2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Havraníky - vinné sklepy

Starobylou obec Havraníky na Znojemsku, jsme navštívili, abychom mohli spatřit na vlastní oči alespoň některé ze zdejších údajných podzemních bludišť sklepních systémů. Podařilo se a nedalo ani velikou práci, vstupy a sklepy objevit. Byli jsme velmi příjemně překvapeni značným rozsahem, ale i malebnou ozdobou zdejšího podzemí.

foto
V Havraníkách jsou sklepy velmi hluboko hloubené
a sestupuje se do nich dlouhou šíjí
po desítkách schodech!

První zmínka v historii obce pochází z roku 1229 a již tehdy se tu dařilo vinné révě. Zdejší hospodáři měli vinné sklepy pod svými domy, menší areál sklepů a lisoven vznikl na dolním okraji obce po obou stranách cesty. Na lisovnách lze spatřit letopočty 1718 a podobné, soustavy sklepních chodeb pod lisovnou jsou však ještě starší.

Mohutné přízemní lisovny obdelníkového půdorysu stojí samostatně, většinou obrácené štítem k cestě. Vybudovány jsou z kamene a olíčeny vápnem, kryté jsou vysokou sedlovou střechou. Lisovny částečně hloubené pod úrovní terénu, mají v průčelí těsně u země obdélný otvor, sloužící jako násypka hroznů. Bývá uzavřena dřevěnou okenicí zevnitř.

Šíje do sklepa je dle hloubky sklepa různě dlouhá, mnohdy v této obci však i několik desítek schodů, v konkrétním případě 36 a v dalším případě 54 schodů, klenba šíje je zde často vyzděna pálenou cihlou.

Takto hluboko ložené sklepy přečkají bez statického narušení a sebemenší změny dlouhá staletí. V takové hloubce se neprojeví ani jízda koňských spřežení po cestě nad sklepy, nebo nyní občasné projetí aut a traktorů a nikde po klenbách nebyl zřetelný žádný větší náznak, že by se kus pískovce odloupl, ani žádné praskliny. Materiál podloží zůstává po staletí kompaktní bez narušení vnějšími povrchovými vlivy.

Zdejší sklepy byly po mnoho zim kopány v měkkých pískových spraších a byly tak vytvořeny složité spleti chodeb s četnými výklenky a rozdílnou výškou stropu ve tvaru lomeného oblouku i valené klenby. Snadno opracovatelný materiál podporoval úsilí o výtvarné vyjádření.

Na rostlém materiálu stěn hloubeného sklepa tvárných pískovcových spraší jsou rytím naznačeny architektonické prvky - pilastry, hlavice, archivolty, římsy, rohové ústupky, náznaky sloupků, časté je i vyrytí malebných reliéfů se zřejmým původním účelem jako výzdoba vinného sklepa.

Rozlehlost, členitost a tajuplnost chodeb, z nichž mnohé ještě nejsou prozkoumány, povzbuzovala fantazii a opředla některá zákoutí pověstmi. V jednom sklepě je např. nika s kamenným ložem, na které uléhají páry marně toužící po dítěti a věřící, že magické lože pomůže jejich přání splnit. Ale upřímně, nevěřím, že by na tomto studeném loži v temnu, chladu a písečném prachu měli šanci větší.

Toto místo (kamenné lože) a další, jsme zdokumentovali. Celkově jde o velmi pozoruhodné podzemní dílo a je veliká škoda, že tak zajímavé podzemní prostory zůstávají ladem a bez povšimnutí a bez využití. Mohly by být velikou turistickou atrakcí v nejedné obci na jižní moravě.


Několik záběrů pro představu:

foto
Ihned po sestupu dlouhou šíjí jsme se ocitli jakoby v podzemí nějakého hradu, tak věrně totiž působí zdejší rytá výzdoba do pískovcového povrchu, zde konkrétně očouzený povrch zdí a klenby je přerušován vyrytými čárami, jakoby spárami mezi cihlami. Nechybí ani zajímavé ornamenty po klenbách, římsy a oblouky

foto
Procházíme systémem chodeb s lomeným gotickým obloukem klenby a krom častých maleb objevujeme i zapomenuté sudy. Radek Soudek osvětluje vzadu a já ve předu fotím ze stativu, člověk by takové prostory fotil bez nasvěcovacího pomocníka jen velmi obtížně

foto
nacházíme se odhadem minimálně 15 metrů hluboko

foto
Obdivujeme s Radkem hru světla vstupujícího dlouhou šíjí od povrchu, tyto prostory jsou jako stvořené k natočení hororu:)

foto
Ale nám je tu velmi fajn, návštěva a hlavně objevení takových prostor nás vnitřně velmi uspokojí, byl tu všude i dobrý vzduch a tak rychle fotíme a fotíme

foto
Místy zděné podpěry, je tu prostor a prostor, chodby tvoří poměrně slušný labyrint

foto
Místy niky a výklenky pro odložení světla, svíček a pozůstatky nedávné elektroinstalace

foto
Kdyby byly tyto prostory v Brně, ...

foto
Kolik různých zákoutí a průchodů

foto
Nedalo mi to, abych sem nezařadil více záběrů, protože jsou to krásné prostory

foto
Zdá se, že tady jsme už dvakrát byli. Propojovací chodba pod šíjí se schodištěm nás mate a jdeme stále dokolečka.

foto
Tady už jsme také byli. Tak ještě několik záběrů, u sklepů člověk nikdy neví, kdy zanikne vstup do nich a nebo celé prostory a podruhé bychom mohli mít smůlu.

foto
Co takové prostory ve věčné temnotě pamatují? Co vše se tu již odehrálo?

foto
Některé malby a symboly na klenbách přesně nechápeme.

foto
A zde v textu zmiňované kamenné lože ze známé pověsti

foto
Sestupujeme jinou šíjí se zděnou cihlovou klenbou do podobného labyrintu

foto

foto
Zatímco fotíme, někteří dostali pekelný nápad, zapálit nalezenou louč. Pro nás je to pohroma, protože chodbami se šíří dým z louče a další focení a nasvěcování přestává mít smysl: fotíme jen dým

foto
Co dodat. Jednoznačně vinný sklep.

foto
Laco Lahoda, který s námi rovněž prostory navštívil, se podivuje četným nápisům a hledá nějaký zajímavější a starší. Tu a tam se objevuje letopočet.

foto
Společně s Lacou Lahodou, Honzou Urbánkem a Radkem Soudkem ještě nafocujeme zajímavější záběry

foto
Utíká při tom velmi rychle čas, takže zjišťujeme při výstupu, že se již venku setmělo...

Pokud víte o nějakých podobných zapomenutých nebo opuštěných sklepech a chodbách, prosíme - informujte nás, zajímavá místa odměníme, nebo pozveme na oplátku do jiných zajímavých prostor.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)