Kolektory


Kolektor (o kterem je rec zde z hlediska podzemi), je razeny tunel, ktery kopiruje ulice a obkruzuje vsechna namesti. Jsou v nem ulozeny vsechny inzenyrske site jako napriklad telefonni kabely, vodovodni potrubi, energeticke a jine elektrosite, mimo plynove potrubi, ktere musi byt z  bezpecnostnich duvodu vedeno jen tesne pod dlazbou ulic. Hlavni kolektory byvaji elektronicky hlidane, tedy z hlediska vniknuti, i poruch

Samozrejme ma sve, daleko mensi technicke kolektory i hrad Spilberk, komplex Bohunicke nemocnice, nemocnice u sv.Anny na ulici Pekarska, a spousta jinych vetsich objektu.

Drive byly takove mestske kolektory, pokud existovaly, ve velice spatnem stavu a silne zanedbane, ale dnes se jejich sit prebudovava a razi se kolektory nove a moderni. Pro zajimavost - model kolektoru z roku 1973:

Nejdulezitejsi a nejvetsi primarni kolektory jsou razeny v hloubce 30 metru, coz se historickych podzemnich prostor netyka. Ty mene vyznamne sekundarni kolektory, a veskere pripojky, ktere vedou do vsech domu a tudiz jich je obrovske mnozstvi, jsou ulozeny asi v 6-ti metrech pod povrchem, coz je hloubka historickych sklepu v Brne. Zde nastava problem.

Nepreberne mnozstvi sklepnich prostor se sice najde zrovna pri razeni tunelu kolektoru, ale jsou take vetsinou hned z komercnich duvodu zniceny, zabetonovany nebo jinak, treba jen castecne poskozeny a dal se o ne vetsinou nikdo nestara.

Hlavne v drivejsich dobach jsme prisli timto zpusobem o hodne starych sklepu. Dnes se jiz zlepsila situace natolik, ze kdyz je pri razeni nejaky sklep objeven, tak jsou okamzite informovany prislusne organy a sklepy jsou alespon zmapovany. Temer vzdy ma vsak prednost kolektor pred historickym sklepem. Mesto totiz nema na udrzbu techto sklepu prostredky a preprojektovani razby kolektoru v danem miste by take nebyla levna zalezitost.

Budovani kolektoru v Brne bylo zahajeno v roce 1973 stavbou primarniho kolektoru Dornych - Krenova. Z duvodu havarijniho stavu parovodu i kanalizace pod centrem mesta, se od roku 1993 zapocalo s hornickou razbou sekundarnich kolektoru a maji tam byt ulozeny veskere site a rozvody vcetne splaskove a destove vody. V kolektorech mohou i pripadne havarie nyni hlasit ruzna cidla a detekcni systemy. Jiz od pocatku se hornici setkavali snad kazdy tyden pri razbe s dalsimi a dalsimi polozasypanymi podzemnimi prostory a sklepy, ktere
vstupovaly do cesty a komplikovaly technicke reseni statikum a projektantum a vetsina takovych prostor byla z casovych a statickych duvodu vyplnena cementopopilkovou nebo betonovou smesi. Trasu kolektoru pod Radnickou ulici vsak protinalo tolik sklepnich prostor, ze se je podarilo vyuzit a po statickem zpevneni tudy i pod
historickymi zdenymi klenbami prochazi technicke site.

Primarni neboli transportni kolektory ulozene v hloubce 20-30 metru privadeji media od zdroju (rozvodny, vodarny, telefonni ustredny, teplarny) a z duvodu mnozstvi siti a dimenze potrubi maji kruhovy prumer 5 metru s rovnym dnem o svetle vysce 4 metry. Jejich velikost odpovida rozmerum prazskeho metra. 



Vyse ulozene sekundarni neboli
distribucni kolektory privadeji media primo k odberatelum nebo domum a jejich rozmery zaviseji na pozadovanych dimenzich potrubi a elektro siti, pohybuji se okolo 3 m hluboko. 

A nyni nekolik pohledu do primarnich kolektoru:


Primarni kolektory s vyskou tunelu casto prevysujici tunely metra...

Giganticky a predimenzovany system pod Brnem...














navrat