2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Objev zatopené chodby pod Moravským náměstím v BrněText a foto pro Agartu: Michal Doležel, červen 2006
Při poslední návštěvě vodovodní štoly - zděné klenuté chodby pod parkem na Rooseveltově ulici mě překvapila prosakující voda, která zde vytvořila menší jezírko. Východní část štoly se totiž ocitla pod vodou.


Jakým způsobem se voda do štoly dostala mi není v tomto parném počasí zcela jasné. Jasné je, že voda musela do štoly prosáknout půdou v zemi, protože, klenba i cihelná vyzdívka je zcela suchá.

Štola prochází napříč celým parkem směrem k městu kolem sochy Jiřího Mahena a dále prochází pod průchodem do Běhounské ulice, kde se točí jižním směrem (směr nám. Svobody) a zde, v Běhounské ulici také končí.

Historie této stavby sahá do roku 1731 a sloužila k napájení Merkurovy kašny na tehdy Dolním náměstí dnes náměstí Svobody a přebytečná voda odtékala stokou v Kobližné ulici.

Voda byla vedena původně v dřevěných, později v železných trubkách až z dalekých Kartouz (Králova pole). Štola plnila svůj účel až do roku 1913. Od této doby byla štola nechána na pospas osudu.

Její znovu objevení a sanace proběhlo a až v roce 1999. Celá štola měří asi 90 metrů s šířkou 1 metru a výškou v rozmezí od 1 do 2 metrů a je dnes krásně vyspravena a přístupna uzavřenými poklopy z několika míst.

Několik aktuálních záběrů (pořídil i nasvítil Michal Doležel):


foto

foto

foto

foto

foto


Kamil: Tuto chodbu si mohlo projít v rámci Brněnských dní a jednodenně zpřístupněného podzemí několik tisíc zvědavých brňanů před rokem. Je to stavebněhistoricky zajímavé dílo a je vynikající, že Technické sítě Magistrátu města Brna před lety podpořily dlouhodobý průzkum a statickou opravu a přezdění některých částí (náhrada zdiva a kleneb s vypadenými cihlami atd.). A je škoda, že nastala tato "porucha" a do chodby nyní nateklo...


Kontaktujte nás, pokud víte o starém sklepení, chodbách a krytech, na oplátku provedeme jinými. Děkujeme.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)