Brněnská Stránská skála, protiatomový kryt
Text a foto: Kamil Pokorný, letní exkurze 2006
Tématu podzemí Stránské skály jsem se již věnoval před pěti lety. Nemohl jsem tehdy ještě zahrnout prostory rozsáhlého krytu, vestavěného do tří skalních štol - netušil jsem, co tam je.
Snem každého kluka, který Stránskou prolézal, bylo, dostat se za pancéřové dveře krytu. Vzhledem k velikosti a rozsahu přístupných štol, ražených kolem roku 1942 do Jurského vápence, bylo jen logické, že si dětská fantazie představovala za pancéřovými dveřmi nejen prostory podobného rozsahu, ale hned na několik pater. Jaká je však realita?
Přední stěna krytu v úpatí Stránské skály
O tom, že systém štol má ještě minimálně další patro, jsme uvažovali i my (spol. Agartha) při lokalizování virgulí. Jednoznačné reakce detektoru nám pak nedávno potvrdili na stejných místech i nezávislí senzibilové. Opakované reakce na další duté prostory pod stávajícími štolami nás překvapovaly. Vzhledem k charakteru podloží však lze zde očekávat spíše přirozeně vzniklé prostory a dutiny krasového typu, ještě neobjevené. Senzibily, např. Norberta Havlíčka, hojně a úspěšně využíval pro dohledání dalších předpokládaných jeskynních prostor a dómů již prof. Karel Absolon v průkopnickém období Moravského Krasu, kdy virgule pomohla přesně lokalizovat brzy zrealizované objevy nových částí jeskyní. (Obsáhlé dokumenty k nahlédnutí)
V létě roku 2006 se podařilo využít zvláštní prohlídky protiatomových krytů, organizované podnikem Zetor, a.s. a připojit se k několika šťastlivcům, kteří se do uzavřených prostor pod Stránskou skálu chtěli podívat.
Skupinka několika nedočkavých a zvědavých lidí hořela napětím, zda se vůbec krytové dveře podaří otevřít. Sice se tu provádí pravidelné prohlídky a kontroly, ale těžké zarezivělé dveře stávkují. Po více minutách se to však podařilo a my se hrnuli dovnitř úzkým betonovým vstupem. Následoval průchod několika protitlakovými železnými dveřmi s umístěnými čidly. Prošli jsme šedivými omyvatelnými prostory „izolace“, oddělující úkrytový prostor od venkovní atmosféry, do jakési předsíně bílo – béžového odstínu s toaletami a umyvadlem.
Z místnosti pokračovala vlevo klenutá místnost podobná třídě nebo jídelně a navazovala další chodba s mnoha dveřmi, vedoucí pak do větší místnosti – kuchyňky se skříněmi s nádobím. Je to místnost, do níž ústí dvoje pancéřové dvojité dveře – zadní výstup z krytu do přístupných štol. Přesto, že jsou těsně uzavřeny pákami a ty ještě zevnitř uzamčeny, na profilované ploše dveří je vidět množství svárů a ocelových navařených záplat po odvážlivcích, kteří se pokoušeli vyřezat průlezný otvor.
V místnosti si ještě všímáme nověji instalovaného pohybového čidla, které na náš pohyb reagovalo poblikáváním, míjíme spojnou chodbu a pokračujeme skrze jakýsi sklad a snad ložnici, je tu několik postelí a starého krytového vybavení pro nouzové přespání a přežití několika dní. To už procházíme do místnosti nazvatelné Spojovatelna, kde je stařičký dřevěný pult s mnoha zdířkami a šňůrami pro uskutečnění telefonních spojení. Skvělým muzejním exponátem by byl i vysoký plechový přístroj, jakými se uskutečňoval i rozhlas po školách a po vesnicích. Nechybělo zabudované lampové rádio, gramofon a zesilovač.
Následovala místnost s filtroventilačním agregátem a zařízením, shlédnout jsme mohli plynotěsné klapky, vyměnitelné prachové a protichemické filtry, měřiče přetlaku. V další místnosti, Kyslíkárně, se nacházely kyslíkové lahve, plánované pro případ nouze. Čtyři lahve by vystačily pro 20 ukrývaných osob na 40 hodin, pro 100 osob na 8 hodin přežití. Údaje o kapacitě krytu hovoří o 150 až 178 osobách.
