2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Rudické propadání

Za Jedovnicemi severně od Brna se v lesích nachází Rudické propadání.

V malebném koutě lesů a skal v geologicky velice pestré krajině (od devonských vápenců po břidlice Drahanského kulmu) si Jedovnický potok od pramene až k ponorům prořezal koryto. Jeho vody se tu propadají do krasového podzemí, ve kterém vápence vznikaly usazováním vápnitých schránek uhynulých živočichů. Ve skalních stěnách můžeme místy pozorovat dokonce zkameněliny korálů.

Povrchový tok Jedovnického potoka se ztrácí do podzemí v Rudickém propadání, které patří k největším ponorům v republice. Voda zde padá kaskádovitě přes několik stupňů do hloubky 86 metrů. V Hugonově dómu se pak spád toku zmírňuje a voda protéká horizontálními chodbami pod Rudickou plošinou v hloubce asi 200 metrů.

Podzemní Jedovnický potok protéká rozlehlými chodbami, velkými dómy s krápníkovou výzdobou a na několika místech se noří pod skalní stěny do sifonů. Na horizontální chodby navazují vertikální komíny, patřící nejvyšším v Moravském krasu. Otevřením jednoho z nich roku 1980 na povrch byla objevena 153 metrů hluboká Rudická propast, která je dnes nejhlubší propastí v republice.

Do blízkosti Rudického propadání jsme zavítali spíše neplánovaně a bez výstroje. Přímo do Rudického propadání bychom si však netroufli ani s řádnou výstrojí, zejména po tragédii, kdy zde dokonce zkušená horolezkyně při svévolném slaňování a průniku do prostor propadání zemřela vyčerpáním. Tento smutný případ je jasným varováním pro všechny, berte jej prosím na vědomí i v případě všech jiných prostor. Většinou se dá všechno domluvit a tak tomu je i s místní speleo skupinou.

foto
V pravé části mapy je dobře vidět kaskády v horní i spodní chodbě, kterými voda padá do úžasné hloubky 86 metrů!

foto
Jeskynní prostory jsou i nad ponorem potoka

foto
Kačka má radost, že je zase v podzemí

foto
Dan se na večerní výlet vydal v sandálech, jak jsme jej do auta nabrali... Horší prý byly kopřivy v lese.

foto
Proč nás ty útroby země stále tak lákají?

foto
I tyto prostory jsou příjemné a krásné, ale ty spodní nás lákají více, někdy se s místními domluvíme.

foto
Toto není pohled do útrob, ale ven z nich. Jak je naším zvykem, na průzkumné akce vyjíždíme nejraději v noci. Má to své kouzlo a nesporné výhody. Ubude zvědavých lidí a je větší klid na mapování, dokumentaci a především práci s virgulemi...

foto
Tato místa jsou velice zajímavá i energeticky, pro auru je to tu skutečná očista, a doprovází nás tu povícero přívětivých bytostí, duchů přírody, zatímco procházíme potichu jejich chrámy...

foto
Zde jsme jednoho přírodního ducha dokonce zachytili? Zesvětlete si monitor, možná jej lépe rozeznáte. Vpravo, hned vedle kmene uprostřed!

foto
Je to skutečně úžasné a přívětivé místo.

foto
A jsou zde i čitelné neponičené informační tabule... Po celou dobu byli i psi v klidu, a ti vycítí a reagují na sebemenší podivnou energii a bytost, která je negativní a člověk ji svými otupenými smysly nezachytí. Velmi rádi se sem budeme vracet čerpat vitální energii a harmonizovat svoji mysl i tělo. Chcete se přidat?


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)