Brněnská Stránská skála, protiatomový krytText a foto: Kamil Pokorný, letní exkurze 2006
Tématu podzemí Stránské skály jsem se již věnoval před pěti lety. Nemohl jsem tehdy ještě zahrnout prostory rozsáhlého krytu, vestavěného do tří skalních štol - netušil jsem, co tam je.


Snem každého kluka, který Stránskou prolézal, bylo, dostat se za pancéřové dveře krytu. Vzhledem k velikosti a rozsahu přístupných štol, ražených kolem roku 1942 do Jurského vápence, bylo jen logické, že si dětská fantazie představovala za pancéřovými dveřmi nejen prostory podobného rozsahu, ale hned na několik pater. Jaká je však realita?

foto
Přední stěna krytu v úpatí Stránské skály

O tom, že systém štol má ještě minimálně další patro, jsme uvažovali i my (spol. Agartha) při lokalizování virgulí. Jednoznačné reakce detektoru nám pak nedávno potvrdili na stejných místech i nezávislí senzibilové. Opakované reakce na další duté prostory pod stávajícími štolami nás překvapovaly. Vzhledem k charakteru podloží však lze zde očekávat spíše přirozeně vzniklé prostory a dutiny krasového typu, ještě neobjevené. Senzibily, např. Norberta Havlíčka, hojně a úspěšně využíval pro dohledání dalších předpokládaných jeskynních prostor a dómů již prof. Karel Absolon v průkopnickém období Moravského Krasu, kdy virgule pomohla přesně lokalizovat brzy zrealizované objevy nových částí jeskyní. (Obsáhlé dokumenty k nahlédnutí)

V létě roku 2006 se podařilo využít zvláštní prohlídky protiatomových krytů, organizované podnikem Zetor, a.s. a připojit se k několika šťastlivcům, kteří se do uzavřených prostor pod Stránskou skálu chtěli podívat.

foto

foto

Skupinka několika nedočkavých a zvědavých lidí hořela napětím, zda se vůbec krytové dveře podaří otevřít. Sice se tu provádí pravidelné prohlídky a kontroly, ale těžké zarezivělé dveře stávkují. Po více minutách se to však podařilo a my se hrnuli dovnitř úzkým betonovým vstupem. Následoval průchod několika protitlakovými železnými dveřmi s umístěnými čidly. Prošli jsme šedivými omyvatelnými prostory „izolace“, oddělující úkrytový prostor od venkovní atmosféry, do jakési předsíně bílo – béžového odstínu s toaletami a umyvadlem.

Z místnosti pokračovala vlevo klenutá místnost podobná třídě nebo jídelně a navazovala další chodba s mnoha dveřmi, vedoucí pak do větší místnosti – kuchyňky se skříněmi s nádobím. Je to místnost, do níž ústí dvoje pancéřové dvojité dveře – zadní výstup z krytu do přístupných štol. Přesto, že jsou těsně uzavřeny pákami a ty ještě zevnitř uzamčeny, na profilované ploše dveří je vidět množství svárů a ocelových navařených záplat po odvážlivcích, kteří se pokoušeli vyřezat průlezný otvor.

V místnosti si ještě všímáme nověji instalovaného pohybového čidla, které na náš pohyb reagovalo poblikáváním, míjíme spojnou chodbu a pokračujeme skrze jakýsi sklad a snad ložnici, je tu několik postelí a starého krytového vybavení pro nouzové přespání a přežití několika dní. To už procházíme do místnosti nazvatelné Spojovatelna, kde je stařičký dřevěný pult s mnoha zdířkami a šňůrami pro uskutečnění telefonních spojení. Skvělým muzejním exponátem by byl i vysoký plechový přístroj, jakými se uskutečňoval i rozhlas po školách a po vesnicích. Nechybělo zabudované lampové rádio, gramofon a zesilovač.

Následovala místnost s filtroventilačním agregátem a zařízením, shlédnout jsme mohli plynotěsné klapky, vyměnitelné prachové a protichemické filtry, měřiče přetlaku. V další místnosti, Kyslíkárně, se nacházely kyslíkové lahve, plánované pro případ nouze. Čtyři lahve by vystačily pro 20 ukrývaných osob na 40 hodin, pro 100 osob na 8 hodin přežití. Údaje o kapacitě krytu hovoří o 150 až 178 osobách.

Dalšími dveřmi jsme se ocitli v zasedací operační místnosti s půlkruhovým stolem, za nímž byl již nefunkční světelný panel pro signalizaci druhu vyhlášeného poplachu, podsvětlenou velkou mapou, hodinami a teploměrem. Na protější straně dřevem obložené místnosti bylo vedle tabule metodických pokynů dřevěné okénko do místnosti s ovládacím panelem, provozní knihou a telefonní ústřednou.

