2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Spolupráce na ochraně netopýrůZahájena na území hl. města Prahy se skupinou ZO ČSOP Nyctalus


V ČR žije 24 druhů netopýrů a jsou zákonem chráněni. Dožívají se až 30 let. V zimě obě pohlaví společně zimují, na jaře přeletují, v létě jsou samci samostatně a samice tvoří mateřské kolonie. Na podzim se páří a přeletují na zimoviště. Kolonie se tvoří od května do srpna a mohou mít i tisíc jedinců. Netopýři při zimním spánku sníží tělesnou teplotu na 1 až 10 oC a počet tepů za minutu sníží z 500-800 na 4.

Nucené probuzení netopýra v době spánku (hibernace) je pro něj energeticky značně náročné a často rušený netopýr může zemřít na vyčerpání. Netopýra zavěšeného pod stropem vyruší nadměrné osvětlení a hluk spojený s pohybem lidí, zapalovaný oheň v prostorách, atd.

Skupina ZO ČSOP Nyctalus se zaměřuje na sčítání, mapování výskytu a ochranu netopýrů na území Prahy a poskytuje zájemcům důležité informace a pomoc.

Díky kácení starých dutých stromů přichází netopýři o své přirozené úkryty a jsou nuceni vyhledávat náhradní v lidských stavbách. Je známo mnoho případů soužití lidí a netopýrů. Pokud zjistíte, že se u vás usadili netopýři, nerušte je a kontaktujte odborníky (zde níže uvedeno). Často se jedná o matky s mláďaty. Opravy míst, kde se ukrývají (ošetřování dřevěných trámů netoxickými látkami, zachování vletových míst a otvorů, vhodný typ střešní krytiny) neprovádějte od května do září.

Nejlépe je konzultovat vše s odborníky, v žádném případě netopýry nezabíjet ani nenutit k odletu za dne.

Pokud naleznete netopýra, zbytečně jej nedrážděte a sahejte na něj raději v kožené rukavici a nebo přes kus pevné látky. Umístěte ho do papírové krabice bez štěrbin (je schopen se protáhnout velmi úzkou škvírou), ale nezapomeňte udělat dýchací otvory. Do krabice dejte zmuchlaný kus látky, vodu v ploché misce (např. víčko), případně misku s potravou (mouční červi, whiskas). krabici dejte na klidné místo bez průvanu se stabilní teplotou. Většina netopýrů sama 1-2 dny nežere, vysláblé jedince lze v nutnosti napojit stříkačkou, kapátkem a nakrmit pinzetou. Kontaktujte odborníky.


Kontakty:

ZO ČSOP Nyctalus:

nyctalus@email.cz

Jasmínová 2665, 106 00 Praha 10

Dagmar Zieglerová, tel.: 731 523 599 zieglerova@artinel.czČESON - Česká společnost pro záchranu netopýrů: www.ceson.org


STÁTNÍ VETERINÁRNÍ ÚSTAV
- v případě pokousání a podezření na vzteklinu

Praha 6 - Lysolaje, Sídlištní 136/24, tel.: 251 031 111


BRNO:

ZO ČSOP Veronica
Panská 9, 602 00 Brno
veronica@veronica.cz
tel.: 542 422 750

RNDr. Mojmír Vlašín, ČSOP Veronica, Panská 9, 602 00 Brno
e-mail: mojmir.vlasin@veronica.cz

foto.foto.foto.foto.foto

fotofotoZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)