Himmel: Neležím na plážích, zkoumám jeskyně
Aleš Mergental, deník Rovnost 15.7.2005
Místo pouhého ležení na plážích chorvatského ostrova Rab zkoumá osmašedesátiletý jeskyňář z Brna Jan Himmel tamní kras. Při svých čtyřletých průzkumech jako první popsal evropský unikát - propadlou jeskynní dutinu v krasu u rabské obce Lopar.
"Tři roky jsem na ostrov jezdil jen za jeho plážemi a odpočinkem, ale to mě začalo nudit. Na jedné procházce jsem ke svému překvapení zjistil, že nedaleko kempu kde přespáváme, je cenot Jamina, vzácný krasový útvar," popsal Himmel. "Cenoty jsou prolomené stropy v jeskynních dutinách, jejichž dna jsou zalita vodou napojenou na jeskynní systém. Po konzultaci s odborníky jsem zjistil, že je to jediný cenot v Evropě," zdůraznil hydrobiolog. "Když jsem se ptal na Jaminu domorodců, zjistil jsem, že slouží místnímu ovčákovi jako zdroj vody pro stádo," dodal.
"Vloni jsme spolu s chorvatským potápěčem Mladenem Škapulou a delegátem brněnské cestovní kanceláře Petrem Ovískem prozkoumávali zatopenou jeskyni, v níž se mísí mořská a sladká voda," popsal další bádání Himmel. S přítelkyní, která také nechce jen ležet na pláži, se Himmel rozhodl, že kousek ostrova prozkoumá detailněji. "Narazili jsme na dalších pětadvacet krasových jevů, které jsme před dvěma týdny zaměřili a zanesli do mapy. Prozkoumáním tohoto loparského krasu snad přispějeme ke zřízení geoparku, který se na ostrově Rab chystá," doufal nadšený jeskyňář.
"Jeskyně a vše kolem nich jsou mým koníčkem. Stále mám elán a jakýsi životní smysl, který v bádání nacházím," pochvaloval si Himmel. "Dopoledne, dokud není takové horko, chodíme po krasu a odpoledne trávíme na plážích," popsal svůj pobyt u moře.
Himmela ovlivnil profesor Absolon. "Díky němu jsem v padesátých letech začal s Českou speleologickou společností prozkoumávat Ochozskou jeskyni a její vodní systém včetně povrchových srážek v Moravském krasu," vysvětlil hydrobiolog Himmel.
ZPĚT o stránku
Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022
Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)