2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Zbiroh - studna odkrývá tajemství

Aktualizace 12.8.2007 (dole - doplněny informace o Tamaře, z mailu)


Počátkem června 2005 byl odvysílán v TV zprávách zajímavý dokument: Studna na zámku Zbiroh odhaluje tajemství, v hloubce 80 metrů umělé přestropení a na něm zasypány dokumenty SS, pod stropem hloubka dalších 80 metrů, o níž se snad ani nevědělo.

Hrad Špilberk již nebude držet prvenství v českých zemích se svojí studnou (114 metrů)? Co vše se zatím odhalilo?


Pokusil jsem se zatím vypátrat maximum informací na internetových denících i oficiálních stránkách zámku a kostru těchto informací tu ponechávám v následujícím textu níže. Laco Lahoda (Společnost CMA) nám nabídl záběry přímo z průzkumu, který jejich společnost prováděla jako první. Umístil jsem několik z nich zde níže.

Rádi bychom se dozvěděli více aktuálnějších zpráv a informací a také ono místo navštívili, jakmile to bude možné.


Souhrn informací z internetu:

Nově zrekonstruovaný Zbirožský zámek byl otevřen 18. června 2005. Město Zbiroh je romantickým letoviskem na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Studna

Při rekonstrukčních a čistícím pracech byly v zámecké studni nalezeny seznamy nacistů. Zámek a hrad Zbiroh byl od roku 1942 hlavním štábem SS. Vedle seznamů byly ve studni objeveny také zbraně ze 17. století a z 2. světové války. Seznamy prověří ministerstvo vnitra. Mezi dokumenty jsou seznamy povýšených, nemocných i mrtvých, sdělil kastelán zámku Martin Drhovský. Očekávají se ještě další nálezy. V osmdesáti metrech je zřejmě studna přepažena a pod falešným dnem mají být údajně tajné chodby.

Na zámku je 163 metrů hluboká gotická studna z 12. století. Je vysekána v buližníku, což je jedna z nejtvrdších hornin. Majitelé ji nyní nechávají vyklízet. Jak řekl kastelán Martin Drhovský, byla úplně zanesená nepořádkem. V hloubce 80 metrů se stále ještě neobjevila voda. V této hloubce je zřejmě studna přepažena a pod falešným dnem mají být údajně tajné chodby. Ve studni byly nalezeny staré dokumenty a listiny z druhé světové války. Seznamy nacistů povýšených, nemocných i mrtvých, nyní prověří ministerstvo vnitra.Očekávají se ještě další nálezy a některé z nich by se mohly možná časem v zámku vystavit.

Studna na zámku Zbiroh ukrývá archiv jednotek SS

Studna zámku Zbiroh na Rokycansku ukrývá neobvyklý poklad z konce druhé světové války. V uměle vytvořeném dně čekaly šedesát let na objevení archivy jednotek SS.

Zbiroh - V areálu zbirožského zámku ještě před třemi roky měla svoji základnu armáda. Dnes je to místo, které ukrývá velké tajemství. Tajemství, schované do zámecké studny, hluboké přes 160 metrů. Před měsícem se do studny spustili první pátrači a z osmdesátimetrové hloubky poslali na povrch první kbelíky s bahnem. „Zjistili jsme, že vojáci do studny svedli dešťovou vodu,“ popsal místní kastelán Martin Drhovský. Po několika dnech pátrači na dně odhalili první bedny s papíry. Zjistili, že objevili archiv německých jednotek SS, jména konkrétních lidí, data jejich narození, údaje o jejich zraněních i smrti. O nálezu jako první informovaly Blesk a televize Nova.