Vraceli jsme se třetí chodbou zpět ke vstupní místnosti s umyvadly a nahlíželi do dalších mnoha malých místností – skladů filtračního a jiného zařízení. Tím se uzavíral chodbami tvořený trojúhelník, žádné očekávané schodiště do dalšího patra.

Tento kryt s masivní protitlakovou venkovní stěnou byl vestavěn do původních štol po roce 1968, kdy byla aktuálnější hrozba napadení. Kryt měl sloužit jako strategický úkryt zejména pro vedení podniku Zetor, pro zaměstnance pak sloužily menší četné úkryty v areálu továrny. Prostory působí ponuře a nepříjemně při představě, že by tu člověk měl přežívat v případě ohrožení a zamoření.

Podobných větších krytů se jen v samotném Brně nacházelo několik, z části je popisuje ve svých knihách odborník na historické podzemí, Aleš Svoboda.


Několik záběrů, jež jsem pořídil při exkurzi:

(Záměrně omezena kvalita)

fotofoto
Vstupní omyvatelná část "Izolace" od venkovní atmosféry

foto
Předsíň, pohled zpět k předcházející vstupní části - Izolaci

foto
Průhled okénkem do operačního sálu
Nepořádek tu bohužel zůstal po nezvaných návštěvnících

foto
Operační sál
Podsvětlenou mapu vandalové strhli, ještěže vše nepodpálili.

foto
Detail na světelný a informační panel

foto
Pohled ke vstupu a k ovládací a spojovací místnosti,
na zemi se válí vandaly stržený plán areálu továrny

foto
U okénka připevněny metodické pokyny
bojového obsazení po napadení území nepřítelem

foto
Detail na zápis o vypáčených dveřích r.1983
v sešitu kontrol, údržby a oprav krytu
(Do prostor krytu vnikli zvědavci již vícekrát)

foto
S Pájou a jejími přáteli ve skladu...

foto
Ložnice
sklad lůžkovin, postele, nepořádek

foto
Pohled severovýchodně z ložnice ke kuchyňce,
v pozadí krytové dveře do dlouhé přístupné štoly

foto
Nepořádek v kuchyni, vzadu dveře do dlouhé štoly, jediné s betonovou podlahou

foto
Dveře jsou dvojité a důkladně uzamčeny více zámky;
pohled do skříně s nádobím

foto
Pohled kuchyní jihovýchodně, směrem k dalším zajištěným výstupním dveřím
- vedoucích do prostor zadních skalních štol

foto
Detail zavařeného okna, jež někdo snad
v nepochopitelných podmínkách v zadní štole vyřezal

foto
V kuchyni si všímáme pod rozhlasem čidla,
které na náš pohyb stále barevně mrká, je to prý novější opatření,
pro detailisty jsem vložil detail na čidlo, vyvedené ještě s dalšími
čidly na vrátnici Zetoru a policii.

fotofoto
Telefonní spojovatelna

foto
Detail digitální ústředny :)
spojující snad pavoučí sítě uvnitř dřevěného monstra

foto
Detail spojů

fotofoto
Rozhlasová věž s lampovým rádiem, gramofonem, zesilovačem

fotofoto
Filtrační ventilační zařízení krytu

fotofoto
Koupelna a předsíň - směrem ke vstupu

fotofoto
Jeden ze skladů a další spojovatelna

foto
Detail telefonní ústředny

foto
Kancelář operačního štábu

foto
Na zárubni - koncový spínač dveřního čidla,
v pravo - zámkové tlačítko vnitřní signalizace,
u stropu - klimatizační filtr

fotofoto
Vstupní chodba, pohled ven i dovnitř

foto
Upravený plánek Marka Šenkyříka
s barevným odlišením krytu od navazujících skalních štol
(žluté tři body symbolizují krytové dveře ven a do štol)Pro měsíčník Newexpress, 60. díl o brněnském podzemí

Další zajímavé záběry se ještě pokusím zpracovat.

Pokud někdo vlastní dobové fotografie se záběry do štol před vybudováním krytu, do míst, kde se pak stavěl kryt, nebo z jeho stavby, velice prosíme o nahlédnutí!!!
Odměníme se.

Zájemce o navštívení krytu společně žádáme o pochopení, exkurze do těchto prostor byla naprosto vyjimečná a prostory trvale hlídá bezpečnostní systém.

>>> Zpět nahoru - tlačítko HOME na klávesnici...

Nabízíme:

Změříme GPZ
Exkurze
Novinky
Kontakt


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)