2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Kostnice pod Jakubem nedostala peníze

Oprava kostnice stojí, město nedalo peníze

Vlasta Gajdošíková (Brněnský deník Rovnost, 15.7.2005)


Brno - Kostnice pod kostelem svatého Jakuba v Brně zatím marně čeká na peníze nezbytné k opravě. Památka objevená archeology teprve před čtyřmi lety se podle záměrů města a svatojakubské farnosti má stát novou turistickou atrakcí. Veřejnosti se má podle původních předpokladů otevřít už koncem příštího roku. Teď to však vypadá, že se její zpřístupnění zpozdí.

Radní sice minulý měsíc schválili čtyřmilionovou dotaci a stejně velkou půjčku farnosti, která rekonstrukci kostnice měla zajistit, ale zastupitelé na svém posledním zasedání řekli NE. "Neprojednalo se to ve finančním výboru. Šlo jen o to upřesnit, jak se bude půjčka splácet," zdůvodnil náměstek primátora Miroslav Hošek, proč byl bod z jednání stažen.

"Je to škoda, ale ne tragedie. Z pohledu památky je jedno, jestli se zpřístupní o půl roku dřív, nebo později. Kostem se nic nestane, neleží někde v bahně," myslí si brněnský děkan Václav Slouk. Že by peníze z města nemusely přijít vůbec, se neobává. "Mám signály, že jde jen o odklad, který ani nemusí být dlouhý," dodal.

Farní úřad u svatého Jakuba přispěje na opravu kostnice jedním milionem korun, půjčku má městu splácet z výnosů ze vstupného, které se tam bude vybírat. O to právě zastupitelům šlo. "Chceme, aby splátky byly vázány na výtěžek ze vstupného, aby se nestalo, že se farnost dostane do platební neschopnosti. Polovina výnosů by šla na splácení půjčky," uvedl Hošek s tím, že předpokládá, že na zářijovém zasedání zastupitelé dotaci a půjčku schválí.

Kostnice pod kostelem je podle odborníků v celorepublikovém měřítku unikátní počtem i umístěním uložených kostí a mohla by se stát turistickým lákadlem.


Teskné písně kostnické

Miloš Šenkýř

Lidé spící poslední sen v kostnici pod svatým Jakubem se ve svých pomyslných hrobech obracejí. Jako správní Brňané mohli městu pomoci i posmrtně - a místo toho jsou předmětem pochybných diskusí o tom, jak rekonstrukci největší kostnice v republice uskutečnit a jak ji zaplatit.

Moudří radní se ani po tolika měsících a letech od unikátního objevu nebyli schopni dohodnout, jak vše zařídit. Městu díky jejich zajisté účelnému váhání mezi prsty uniká šance, jaká se mu hned tak nenaskytne. Každý rok jsou to tisíce lidí, kteří se kvůli kostnici mohli v Brně zastavit a utratit své peníze.

Je to zvláštní jev. Když politici do podzemí sestoupí, moudře kývají hlavou, vykládají, o jakou atrakci jde - ale jak se vrátí, vše jako by nechali pod dlažbou.

Když nic jiného, měli by alespoň přemýšlet, že za rok bude před volbami. Jestliže však budou otálet, matematika je jasná: nedají Brňanům opravenou kostnici ani jako podzimní předvolební dar a městu uteče další turistická sezona. Jen ti naši předci se budou moci v hrobech obracet o to déle.

m.senkyr@rovnost.cz

Záběry z doby odkrývání prostor:

foto

foto


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)