2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Sovinec – hrad strašidelných jevů


Text a foto pro Agartu: Alena Horká, červen 2007



Na hrad Sovinec jsem přijela s přáteli již v pozdních večerních hodinách a rozhodli jsme se, že přenocujeme v autě před hradem a teprve ráno za světla si pak hrad prohlédneme.

foto
Perokresba Sovince


O Sovinci se vyprávějí různé tajemné příběhy a historky, ale nejstrašidelnějším místem hradu je prý páté hradní nádvoří. Zjevuje se tu šedý skřítek, ze kterého mají všichni strach, i když prý nikomu neublíží. Byla tu několikrát spatřena bílá paní, ale i žena oděna v černém hávu, která prý přichází zvěstovat špatné události. V paláci se zjevuje i ohnivý kůň, jak běží po schodech. Na úbočí kopce, na němž hrad stojí, pod skálou, která je nazývána Kočicí hlava a naproti Sovímu vršku má být podle pověsti pochována soví princezna ve stříbrné rakvi. Během průzkumu ale zatím nalezena nebyla. Na třetím nádvoří hradu v jedné z budov ze 17. století byly ve zdi nalezeny kostry dvou lidí, zazděných v minulosti do stěny pod oknem.

Na hradě má být někde v podzemí údajně také uschován poklad nesmírné ceny, ale i sbírka archivních vín včetně tajných starých vinařských receptur, které pocházely z válečné kořisti Němců. Tu zde měli schovat Němci za války, když v té době na hradě sídlili. O překvapení a tajemné zážitky tu tedy není nouze.

foto
Sovinec v současnosti


Kolem 11. hodiny v noci jsem si chtěla obhlédnout hrad a vzala jsem si fotoaparát. Zdálky jsem na hradě spatřila blikající světélka v oknech některých rozsvícených hradních komnat a pak jsem již hlavní bránou vešla na první nádvoří hradu Sovinec. Byl tu slyšet smích, zpěv a bujaré veselí, konala se zde nějaká noční studentská párty a otevřeno měli v noci i ve stánku s občerstvením. Dali jsme si tedy pohárek vína a šli spát. Noc v blízkosti hradu proběhla v poklidu.

V 9 hodin ráno otevřel kastelán brány hradu a provázel nás celým hradním prostorem a vyprávěl o všech jeho detailech, historii, dění na hradě a tajemných zákoutích i starých pověstech, vážících se ke hradu.


foto

Z historie hradu

Hrad Sovinec, rozsáhlá pevnost, se nachází v Moravskoslezském kraji nedaleko města Rýmařov pod pohořím Jeseníky.

Původní hrad založili před rokem 1333 bratři Vok a Pavel ze Sovince. Název Sovinec dali hradu bratři podle velkého výskytu sov, co tu žily v okolí a dodnes prý tu stále sovy žijí. Bratři si pak prý nechali říkat páni ze Sovince. Z té doby pochází válcová věž na osmiboké základně a je dodnes dominantou hradu.

V okolí hradu se ve středověku těžilo zlato, stříbro a železná ruda. O zapomenuté a zasypané podzemní štoly tu jistě nebude nouze.

V době husitské byl Sovinec opěrným bodem husitství na Moravě. Na přelomu 15. a 16. století byl hrad rozšířen o předhradí. V roce 1543 ho koupil Kryštof z Boskovic a přistavěl nový palác. Další majitel, Vavřinec Eder ze Štiavnice přistavěl nová hospodářské křídla se dvěma bránami. Novými baštami a bateriovou věží bylo posíleno opevnění.

Sovinec získal roku 1624 řád německých rytířů. Za třicetileté války byl hrad vypleněn mansfeldovými vojsky. Řádový místodržící Jiří Vilém z Elkershausenu jej proto nechal přebudovat na dokonalou pevnost. Opevnění z třicetileté války je u nás nejrozsáhlejší zachovalou fortifikací z té doby. Švédové vedení generálem Torstensonem však přesto roku 1643 hrad dobili a zanechali jej v zuboženém stavu. Teprve obnovitel Bouzova velmistr arcivévoda Evžen zde zřídil řádové muzeum. V polovině 19. století byl v místě přiléhajícím k vstupnímu barbakánu postaven pozdně empírový kostel.

