2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brno: U Sedmi Švábů - barokní sklepyText a foto: Kamil Pokorný, červen 2006
O barokním podzemí Starého Brna pod Kopečnou ulicí jsem na stránky již psal. Toto podzemí souvisí s původním hostincem U Sedmi Švábů, jehož sklepy byly rozsáhlé a propojené směrem pod dům na západní straně a severně pod ulici - původně neznámo kam pokračující.


Jedno dubnové nedělní ráno jsme se rozhodli s Michalem Doleželem sklepy pod Kopečnou ulicí navštívit a pokusit se zajímavě nafotit, než budou zničeny při nadcházející demolici. Neodradil nás ani hustý jarní deštík, naopak, dodával akci jisté kouzlo, zejména pak v podzemí, kde staré klenby velice prosakovaly a na mnohých místech skrze ně proudily čůrky vody jako ze sprchy.

Člověk musel dávat pozor na kapající a místy tekoucí vodu neustále a předklánět se chráníc zrcadlovku před tekoucí vodou z klenby - o to více šlo ale studené vody za krk. Co se dá dělat. Nastavujeme s Michalem stativy, rozmisťujeme světla po temném prostoru a nasvěcujeme při delších expozicích historické prostory, které záhy zaniknou.

I přes technické útrapy, bláto a neustálý předklon, nastavování expozic a světel, jsme zdejší prostředí několik pracovních hodin velmi vychutnávali. Atmosféra byla jedinečná. Svěží vlhký vzduch nesl zvuky kapající a mnohde protékající vody a po bočním nasvícení halogeny bylo nádherné, a naším cílem, zachytit hru vodních kapek padajících z klenby a tříštících se na tisíce nepatrných třpytivých kapiček při dopadu. Do hry se hodily i určité rozdílné odstíny našich světelných zdrojů, které ještě získaly na odlišné barvě delší expozicí.

Druhý den jsme akci navečer zopakovali ještě s Tomem Prokešem, ale to již nepršelo a sklepní atmosféra tím ztratila podstatnou část kouzla. Nahradily to ale další světelné zdroje a zajímavé Tomovy nápady s procházejícím světlem a tak bylo opět z čeho se radovat.

Je velmi smutné, že celý objekt včetně jeho podzemí definitivně zanikne. Poté, co památkáři dvakrát zamítli jeho zápis na seznam kulturních památek se jeho rakouský majitel rozhodl dům zdemolovat a vystavět zde nové luxusní byty... V létě tomu bude předcházet archeologický průzkum.

Záběry sklepení z dubna 2006 (Foto a úpravy: Kamil Pokorný):


foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto
S Michalem u propadu ze dvora


foto

foto

foto

foto

foto


Pod objektem a dvorem se zatím ještě nachází unikátní systém barokních sklepů, volně přístupných. Navštivte je zavčas a s přilbou.

Záběry do těchto sklepů a další historii naleznete rovněž na mých stránkách: zde.


Kontaktujte nás, pokud víte o starém sklepení, chodbách a krytech, na oplátku provedeme jinými. Děkujeme.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)