2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brněnské protiletecké kryty:
Zachovalé nadpisy pod Kounicovou ulicí

Kamil Pokorný

Tato stránka odstartuje připravovanou rozsáhlou sekci o brněnských civilních podzemních krytech.

Podzemní kryty jednoznačně patří mezi historicky hodnotné podzemí, a je vypovídající pamětí našeho města, často smutnou.

Amatérským odborníkem a znalcem přes toto podzemí je kolega a dlouholetý kamarád Radek Soudek. Díky jeho nenapodobitelnému nadšení a elánu, díky stovkám návštěv a vysedávání a pátrání v archivech a díky stovkám rozhovorů s pomalu mizejícími starousedlíky a pamětníky za každého počasí po celém území Brna a širokého okolí, dokázal Radek objevit skutečné perličky a často i hodně velké perly, ať již v typizované betonové podobě, zděné, a nebo hloubené narychlo v brněnských pískovcích. K tomuto pátrání by sám Radek mohl hodiny vyprávět vázající se příběhy. Na jedné lokalitě se například dověděl z archivní mapy, že u domu je zakreslen kryt. Na místo samé se musel vypravit 15 krát, než se mu podařilo někoho zastihnout, dozvonit se. Dotyčný však kryt zapíral. Když Radek vytahl kopii plánu a ukázal dotyčnému, řekl "nepustím vás tam."


Byl jsem s Radkem Soudkem laskavě pozván do velikých podzemních prostor starého domu na Kounicově ulici. Čekalo zde totiž na nás veliké překvapení, něco, co se v desítkách jiných různých krytů pod Brnem již nedochovalo: několik ještě originálních barevných německo - českých nápisů.

Další text bude možná ještě přidán. Obecnou teorii o krytech spíše zařadím na jinou stránku.


Několik záběrů do velmi rozsáhlého systému podzemních prostor - sklepních kójí, které tu však za války nebyly a prostorná hala byla připravena k úkrytu obyvatel a opatřena německo - českými nadpisy:

fotofoto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

fotofoto

foto

foto

foto
Radek Soudek u staré rozvodné desky

Prosíme o informace o krytech, na které si pamatujete a nebo do kterých se dá ještě dokonce dostat. Snažíme se dokumentovat tuto záležitost, než zanikne zcela. Na požádání je neuveřejníme a pokud to svolíte, tak bez upřesnění lokality. Důvěra je zde předpokladem šance nějaké informace získat, a to si uvědomujeme.

Sledujte tyto stránky, chci sem postupně přidávat spoustu zajímavých protileteckých krytů.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)