Dalšími dveřmi jsme se ocitli v zasedací operační místnosti s půlkruhovým stolem, za nímž byl již nefunkční světelný panel pro signalizaci druhu vyhlášeného poplachu, podsvětlenou velkou mapou, hodinami a teploměrem. Na protější straně dřevem obložené místnosti bylo vedle tabule metodických pokynů dřevěné okénko do místnosti s ovládacím panelem, provozní knihou a telefonní ústřednou.
Vraceli jsme se třetí chodbou zpět ke vstupní místnosti s umyvadly a nahlíželi do dalších mnoha malých místností – skladů filtračního a jiného zařízení. Tím se uzavíral chodbami tvořený trojúhelník, žádné očekávané schodiště do dalšího patra.
Tento kryt s masivní protitlakovou venkovní stěnou byl vestavěn do původních štol po roce 1968, kdy byla aktuálnější hrozba napadení. Kryt měl sloužit jako strategický úkryt zejména pro vedení podniku Zetor, pro zaměstnance pak sloužily menší četné úkryty v areálu továrny. Prostory působí ponuře a nepříjemně při představě, že by tu člověk měl přežívat v případě ohrožení a zamoření.
Podobných větších krytů se jen v samotném Brně nacházelo několik, z části je popisuje ve svých knihách odborník na historické podzemí, Aleš Svoboda.
Několik záběrů, jež jsem pořídil při exkurzi:
(Záměrně omezena kvalita)
Vstupní omyvatelná část "Izolace" od venkovní atmosféry
Předsíň, pohled zpět k předcházející vstupní části - Izolaci
Průhled okénkem do operačního sálu
Nepořádek tu bohužel zůstal po nezvaných návštěvnících
Operační sál
Podsvětlenou mapu vandalové strhli, ještěže vše nepodpálili.
Detail na světelný a informační panel
Pohled ke vstupu a k ovládací a spojovací místnosti,
na zemi se válí vandaly stržený plán areálu továrny
U okénka připevněny metodické pokyny
bojového obsazení po napadení území nepřítelem
Detail na zápis o vypáčených dveřích r.1983
v sešitu kontrol, údržby a oprav krytu
(Do prostor krytu vnikli zvědavci již vícekrát)
S Pájou a jejími přáteli ve skladu...
Ložnice
sklad lůžkovin, postele, nepořádek
Pohled severovýchodně z ložnice ke kuchyňce,
v pozadí krytové dveře do dlouhé přístupné štoly
Nepořádek v kuchyni, vzadu dveře do dlouhé štoly, jediné s betonovou podlahou
Dveře jsou dvojité a důkladně uzamčeny více zámky;
pohled do skříně s nádobím
Pohled kuchyní jihovýchodně, směrem k dalším zajištěným výstupním dveřím
- vedoucích do prostor zadních skalních štol
Detail zavařeného okna, jež někdo snad
v nepochopitelných podmínkách v zadní štole vyřezal
V kuchyni si všímáme pod rozhlasem čidla,
které na náš pohyb stále barevně mrká, je to prý novější opatření,
pro detailisty jsem vložil detail na čidlo, vyvedené ještě s dalšími
čidly na vrátnici Zetoru a policii.
Telefonní spojovatelna
Detail digitální ústředny :)
spojující snad pavoučí sítě uvnitř dřevěného monstra
Detail spojů
Rozhlasová věž s lampovým rádiem, gramofonem, zesilovačem
Filtrační ventilační zařízení krytu
Koupelna a předsíň - směrem ke vstupu
Jeden ze skladů a další spojovatelna
Detail telefonní ústředny
Kancelář operačního štábu
Na zárubni - koncový spínač dveřního čidla,
v pravo - zámkové tlačítko vnitřní signalizace,
u stropu - klimatizační filtr
Vstupní chodba, pohled ven i dovnitř
Upravený plánek Marka Šenkyříka
s barevným odlišením krytu od navazujících skalních štol
(žluté tři body symbolizují krytové dveře ven a do štol)
Pro měsíčník Newexpress, 60. díl o brněnském podzemí
Další zajímavé záběry se ještě pokusím zpracovat.
Pokud někdo vlastní dobové fotografie se záběry do štol před vybudováním krytu, do míst, kde se pak stavěl kryt, nebo z jeho stavby, velice prosíme o nahlédnutí!!!
Odměníme se.
Zájemce o navštívení krytu společně žádáme o pochopení, exkurze do těchto prostor byla naprosto vyjimečná a prostory trvale hlídá bezpečnostní systém.
>>> Zpět nahoru - tlačítko HOME na klávesnici...
Nabízíme: |
ZPĚT o stránku
Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022
Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)