2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brno: Objevené sklepy mezi Benešovou a Orlí ulicíText a foto: Michal Doležel, červenec 2006
Při průzkumných výkopech, které mají zjistit hloubku základů a statiku domu na Orlí ulici, narazili stavbaři v proluce na nároží ulic Benešova - Divadelní - Orlí na cihelnou klenbu. Po jejím průrazu se před dělníky objevilo sklepení, které bylo více jak 60 let ukryto hluboko pod travnatou plochou.


Toto sklepení patřilo k původnímu, již neexistujícímu činžovnímu domu novorenesančního stylu, který zde stával do konce II. světové války. Celá tato oblast, konec ulice Divadelní, je ve srovnání s dnešní dobou k nepoznání. Zejména proto, že 20.11.1944 přišla osudová rána pro brněnské nádraží a jeho okolí, na které se sesypaly bomby ze spojeneckých náletů. Právě při tomto náletu utrpěl tento dům i jeho sklepení značné škody, takže musel být po čase stržen a sklepení bylo částečně zalito betonem a částečně zasypáno sutí.

Nicméně, původní podzemí strženého domu nebylo nikdy zničeno zcela a tak zůstalo zapomenuto pod trávníkem v proluce, která po strženém domě zůstala dodnes.

Do tohoto sklepení se vstupovalo jednak přímo z chodby domu, ale také mělo svůj přístup z ulice, jak lze vidět ještě na historických fotografiích.

Sklepení podchází takřka celou plochu proluky, ale na mnoha místech zasahuje i pod úroveň vozovky, pod ulici Orlí a ulici Divadelní. Stav, šířka i výška sklepení je v mnoha místech proměnlivá. Výška stropu je v místě průrazu 193 cm, sklepení je v hloubce 7 metrů pod úrovní povrchu. Na mnoha místech je zcela zasypáno.

Byl jsem vůbec první po 60 letech od konce II. světové války, kdo toto sklepení navštívil. Sami se dělníci pohybují pouze u průrazu do klenby a zbylou část sklepení, jak mně sami řekli, zatím neviděli.

Jeho osud je jasný. Dělníci zde zjišťují hloubku základů sousedního domu a provádí ,,představební“ práce. V nejbližší době v této proluce postaví nový moderní dům s nímž navždy zmizí i toto sklepení.

Pořídil jsem zde nějaké fotografie, na nichž můžete poprvé a naposled spatřit toto sklepení a jeho stav před definitivním zánikem:

foto
Sonda v proluce

foto
Pohled dolů

foto
Pohled z podzemí

foto
Sklepní prostory...

foto

foto

foto

fotofotofotofotofoto

fotofotofoto

foto

fotofotofoto

foto
Když ještě dům stál... (archiv autora)

foto
Po náletech bomb v roce 1944 (archiv autora)

(Autor děkuje za pomoc své asistentce Monice Spilkové)

Kontaktujte nás, pokud se dozvíte o sklepech a krytech a jiném přístupném, odkrytém podzemí, zvláště, pokud mu hrozí zničení, abychom jej alespoň nafotili, na oplátku provedeme jiným zajímavým podzemím, nejen v Brně. Děkujeme.

foto


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)