2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Loucký klášter a nejstarší podzemí

Naše víkendová akce v moravském podzemí začala dnem 14. května 2004 v areálu Louckého kláštera ve Znojmě. Ten má podzemních chodeb a prostor dosti, leč v současné době jsou stále většinou pod vodou, řádově do výše kolen, místy mnohem více. Již minulý rok při jedné akci správce upozornil na nejstarší část kláštera, pocházející z doby kolem roku 1100. Jarda Hrouda (Speleoklub Kladno) již tehdy místa prohledával a skutečně pod podlahou částečně zakrytou prkny, našel probořený otvor, mající tvar kamenné klenby, či spíše obložení stěn. Byl však až k okrajům zasypaný. Zkusil prohrabat kousek a podařilo se mu nasoukat do zanesené nízké chodby, která po pár metrech končila zdí. Tehdy si myslel, že už to dál nevede.

Tentokrát jsme lokalitu navštívili společně v silnější sestavě a po náročnějším proplazení se nízkou zděnou klenutou chodbou, se přátelům podařilo zazdívku v chodbě překonat a mohli jsme vstoupit, respektive doplazit se až do mírného rozšíření, kde již bylo možno si i sednout a otočit se nazpátek. A právě zde jsme si povšimli další odbočující chodbičky, postupně zahrnuté pískem až ke klenbě. Kluci písek odhrnovali, ale následovala nepřekonatelná zazdívka. I z tohoto objeveného úseku však měl pan správce kláštera radost a zvláště z dokumentace těchto těžko přístupných míst. Nad chodbami je travnatý prostor a když tu zatloukal kůl do trávy, divil se tehdy dutým zvukům a následnému propadnutí kůlu "kamsi". Nyní už má jasnou představu, kudy chodby prochází, navíc shodně lokalizovanou polohu chodeb shora pomocí virgule, a potvrzenou údery do klenby zespod, díky čemuž jsme údery cítili přímo pod nohama a mohli ukázat, kde se chodby nachází. Virgule pak ukazuje pokračování chodby vedle sjezdu ke Znovínu a přes silnici a chodba se stočí a rozdvojí směrem pod protilehlý objekt. Celá tato část však nebyla od trávníku přístupná.

Akci na svůj web zpracoval i Jarda Hrouda, jeho zpracování a orientační mapku najdete ZDE.

V tomto náročném ztísněném a prašném prostředí dostala opět naše dokumentační technika (kamera a fotoaparáty a další pomůcky) řádně zabrat a bude stále potřebnější podpora nějakého sponzora těchto našich průzkumných prací. Prosíme o finanční pomoc na technické zajištění našich průzkumů. Průzkumy provádíme s radostí a nadšením, ale jsme nezisková organizace a naše průměrné platy nás při takovém náročném koníčku stěží uživí... Dokáže někdo výhodně našich nadšených průzkumů využít a zaštítí nás?

foto
Přicházíme s panem správcem k nejstarší rozpadající se jižní části Louckého kláštera a naše zvědavost roste.

foto
Jarda nám ukazuje, kde minule objevil díru v podlaze.

foto
Viktor vyklízí otvor, zasypaný různým odpadem.

foto
A již se soukáme dovnitř. Napřed mladší kluci, ti již vepředu zdolali zazdívku a pokračují dál, a za nimi já s Radkem fotím a Radek ještě průlez točí na kameru a stěží se posouvá dále.

foto
Chodba se stáčí, nad námi jsou kamenné desky.

foto
Až na toto místo strop vypadá bezpečně a stabilně.

foto
Radek se snaží protlačit zúženým pokračováním přes hranu odbourané zdi.

foto
A konečně úleva, Radek oddychuje a v sedě natáčí, jak za ním prolézám nízkou chodbou.

foto
Kluci zatím vepředu zjistili odbočku s pískem až po klenbu. Písek odhrabávají několik metrů ale nakonci je nepřekonatelná zazdívka.

foto
Pohled východně k odbočce a východu do domečku.

foto
Svým způsobem je to pohodlí, ležet na zemi a fotit, ale zanedlouho by se člověk nejraději postavil a narovnal.

foto
V patách nám byl ještě Jarda, vzápětí se s funěním doplazil a žádal o hezký záběr na znamení nové oficiální spolupráce společností Agartha a Speleoklubu Kladno pro všechny rýpálky, kterým se nepodařilo nás rozdělit. On to je také nesmysl, vždyť máme stejné zájmy a máme rádi historické podzemí.

foto
Ještě odpočinek a několik záběrů a pokusů o lepší nasvícení zabírané scény, klenba je hezká a fotogenická.

foto
Místy je slepá šachta nahoru, překrytá kamennými deskami.

foto
Honza vzdává pokus v boční chodbě a vracíme se do hlavní chodby

foto
Zde zatím Jarda s Radkem sbírají síly na stejný návrat plazením se úzkou nízkou chodbou

foto
Ještě několik záběrů, naše technika opět dostává v prašném prostředí řádně zabrat, ale desetitisíce na prachotěsné a vodotěsné obaly zkrátka nemáme.

foto
Zdolali jsme chodbu zpět a nad vstupem nás čeká a vítá Šárka se synem pana správce, směje se našemu stavu ale sama se do nízké plazivky nehrne ani náhodou.

foto
Radek nad vchodem odpočívá zatímco Šárka provokuje plná energie, mělibychom ji o ni nějak připravit :)

foto
Než odjedeme, pomáháme správci pro představu názorně určit virgulí a údery do klenby zespod, kudy chodby prochází.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)