2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Červená lhota

foto
Červená lhota je skutečně malebný zámeček...

Zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách, zhruba 20 kilometrů od Jindřichova Hradce, stojí uprostřed rybníka na pevném skalnatém ostrově. Zámek je přístupný přes kamenný most spojující hráz s ostrovem.

Zámek Červená Lhota je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v České republice. V minulých letech ho navštívilo přibližně 120 000 návštěvníků a dalších 80 000, kteří se rozhodli nenavštívit zámecké interiéry, ale přijeli do jeho nejbližšího okolí. První písemná zmínka o obci Červená Lhota je z roku 1465. V létech 1542 - 1555 byla původní gotická tvrz přebudována na renesanční zámek.

Historie:

V písemných pramenech se objevuje pod názvem Nová Lhota. V letech 1658 až 1678 byly na zámku prováděny ranně barokní úpravy, kde současně italští umělci pracovali na výzdobě interiérů. V období do roku 1835, kdy se majitelem zámku až do roku 1945 stal Jindřich Eduard Schönburg - Hartenstein byl zámek ve vlastnictví mnoha rodů. V letech 1841 - 1863 proběhla na zámku romantická přestavba v novogotickém slohu, přičemž současně byly upravovány i interiéry. Roku 1900 po dědickém vyrovnání připadla Červená Lhota nejmladšímu synovi Janovi, který působil ve funkci rakousko- uherského velvyslance ve Vatikánu. Ten se pod vlivem svého italského pobytu rozhodl provést úpravy zámku v renesančním duchu. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě Benešových dekretů a následujícího roku byla v zámku umístněna dětská zotavovna. V květnu 1947 byla Červená Lhota přidělena Národní kulturní komisi, která v roce 1949 zámek zpřístupnila veřejnosti. Na základě Benešových dekretů zámek nebude vrácen v restituci jeho původním majitelům. K zámku paří i zámecký park, který je velmi oceňován botaniky, kde je umístněna zámecká kaple, která je nedílnou součástí zámku.


Akce:

Na zámek Červená Lhota jsme zavítali 20.7. 2005 po domluvě s panem kastelánem, který nám slíbil prohlídku místních sklepů. Zámek tvoří čtyři uzavřená křídla s malým nádvořím uprostřed, na které se vstupuje branou přes kamenný most překlenující vodní hladinu. Do sklepů vedou dvířka přímo z nádvoří. Jsou zde celkem 3 sklepy – 2 větší, vesměs kamenné, propojené krátkou chodbou ve skále a jeden menší, cihlový. Pan kastelán nám také ukázal prostory pod dalším křídlem zámku, které sloužily jako kuchyně, ty jsou však upraveny moderně.

Zajímavý prostor se nachází též v zámeckém parku, je to asi 30 metrů dlouhý prostorný kamenný sklep rozkládající se pod pahorkem, na kterém stojí zámecká kaple.

Text a foto: Honza Urbánek 8/2005


foto
Scházíme dolů do podzemí

foto
- dva větší sklepy jsou spojeny chodbou raženou ve skále

foto
- pohled do spojovací chodby z druhého sklepa

foto
- ve druhém sklepě se také nachází původní vstup

foto
- dojem ze spoj. chodby kazí jen ta moderní dlažba

foto
- pohled z chodby do prvního sklepa, který byl opatřen mohutnými kamennými pilíři

foto
- Viktor s Markem čekají, až dofotím

foto
- třetí sklípek byl nejmenší

foto
- prohlédnuto, vyfoceno, můžeme jít

foto
Míříme do novějšího sklepení u zámku

foto
- vstupujeme do sklepu v parku, nejdřív malé předsklepení...

foto
- ...a potom krásný prostorný sklep

Rádi přijmeme pozvání do jakéhokoliv historického sklepení a zajímavě jej nafotíme.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)