2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Prštice a podzemí


Aktualizace 1/2010: Pan starosta Daněk (obce Prštice) nám laskavě potvrdil, že "Vždy se jednalo pouze o hospodářský sklep. Přezdění vzniklo po parcelaci velkostatku bez jakýchkoli mystérií." Tím je tedy jedna nejasnost a mýtus ve smyslu dohadů veřejnosti, kam až že to původně vedlo, a že šlo o chodby, vyjasněná. Děkujeme.


Koncem srpna 2005 jsem měl při cestě přes obec Prštice (Brno - venkov) podzemní absťák a když jsem spatřil Prštický zámek, zavítal jsem na jeho nádvoří, kde zedníci opravovali přízemní a sklepní místnost. O jiném podzemí kromě onoho sklepa nevěděli. Nevzdal jsem to a zamířil do vedlejší místnosti, kde uklízely nějaké brigádnice. Mými dotazy na podzemí byly evidentně překvapeny (že tohle někoho může zajímat), ale poradily mi:

"Tady pod zámkem nevíme, ale tady v Pršticích se lidem propadly zahrady do chodeb. Tady vedly chodby až do Ořechova. Máme tu i starou chodbu, teda kanalizaci, která vede pod polem až do sousední vesnice. Jestli chcete, tak vám to můžu ukázat, je to hned tady kousek za zámkem. Je tam taky u pole vchod do podzemí do nějaký chodby..."

To už jsem málem popadal dech, že by mne potkalo tolik podzemního štěstí najednou a mohl spatřit na vlastní oči, a snad hned zachvíli, tolik starého podzemí?! Řekl jsem - pojďme tam hned, a tak mne tam slečna ochotně zavedla, na okraj pole, kde se krčil vstupní domek do svážné chodby do obrovského sklepa!

vytáhl jsem pohotově výkonnou leč prasklou čelovku, pořízenou v tomto stavu za nemalý peníz od pražského Blancmana a po sestoupení do útrob země světlo Luxeonu bezproblémově a ostře prořízlo stabilní temnotu staré dlouhé sklepní chodby se zděnou valenou klenbou a kráčel jsem chodbou desítky metrů dál a dál, vychutnávajíc labužnicky a s povděkem studený chládek podzemí oproti nemožnému vedru tam nahoře, až jsem došel k čelbě. Když jsem se vracel, pod vstupní svážnou chodbou byl prostor vpravo rozšířen a v prostoru probourán otvor ve zdi, posvítil jsem jím a výkonný Luxeon prořízl temnotu další, podobně prostorné a dlouhé chodby, táhnoucí se opačným směrem pod obec pod starou budovu, do níž systém posléze ústil.

Tak mohutný sklep jsem tedy skutečně nečekal a bude potěšením, se do něho ještě vrátit pro pořádné záběry, protože cílem dnešní cesty nebylo ažtak podzemí a neměl jsem s sebou ani stativ, ani další blesky a světla. Dalším cílem zde ale bude ještě důkladný průzkum samotného zámku, který stojí na místě původní tvrze, zničené v husitských válkách. A především se dotázat místního kronikáře a dalších kompetentních, jak že to je s těmi chodbami.

Že by zjištěné sklepy souvisely s původní tvrzí?! Možné je vše. Spát mi ale nedají ani zmiňované chodby, propojení se sousedním Ořechovem. Píši sousedním, ale jde tu o dobré čtyři kilometry. Nicméně... Svědectví o starých chodbách zde a v okolí potvrdilo více starousedlíků, takže se možná máme na co těšit a nebude se tu nudit ani moje virgule.

Pro tentokrát alespoň několik sklepních záběrů z ruky:

foto
- vstup do podzemí

foto
Sklepní chodba pokračuje do temnot

foto
Přezdívka s průchodem do zadní části chodby

foto
Pohled zpět k východu

foto
Pohled vpravo, kde je průraz do zdi a do další dlouhé chodby

foto
I s Blancmanovým Luxeonem je problém vyfotit z ruky něco víc

foto
Stabilizátor někdy umožní zajímavé záběry bez blesku a světel, ale tentokrát se není čím chlubit

foto
Záběr je neostrý, nicméně pro představu jsem jej vybral též. Dokud nebudou lepší.
Pokud víte o starých chodbách a zapomenutých sklepech nebo propadech, informujte nás, prosím.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)