Jeskyně Obraznice na Kokořínsku
Foto Jarda Wolf © 2006 (na existenci tesané jeskyně nás upozornil)
Jeskyně s názvem "Obraznice" (dříve jeskyně Máří Magdalény) se nachází v hluboké rokli na Kokořínsku, 150 m severně od kaple vesnice Romanov (část Mšena). Dnes se do ní za deště a nepohody vejde asi 6 lidí. Uvnitř vytesané prostory je sucho a čisto, jen nějaké svíčky od předešlých vandráků se tu prý občas vyskytnou... Povídá se totiž, že klidného spánku unavenému pocestnému dopřáno nebývá a mnozí raději do lesa utečou.
Co je na tom pravdy nevím, tento zážitek byl uveden na blogu mladých výletníků, který jsem při hledání dalších informací na internetu objevil. Pokud se někdo v jeskyni pokusí přespat, informujte nás o výsledku. Z energetického hlediska tu mohlo být prve vše v pořádku, zvláště pokud zde hodlal i poustevník přebývat. Později však, když tu byly ukrývány obrazy a jiné cennosti, je možné, že tu k něčemu došlo, co zanechalo energetické stopy (kámen jak známo, velmi dobře si pamatuje a všechny energie ještě zesiluje). Přibližme si historii této ručně tesané prostory...
Pohled na zajímavý portál vstupu
Některé prameny popisují, že tato jeskyně bývala zámeckým sklepem a později, v době třicetileté války, sloužila jako úkryt pro cenné předměty, písemnosti, skvosty a obrazy z nedalekého panského sídla ve Mšeně (některé prameny uvádějí z kaple a sídla v Romanově, to však bylo postaveno až ve druhé polovině 17. stol. a zaniklo roku 1724). Potom nějaký čas v jeskyni pobýval místní poustevník. V roce 1820 zorganizoval vlastenecký kněz Václav Krolmus pouť ke kapli sv. Romana. Na udání však byly kaple i jeskyně Obraznice úředně uzavřeny.
Vstup do jeskyně, poustevny a skrýše
Autor K. Červenka o jeskyni napsal:
"Tak když v roce 1639 Švédové do Čech vtrhli a až ku Mšenu dorazili, občané mšenští odstěhovali se do lesů. Ve Mšeně bylo pusto a prázdno, na rovinách v lese zhotovili zákopy a záseky a v roklích mezi skalami se ukryli, kamž i dobytek a veškerý majetek dopravili. Z kostela vše odklidili a uschovali. Tak na Romanově všechny písemnosti z vrchnostenského zámku, skvosty a obrazy, vše to ukryli do jeskyně pod Romanovem a zazdili, odkudž tato jeskyně obraznice sluje. Když tak vojsko švédské do Mšena přirazilo, žádné kořisti nenašlo a domnívajíc se, že již jiné vojsko zde drancovalo, odtáhlo odtud."
Čelba vstupní chodby s křížem
Vlastní jeskyni tvoří obdélníkový prostor velikosti 5 x 2 m a výšky 1,8 m a chodby lichoběžníkového profilu, dlouhé 2,5 m a vysoké 1,5 m. Ve stěně přímo proti vchodu je vytesaný kříž výšky 1,4 m. Zvenčí jsou kolem vstupního portálu v pískovcové skále vytesány široké zahloubeniny, které mohly sloužit k umístění nápisu či nějaké výzdoby.
Detail plechové popisky
Mapka tesané poustevny
Orientační mapa okolí
Budeme rádi, když nás i vy upozorníte na zajímavé podzemní prostory, pověsti a nebo zajímavé a neobvyklé zážitky a jevy.
ZPĚT o stránku
Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022
Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)