2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Praha - Strahovské hradební chodby
– Objev a návštěva na podzim r. 2006Autor a foto: Kamil Pokorný
Když jsem dokončoval s Karlem Pokorným rozšířené vydání naší přepracované původní knihy "Hrad a chodba tajná", přemýšleli jsme, co ještě Praha skrývá a co se do tohoto vydání již nevejde. Karel si vzpoměl, že bychom se prošli kolem Strahovských hradeb za klášterem. To jsme ještě netušili, že se budeme procházet i pod hradbami!


foto

Bylo štěstí, že jsem nezapoměl vzít s sebou krom fotoaparátu i světlo. Když jsme totiž procházeli s Karlem kolem hradeb za klášterem, odbočili jsme v místě pro zavážení děl do starých, jakoby zapomenutých dveří, kterých si málo kdo běžně povšimne.

Schody vedly dolů a sestupná chodba se zlomila vlevo. Další schody dolů a chodba se zlomila vpravo. To už si dávno samozřejmě svítíme, je tu naprostá tma a ve vzduchu je cítit plíseň. Potvrdilo se to, když jsem posvítil nad naše hlavy: Stará dřevěná výztuž byla porostlá hnědavými a místy bílými plísněmi. Zvláště Karel je na tato podzemní nebezpečí velice opatrný a většinou si nasazuje gumové a ještě druhé rukavice, aby s plísněmi nepřišel do styku pokožkou. Tentokrát však jsme takový objev neočekávali a na plánovanou procházku kolem hradeb měli s sebou naprosto minimální vybavení. Přesto nám nedalo, abychom ještě neposvítili rovně pokračující chodbou.

Vidíme probouraný otvor do klenuté staré chodby! Jdeme k otvoru v obrovském nadšení a zvědavosti a v duchu máme strach, zda nejde jen o krátký zavalený úsek. Světlo mé čelovky prořízlo stálou tmu v prostoře chodby na mnoho metrů - chodba pokračovala! Na obě strany! A mírně se vpravo stáčela doleva a vlevo zase doprava. Také jsme si ale hned všimli, že tu není suchá podlaha, ale bláto s místy převažující vodou a holinky jsou nutné. Nemít hezké boty, neváhal jsem do chodby vstoupit a zavčas ihned ověřit, jak daleko pokračuje za oba rohy. Karel měl boty starší, ale nechtěl riskovat vstup do této stojaté vody.

Nezbylo tedy, než naplánovat co nejbližší další návštěvu již v patřičném vybavení, dokud je zde reálný vstup. Tu jsem učinil s kolegou Blancmanem ze Speleo klubu Kladno, který projevil své typické nadšení a vrhal se chodbou vpřed. Já využíval prázdného prostoru za námi a dokumentoval dokumentoval spíše pozpátku.

Chodba se stáčela obloukem vpravo a pak vlevo, výška zděné klenby se měnila, následovalo místo více vyztužené starými dřevěnými vzpěrami, které bylo nutné podlézt a prostora se zlomila ostře vlevo a brzy se rozšířila, bylo tu více vody, skoro po okraj holinek a místo vyzdívek často holé podloží. Klenutí a stropy přestaly být vyzděny, tu a tam strop zpevňoval jen úzký zděný klenební pas. Pokračování již žádné nebylo a toto místo lze definovat jako sběrná komora podzemních pramenů a jejich odvádění z důvodů odvodnění hradeb a nebo i dalšího využití, pokud druhá strana chodby vedla až ke klášteru. Na to jsme se šli podívat, vraceli se klikatou chodbou desítky metrů až k místu probouraného vstupu a minuli jej.

Před námi se mírně stáčela chodba vlevo, potom ostřeji vlevo a po několika metrech jsme dosvítili na novodobý zával. Když jsme dofotili (Blancman nasvěcoval ale použitelné to bez stativu nebylo), dozvěděli jsme se od místních o propadu v nedalekých tenisových kurtech před několika lety, jehož poloha přesně odpovídala závalu v podbíhající chodbě.

Máme radost z "objevení" této chodby, do níž je sice dávno probourán otvor, ale oficiálně se o ní neví, jak už to bývá, natož aby byla zanesena v mapách. V archivech a vůbec, mapy podzemí Strahovského kláštera a okolí, totiž žádné neexistují!


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto

fotofoto


Kontaktujte nás, pokud jste si povšimli jiných vstupů v oblasti Strahova a hradeb táhnoucích se k Petřínu (vyjma vojenských uzamčených:) Pomůže to k dalšímu domapovávání zdejšího podzemí, jež je zastoupeno převážně odvodňovacími štolami. Děkujeme.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)