2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brno má systémy štol nejen pod Stránskou skalou!

Kamil Pokorný

Brno jako větší město nepochybně v období válek a později studené války, vybudovalo množství krytů a štol, do kterých by se v případě nutnosti obyvatelé schovali před nálety a jiným nebezpečím.

Radkovi Soudkovi se v letech pátrání (cca 2003 a 2004) podařil úžasný kousek: Jel na kole jedním místem v Brně se starší historií a zeptal se pamětníků, kde se schovávali za války a zda si pamatují, kde byl vchod. Starší lidé se jednotně shodovali na tom, kde se tehdy schovávali. Mlhavě si pamatovali, že to bylo veliký, že to bylo několik štol ve skále... Ukázali nám přibližně, kde se vchod nacházel. Později však byl zahrnut. Na tomto místě nyní nešlo rozeznat ani náznak, kde by vchod do štoly mohl být. A tak pro upřesnění jsem se rozhodl sáhnout po virguli, zda by to upřesnila. Přiznám se, že jsem cítil další možnost, právě zde virguli vyzkoušet. Radek začal kopat. Upřesnil jsem místo, kde by mohla štola být a začali jsme odstraňovat hromady nánosů, zapadaných za dlouhá desetiletí. Trvalo nám to tři dny práce několika nadšenců. Práce a těžká námaha však stála za to. Polovina "nadšenců" spíše s rukama v bok okukovala a nevěřila, že zrovna tam vchod najdeme. Někteří se objevili na chvíli, aby zase hned odjeli. Asi aby věděli kde je vchod, kdybychom to náhodou vykopali. Ale já si byl jistý silnou reakcí mé virgule a počet pamětníků, shodujících se v lokalizaci "kde asi to tak mohlo být" byl také nezanedbatelný. Nás několik hlavních nadšenců bylo ochotno pokusit se dokonce vchod najít kopáním na více místech, kdyby to první nevyšlo.

Najednou jsme cítili, že pracovní nástroje jaksi dobře zajíždějí do uhýbající směsi zeminy, listí a kamení směrem pod skálu. Naše práce se ihned zintenzivnila a za další tři hodiny jsme odkopali tolik, aby byl možný vstup proplazením se. Virgule byla přesná na půl metru! Neváhal jsem se soukat do útrob skály pod vystřílenou klenbou štoly jako první. Euforie radosti, že jsme nějaký vstup vykopali a virgule nelhala, se stupňovala, když jsem pronikal dovnitř. Pozvedl jsem hlavu pod nízkou klenbou a posvítil dále. Prostor pokračoval a profil se rozšiřoval od vstupního zásypu až na výšku a šířku asi čtyři metry, tedy profil velkých štol na brněnské Stránské skále!

Šel jsem vstupní štolou čtvercového profilu a prořízl tmu kuželem světla, po několika metrech jsem dosvítil na skalní stěnu. Je to čelba? Zdálo se že ano, i tak by byl prostor hezký a potěšující. Tajně jsem ale doufal, že to nějak ještě musí pokračovat i podle svědectví těch lidí. Blížil jsem se ke stěně a zkusil posvítit vpravo. Vyvalil jsem oči, protože kužel mířil až do dáli odbočující dlouhé štoly!

Šel jsem dále, vzduch tu byl velice dobrý, jakoby prostory odvětrávaly nějakými skulinami. Nebylo mi to jasné, když byl vstup zasypán desítky let, ale bylo to naštěstí tak.

Přišel jsem ke křižovatce! Posvítil jsem do levé štoly a uviděl mocnou betonovou protitlakovou stěnu, šel k ní a v pravé části byl ve skalním výklenku průchod a za stěnou další prostor končící podobným zásypem vstupu jako naším vykopaným. Asi druhý původní vstup.

Vrátil jsem se a pokračoval štolou několik desítek metrů a míjel další dvě odbočky vpravo. Zjistil jsem, že hlavní štola je třikrát propojena s rovnoběžnou vedlejší štolou a v zadní části jsou ještě důlní koleje.

Je to radostný objev a další jednoznačné potvrzení pro detekování virgulí (došlo k němu v roce 2004) a teprve nyní zveřejňuji několik našich záběrů pro vaše potěšení a namlsání. Více však neočekávejte, nemáme zájem aby byly prostory brzy zaneřáděny tak, jako pod Stránskou skalou a nebudeme nikomu místo prozrazovat. Nyní je lehce zapadáno větvemi a listím a nenajdete jej.

Potěšte se několika záběry (Kamil Pokorný a Honza Urbánek):


foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

Hledáme kromě zajímavého podzemí také pamětníky, ochotné vzpomenout si, kde se skrývali, vybavit si nějaké podrobnosti o budovaných civilních a protileteckých krytech, betonových i těch ostatních.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)