Kastelán Drhovský se domnívá, že do přepažené studny archiv uložili na konci jara 1945 vojáci německé armády. „Dokumenty byly zaházené rukojeťmi od vybuchlých ručních granátů. Pak následovalo další bahno, vrstva pilin namočených v oleji, která byla poměrně vysoká, a pod nimi další bedny. Není vyloučené, že dokumenty, které byly až nahoře, měly být zničeny. Němci je tam zřejmě naházeli těsně před ústupem do amerického zajetí. Ruční granáty zřejmě měly vše zničit.“ Plzeňský historik Zdeněk Roučka říká, že pro historii Zbirožska může být nález dokumentů zajímavý. On však zůstává klidný. „K čemu mohou nyní seznamy jednotek SS sloužit? Kdyby tam byly seznamy konfidentů, určitě by to bylo mnohem zajímavější,“ míní Roučka s tím, že studna může skrývat ještě řadu tajemství.

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek se byl ve Zbiroze podívat. „Dokumenty jsou ve velice špatném stavu, vypadají jako špinavý led. Mohou tam být plísně, raději jsem na ně nesahal. Šedesátiletý pobyt ve vodě se podepsal i na nalezených loveckých zbraních z 19. a 20. století. Jsou z nich zničená torza, zcela nefunkční,“ popsal Knížek. Pátrání ve studni pokračuje dál. Lidé, kteří se spouštějí do osmdesátimetrové hloubky, jsou několikanásobně jištění. „Přepážka v osmdesáti metrech se může propadnout. Proč tam přepážka je? Možná se Němci báli vstupu do zámku ze studny, možná je pod přepážkou ještě nějaká chodba, kde je věcí víc,“ nevyloučil kastelán Drhovský. Radka Kovářová z ministerstva vnitra včera sdělila, že ministerstvo posílá do zámku své odborníky.

Zámek zapomenutých záhad...

Tenhle zámek a městečko pod ním totiž byly po celé období totality přísně utajovaná zóna!

Velké ucho SS Slavné sídlo prozářil svým géniem Alfons Mucha: na Zbirohu vzniklo 80% jeho olejomaleb a kompletní Slovanská epopej. Tohle místo vůbec umělce lákalo, za všechny zmiňme alespoň Fráňu Šrámka, jenž zde napsal Stříbrný vítr. Že by to bylo obrovskou buližníkovou skálou prorostlou polodrahokamy jaspisy, na níž zámek stojí. „Těžko říct“ v každém případě ale Němci za války objevili, že krystal jaspisu dokonale odrážejí rádiové vlny, „vysvětluje Jaroslav Pácha“. „Proto jednotky SS vyhnaly Colloredo-Mansfeldy a umístily sem tajný středisko sledování rádiového provozu, jehož zařízení odposlouchávala celý svět!“ Unikátních vlastností jaspisových „zesilovačů“ po válce využila československá armáda. Na Zbirohu byl obří radiolokátor Tamara, který pro vojska Varšavské smlouvy sledoval pohyby amerických „neviditelných“ letadel Stealth. Traduje se, že když prezident Havel krátce po svém zvolení vyrazil do Ameriky, ptali se ho tu: „Co uděláte s tím zařízením, které sleduje naše letadla?“ říká ředitel zámku „Havel ani jeho doprovod netušili o čem je řeč. Bylo jim to však vysvětleno a Tamara počátkem devadesátých let zmizela.“ S ní byl odstraněn i zřejmý důvod utajování existence Zbiroha – které však jaksi samospádem pokračuje dál. Zámek byl v restitucích vrácen Colloredo- Mansfeldům, ti ho ale armádě prodali zpět. Pak dlouho chátral než se zadarmo dostal do vlastnictví města Zbiroh. To nakonec loni zámek prodalo firmě Gastro Žofín, která se okamžitě pustila do nákladného restaurování pozoruhodné památky.

