Vlašimské podzemí
Text a foto: Kamil Pokorný
V prosinci 2006 mne kamarádka pozvala do Vlašimi (u Benešova, u Prahy) a tak jsem využil příležitost k prohlédnutí zdejších památek, parku i podzemí.
Vlašimský hrad byl vystavěn na ostrohu nad řekou Blanicí na počátku 14. století pány z Vlašimi. Z původního gotického hradu, který byl budován především ve 14. století za vlastnictví rodu Jenštejnů, se dodnes zachovaly pozůstatky v architektuře severního zámeckého křídla s věží. V 15. a 16. století, kdy Vlašim vlastnil rod Trčků z Lípy a Vostrovcové z Kralovic, byl původní hrad postupně přestavován na reprezentativní šlechtické sídlo v renesančním duchu. Svou dnešní podobu získal vlašimský zámek v 19. století za svých posledních šlechtických majitelů knížat z Auerspergu, kteří jej přestavěli v klasicistním duchu. Od roku 1945 zámek patří městu Vlašimi.
Mnozí pamětníci se zmiňují o chodbě, vedoucí od Žižkovského náměstí do Vlašimského zámku. Já si však povšiml portálu a otvoru v opěrné zdi blízko tohoto náměstí a zadokumentoval klenutou chodbu ve velmi zachovalém stavu, směřující k zámku.
Historické centrum města tvoří především Žižkovo náměstí, pod nímž se nachází stará sklepení, zděná cihlami a lomovým kamenem a místy i tesaná ve skalnatém granitovém podloží. Kamarádka mne takovým sklepem provedla a byl jsem velmi mile překvapen, jaké krásné místo by tu bylo i k posezení a relaxaci. Nacházela se tu i studna a byla zde dříve mimo dnešní osvětlení svedena elektřina a naskýtá se pravděpodobnost využití jako krytu.
Neméně zajímavý je zdejší zámecký park, o němž jeho stránky hovoří: "Postupně vznikl jedinečný přírodně krajinářský park doplněný množstvím romantických staveb a zákoutí, o kterém J. Schaller ve své Topografii Království českého z roku 1788 napsal, že svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách." Musím doplnit, že park prochází rekonstrukcí a úpravami, budováním naučných stezek, a velmi zajímavé pocity a energie tu bylo možné vnímat na několika místech, zejména v lese nad Blanicí, tam některá místa nutí člověka zastavit se a vnímat.
O čem hovoří zdejší pověsti?Na zámku je prý zakopán poklad. (Kde není? Ale virgule to potvrzuje.)
Propadlé zámecké slečny
Dvě slečny ze zámku si daly kdysi zhotovit střevíce z těsta. Jednou šel kolem nich žebrák a žádal o almužnu, ale ony jej hrubě odbyly. Chudák je proklel a obě sestry se naráz propadly do země... (Tato pověst se v podobném znění uvádí Litomyšle, kde by propad byl v zámecké zahradě do odvodňovacích chodeb i velmi reálný. Též obce Staňkov a Kravaře mají pověst podobnou.)
Od června 2006 je přístupné restaurované podzemí zámku. V gotickém sklepení je expozice o jeho historii doplněná o zámecké pověsti. V části sklepení jsou i předměty z archeologického průzkumu. Toto téma zde ještě doplním po získání materiálů.
Několik záběrů:
Původní hrad přestavěn v 19. stol. na zámek
Znosimská brána
Od brány jsem detekoval pod cestou chodbu až k zámku
Vlašim - Žižkovo náměstí
Sklepy tu mnohdy vybíhají z domů pod náměstí
Vstup pod Žižkovo náměstí jedním ze starších domů
Prostory jsou vyklizeny
Na konci místnosti jsou schůdky ještě níž...
Sál tesaný ve skále, pohled vpravo
Čelba - stěna poteklá syntry tvořící krápníkové náteky
Pohled od čelby sklepem dolů a pod náměstí
Protější čelba se zásobovací násypkou a studnou, novodoběji upraveno
Detail zděné skluzavky (jsme pod současným chodníkem náměstí)
Boční stěna sklepa
Staré spínací zařízení se štítkem napětí 48V
Boční prostor sklepa
Portál staré chodby u Žižkova náměstí
Posvítil jsem otvorem a ejhle... chodba!
Zoom... a vzadu se chodba lomí a mění profil!
V zámeckém parku se také najdou zajímavá místa...
Čínský pavilon - původní větrák podzemních chodeb? :)
Nebo větrala susedící, dnes neexistující věž?
Jana se pokouší měřit virgulí kvality tohoto silného místa v lese nad řekou
Starý hrad
Jednou ze dvou dochovaných staveb původního parku je pseudogotický romantický Starý hrad vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice. Původně byl poněkud větší a podle tradice byl nazýván Kouzelný hrad, protože v jeho interiéru měl být umístěn nábytek, který se pomocí tajného mechanismu ukrýval před očima návštěvníků pod podlahu. Již v 19. století byl Starý hrad stavebně upraven, zmenšen a obnoven bez původního tajemně mizícícho zařízení.
ZPĚT o stránku
Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022
Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)