Za německé okupace nastalo na hradě nejčernější období. Sovinec byl zabaven nacisty, stal se základnou SS a vězením francouzských důstojníků a antifašistů.

Po osvobození v létě roku 1945 zde vypukl ničivý požár, (založen a udržován několik dní Sovětskými vojsky), který proměnil zachovalou památku ve zříceninu. Od té doby probíhaly postupné renovační práce. Nyní je hrad státním majetkem.


Nejzáhadnější páté nádvoří

Prohlédli jsme si tedy celý hrad a pořídila jsem zde mnoho snímků z různých prostor hradu. Když jsme však vstoupili na páté uzavřené nádvoří, dýchla na nás zvláštní podivná až tajemná atmosféra, nádvoří působí dosti tísnivě a ponuře. A právě zde podle vyprávění kastelána se dějí v noci či za šera různé paranormální jevy a aktivity. Od nejrůznějších zvuků počínaje, až po zjevování tajemných bytostí jako šedý skřítek, bílá či černá paní, ohnivý kůň... Když jsem udělala několik záběrů z tohoto nádvoří, na jednom z nich je zřejmě patrná materializovaná přízračná sova v prvním patře dřevěné pavlače. V dalších částech paláce jsem opět vyfotografovala mnoho orbů.

Zazděné kostry

Podle vyprávění kastelána byly v jižním paláci ze 17. století nalezeny ve zdi kostry dvou lidí-šestnáctileté dívky a šedesátiletého muže. Byly zde v minulosti zřejmě násilně zabiti a pak zazděni. Nyní se v této budově nachází expozice výstavy muzea Bruntál.

Tajná chodba

V historických materiálech se také píše o tom, že z hradu vedla tajná podzemní chodba, ústící až 22 kilometrů daleko a byla údajně využívána během dobývání hradu Švédy. Byli jí prý vysíláni poslové.

Soví princezna

Jednou z tajemných záhad a pověstí hradu Sovinec je vyprávění kastelána o soví princezně, která má být pohřbena ve stříbrné rakvi pod skálou Kočičí hlava. Nikdy však tajemný artefakt nalezen nebyl.

Záhadný a půvabný hrad Sovinec tedy ukrývá dál svá dávná tajemství po staletí v propadlišti věků.


foto
Hrad Sovinec

fotofoto
Hradní brány

foto
Pohled tehdejších nepřátel, hledajících možné trhliny v opevnění

fotofoto
Záhadoložka a senzibilní autorka Alena Horká

foto
Několik nádvoří, několik bran a rozdílné pocity i energie


foto
Páté nádvoří, kde byly pocity velmi zvláštní a nepříjemné

foto
Opačný pohled - ke bráně


foto
Vstup na věž

fotofoto
Věž a stěna, kde byly zazděny kostry


foto
Sestup do podzemní mučírny

foto
Muka a utrpení v chladném sklepě

foto
Není divu, jaké jevy se tu odehrávají.
Kámen a dřevo si velmi dobře vibračně pamatují otisky dění a vypjatých emocí...


fotofoto
Nejstarší část hradu Sovinec, Gotický portál

foto
Dobová fotografie - Rytířský sál

foto
Vrhač - zbraň pro obranu hradu, ovšem jen filmová kulisa

foto
Ponuré emoce pochmurné temné minulosti
sotva prozáří venkovní sluníčko

foto
Jedna z komnat Řádu německých rytířů

foto
Starší záběr do interiérů

foto
Existují i staré pohlednice hradu

foto


Jak je to s chodbami na Sovinci doopravdy, a jak se mělo točit s TV Prima, se podívejte na další stránce ze slov a pera našeho kolegy Karla Pokorného (vyšlo také v naší knize HRAD A CHODBA TAJNÁ, Sovinci věnována celá kapitola).

Další pověsti na stránce: www.hradsovinec.cz.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)