Granáty a 6 metrů betonu

Zámek vlastně nikdy nebyl důkladně prozkoumán. Za devět století jeho existence se v něm přitom nashromáždila řada záhadných prostor, jež po průzkumu přímo volají! „Je tu hustá síť podzemních chodeb a kobek v nich byli mimochodem vězněni čeští vzbouřenci před exekucí na Staroměstském náměstí v roce 1621, „říká Jaroslav Pácha“. „Mnoho vstupů však esesáci zazdili tak silnou vrstvou železobetonu, že se nám ji nepodařilo prorazit ani šest metrů dlouhým vrtákem.“ Proč? Stejnou otázku nabízí i studna. Němci ji zhruba v polovině hloubky přepažili. Účel obou počinů je nejasný. „Podle mě jsou ale jen dvě možnosti“, soudí ředitel zámku. „Zámecká skála byla po staletí provrtána bezpočtem štol. Němci chtěli betonem buď chránit něco, co do nich ukryli, nebo naopak zabránit, aby se podzemím do hradu někdo dostal.“ Že by se na Zbirohu skrývala například Jantarová komnata? Tak divoké spekulace Jaroslav Pácha odmítá. „Studnu začali vojenští potápěči zkoumat v roce 1965“, vysvětluje. „Vytáhli jednu dřevěnou bednu plnou spisů. Pak je odvolali na šumavské Černé jezero a už se nevrátili“. Co bylo obsahem bedny, oficiálně není známo. Zřejmě ale spisy zbirožské SS – seznamy vyznamenaných, padlých, nemocných apod. Podobné dokumenty nacházejí i dnešní výzkumníci. „Když esesáci zámek opouštěli, naházeli do studny bedny s historickými zbraněmi chráněnými naolejovanými pilinami“, říkají. „Snad si je chtěli později vyzvednout a dobře prodat. Na bedny se zbraněmi nasypali hlínu a všelijaký odpad. Teprve na tuto vrstvu svrhli bedny se spisy. Na ně pak hodili čtyři ruční granáty – jejich rukojeti jsme našli“.

Pod námi čtyři Nuselské mosty Granáty potrhali tajné spisy, voda zničila vzácné zbraně, většina jich pocházela z Napoleonských válek. Jak se vůbec voda dostala pod přepážku zhruba 80 metrů nad dnem studny? Vysvětlení je prosté, vojáci sem svedli odpady z nádvoří zámku – kasáren. S tím esesáci nepočítali. K samotné přepážce v polovině se ještě současní výzkumníci nedostali, zatím vynesli na povrch „jen“ deset metrů navážky, zbraní a spisů. Co půjde zachránit, to chtějí majitelé Zbirohu nechat restaurovat a pak nechat vystavit. Až bude jedinečná studna vyčištěná, zamýšlejí ji osvětlit a zařadit do zámeckého prohlídkového okruhu. Představme si pohled z výšky čtyř Nuselských mostů!


foto
Hrad - zámek Zbiroh nyní zpřístupněn

foto

foto
Pohled na věž


Následují záběry s komentářem Laco Lahody, společnosti CMA:

foto
Vedle věže je vstup do přízemní místnosti se studnou. Nad studnou v prvním patře prý měl svou postel Alfons Mucha když tvořil Slovanskou epopej

foto
Zahájení průzkumu – cílem bylo hlavně zjistit stav stěn, přítomnost plynu, hloubku studny a hloubku vody /foto Dan Studený CMA/

foto
Studna je zpočátku vyzděná, po několika metrech už jen tesaná v tvrdé buližníkové skále /foto Dan Studený CMA/

foto
Stěny studny tvoří šroubovici o velkém stoupání (dle Augustina Sedláčka proto, aby se stěny nebortily)

foto
Zastávka v hloubce 50 metrů u zavěšeného halogenového reflektoru /foto Dan Studený CMA/

foto
Tak žije nebo nežije? (při sestupu jsem byl kontrolován spouštěnou kamerou s přídavným mikrofonem), říká Laco Lahoda

