je tam i odbocka do kopuloviteho prostoru se zdenou vysokou nadrzi, ve vyssi urovni pak pokracuji dalsi prostory. V miste, kde jsou dve nejvetsi chodby propojeny, je mozne z boku vystoupit nejlepe po zebriku do vyklenku nahoru a tam opet navazuje chodba vetraciho systemu. Ve druhe obrovske chodbe je jeste zajimavy zdeny valcovy prostor a na konci pruchod, nad kterym zustal ve stene veliky rezavy ventilator, byla by to mozna dobra scena do nejakeho hororu. Pruchodem sestoupime do nejnizsi urovne, lze jit doprava nebo doleva, na obou stranach vedou dalsi klenute chodby, je tam vsak stojata voda. Vpravo je dokonce po leve strane zdeny chodnik vedle vody a tak se vydame tudy. Prichazime k bocnimu otvoru do dalsiho prostoru valcoveho tvaru a naproti je opet otvor do leve chodby, ktera se tahla s nasi pravou rovnobezne. Po stenach jsou videt naznaky kleneb, ale tezko rici, zda maji statickou ulohu, nebo je pod nimi zazdeno pokracovani. Netusi to ani mistni, zahadou je pro ne i otazka pripadneho pokracovani dnes zazdenych koncu chodeb, obchazejicich Vavrineckou vinarnu. Mnozi i zde konstatuji, ze puvodni chodby kdysi pokracovaly a vedly az na Spilberk. Pomuze nekdo vyvratit, nebo potvrdit tato odvazna tvrzeni?

Velmi cenne jsou pro nas jakekoliv informace starsich pametniku, pamatujicich si na stare sklepy, vstupy a prostory nejen v oblasti Reckovic. Aktualni zajimavosti a tipy k navsteve atraktivnich podzemnich prostor v Brne, najdete na internetu, staci zadat moji adresu: podzemi.webpark.cz

(Informace cerpany mimo jine z publikace Muzejni a vlastivedne spolecnosti "Reckovice a Mokra Hora")


Giganticke, dnes nevyuzite prostory sklepu stareho pivovaru v Brne - Reckovicich


Elf s dusi v peri, a virguli - perem v ruce...


Jedna z unikatnich chodeb s vodni hladinou



navrat
na uvodni hlavni stranku