2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brno - kryty pod novým nádražímText a foto: Kamil Pokorný, srpen 2006
Jednoho letního dne jsme si vyšli s kamarádem Radkem Soudkem do oblasti brněnské Zvonařky. Radek mi tu ukázal staré protiletecké kryty, které asi budou při stavbě nového nádraží zničeny.


Radek nachází kryty díky velikému nadšení a nekonečné trpělivosti, ať již při vyhledávání v archivech a nebo při zpovídání pamětníků a procházení terénů. Zdejšího krytu si povšiml díky prováděnému výkopu a odkrývání starých betonových fragmentů, kde se ukázal i klenutý otvor do typicky profilovaného protileteckého krytu oválného průřezu "vajíčko".

Zajímalo by mne, zda si pamětníci pamatují ještě na orientační symboly stanovené pro značení úkrytů: velké modré písmeno "K" na žlutém podkladě. Symbol jako ukazatel směru příchodu ke krytu měla představovat bílá šipka s nápisem "ÚKRYT" provedeným velkými černými písmeny. Orientační symboly se malovaly přímo na zdech a pod. nebo se zhotovovaly ve stanovených rozměrech a provedení jako hotové orientační tabulky, jež bylo možno připevnit tam, kde je krytové družstvo potřebovalo umístit. Variantou pak byly světelné ukazatele s využitím svítících - světélkujících nátěrů (barev).

Orientační označení směru příchodu k úkrytu se umisťovala na dobře viditelných místech na stěnách budov, ohradních zdech, plotech, popřípadě zhotovených konstrukcích. Musela být rozmístěna tak, aby byla zajištěna spolehlivá a rychlá orientace při nutném nástupu do krytů. První označení se umisťovalo asi 20 m od krytu a další na vzdálenost asi 50 m přičemž spodní okraje ukazatelů měly být 1,5 až 2 m nad úrovní terénu s krotem šipky ukazatele směřujícím k úkrytu..

Veřejné úkryty byly obsazovány převážně náhodnými osobami, které se nacházely v okolí po vyhlášení signálu CO. Nástup do úkrytů usměrňovaly hlídky pořádkové služby, vybaveny plánkem rozmístění úkrytů v okruhu své činnosti.

Rychlost nástupu do úkrytů byla prvním předpokladem úspěšného ukrytí. Byla podmíněna orientačním označením přístupových cest a vlastních krytů, jejich okamžitou přístupností a dokonalostí souhry krytového družstva při organizování nástupu osob do úkrytu. Krytové družstvo pak zabezpečovalo po vydání příslušného rozkazu přístupnost úkrytů a konalo v nich stálou službu. Členové se střídali dle plánu rozdělení služby,který zpracoval velitel úkrytu.

Otázkou je, jak by probíhalo ukrývání obyvatel v dnešní době. Široká veřejnost o tom zjevně informována není, kohokoli se zeptám, naprosto neví, kam by se ukryl a není na to vesměs připraven. Možná existují strategie, jež by se v případě akutní potřeby použily a záměrně je to v době "míru a klidu" tajeno. Pokud by mi k tomu někdo kompetentní mohl něco říci, budu rád. Je možno využít i našich stránek pro informovanost těch, které to zajímá. Není jich málo.

Několik ukázkových záběrů pro představu z naší návštěvy krytu u Zvonařky:


foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto


Kontaktujte nás, pokud vlastníte dobové fotografie, nějaké plánky, dokumentace a nebo alespoň nějaké vzpomínky o krytech, nejen "protileteckých", na oplátku provedeme jinými. Děkujeme.

Hledáme nadšence, který by si vzal na starost, měl chuť a čas vytvořit a doplňovat celou sekci "kryty", jež plánuji na tomto webu vytvořit. Zpracovávat ucelenou databázi, digitalizaci podkladů a fotodokumentaci pro interní využití a částečnou prezentaci. Další činností by mohlo být organizování občasných návštěv různých přístupných krytů pro zájemce z veřejnosti - za dobrovolný příspěvek na čas a náklady s tím spojené.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)