foto
To už jsem u hladiny vody v 70 metrech /foto Dan Studený CMA/

foto
Hloubka vody 3 metry, dno rovné, tvořené pravděpodobně hutným jílem. Na hladině plave sajrajt spláchnutý z nádvoří (tři týdny před naším průzkumem bylo ještě ve studni sucho)

foto
Od začátku průzkumu uplynula 1 hodina. Pohled vzhůru z hloubky 70m. Plyn v normě

foto
Slova Augustina Sedláčka:„Na konci 17. století byla studna již hodně zasypána, také stroj na vodu byl pokažen. Adam Tygr, zedník z Rakovníka uvolil se roku 1686 studnici vyčistiti a pro tu příčinu zhotovil sobě nejlepší konopný provaz 78 sáhů dlouhý…"

foto
…než do okovu vstoupil, rozloučil se v přítomnosti 40 osob, které k tomuto obzvláštnímu divadlu se byli sešli s manželkou…

foto
Po našem průzkumu najal správce zámku skupinu pracovníků k vyčištění studny a potvrzení pověstí, že je studna v hloubce asi 80m z doby druhé světové války přepažena, na přepážce že leží bedny s německými dokumenty a pod přepážkou se nacházejí tajné chodby. Průzkumníci dosud vyčistili několik metrů vody, bahna a nánosů popela, ve kterých nalezli zbytky beden s německými dokumenty a rezavá torza zbraní. Je ovšem možné, že bedny sem nebyly uloženy, ale naházeny shora, buď ustupujícími německými vojáky, nebo při vyklízení zámku po válce. Na přepážku se doposud narazit nepodařilo, spíše se zdá, že studna už bude v celé své hloubce zasypána. Ani tajné chodby se zde nedají předpokládat, snad jen napouštěcí štola od rybníka v podhradí, ale ta je také nejistá – studna prý vždy dávala dobrou vodu. Ale nikdy neztrácejte naději, občas se pověsti alespoň částečně potvrdí, a nános na dně studny určitě vydá ještě mnohá tajemství…

S laskavým svolením převzato ze stránek společnosti CMA pro průzkum podzemí:

http://new.podzemi-cma.cz/podzemi/jina/01/nahled.htm


Zasláno mailem (Lezecký tým) 18.6.05:

Zdravím,
chci jen doplnit Vaší reportáž o studni na Zbirohu. Veškeré současné práce (od dubna letošního roku) na jejím vyčištění a dalším prozkoumání nedělají ,,nějací" dělníci, ale lezecký průzkumný tým MUSADO ze společnosti SCSA Security s.r.o., která s majitelem zámku dlouhodobě spolupracuje i při jiných aktivitách. Pěkný den.
Šelenberk


Zasláno mailem (Tamara a další systémy) 12.8.07:

Dobrý den,
rád jsem si přečetl Vaše informace o zámku Zbiroh.
Byl jsem důstojníkem sloužícím přímo na zbirožském zámku (v letech 1984-1991).
S tou Tamarou však pravdu nemáte. Na Zbirohu Tamara nikdy neplnila úkol, pro který je určena. Na Zbirohu byla Tamara a její předchůdkyně Ramona pouze z důvodu školení či ukázek. Tamara a Ramona jsou třípoziční pátrače, jejichž stanoviště jsou od sebe vzdálené 15-35km. Již z tohoto důvodu uznáte, že to není možné.
Nicméně Zbirohu (jako velitelství) byly podřízeny stanoviště na hranici, kde byla Ramona a Tamara využívána.
Tato stanoviště samozřejmě měla možnost sledovat letecký provoz nad územím Německa. Výsledky pak byly přenášeny na Zbiroh, kde byly analyzovány.
A další věc.
Tamara nezmizela, jak uvádíte. Pouze byla (z důvodu modernizace a technického pokroku) nahrazena systémem Věra, který pracuje na stejném principu. Takže systém je ve světě (i u nás) dále využíván a modernizován.
Příjemný den přeje ..(jméno na přání skryto)



ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)