2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brno: Špilberská prachárna hořela!Text a foto pro Agartu: Michal Doležel, červen 2006
Další zanikající památkou v Brně je budova tzv. prachárny na Špilberku, pro širokou veřejnost známá spíše jako bývalá Restaurace na hradě. Dne 20. června 2006 odpoledne se totiž budova ocitla v plamenech.


Jedná se o oplocený dvoupatrový dům stojící těsně pod hradbami na východní straně špilberského kopce. V minulosti tento objekt sloužil jako sklad střelného prachu, proto byl nazýván prachárnou, či prašnou věží. Zejména v průběhu 19. století prošla budova několika stavebními zásahy a stala se z ní vyhlášená výletní restaurace, na kterou si ještě dnes mnoho pamětníků vzpomene. Od počátku 90. let 20. století tento objekt neúnosně chátral a stával se útočištěm bezdomovců a jiných živlů, kteří také pravděpodobně zapříčinili jeho požár.

V současné době je objekt v majetku města Brna, ale o jeho další využití jeví zájem ekologická firma, která chce celý objekt opravit. Včerejší požár naštěstí dům nijak zvlášť nepoškodil, shořela jen střecha, kterou by stejně bylo nutné opravit. Není však jistý osud barokní chodby, která prochází v těsné blízkosti tohoto objektu a je volně přístupná. Přesné stáří ani účel chodby není zcela znám. Odborníci se však domnívají, že se jedná o starou zásobovací chodbu, která napájela hrad v dobách ohrožení vodou ze studny, která se rovněž dodnes nachází hned před vstupem do této chodby. Není však vyloučena i varianta, že chodba spojovala hrad také s městem.


foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto
Chodba obíhající budovu zůstala neporušena, požár byl pouze pod střechou v prvním patře...


Pod objektem Prachárny detekujeme kromě dnes průchozí chodby ještě jednu, napříč procházející pod sklepem domu (nemyslím odbočku průchozí do sklepa ale hlouběji pod ním), najde se někdo, kdo to pomůže ověřit? Byl by to objev nemalého významu!


Kontaktujte nás, pokud víte o starém sklepení, chodbách a krytech, na oplátku provedeme jinými. Děkujeme.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)