2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Bunkry a tvrz v Omicích

Raketová základna se změní v luxusní bydlení. Armádní bunkry v Omicích na Brněnsku nahradí stavební firma domy v hodnotě desítek milionů korun.

Text a foto: Jiří Smetana (zkráceno)


Omice – Brno bude mít zanedlouho nové satelitní městečko, které vyroste v Omicích, na jihozápad od Brna. Na rozdíl od běžných domků postavených na zelené louce ale budou mít nové domy v Omicích solidní základy. Investor je totiž chce postavit na bunkrech opuštěné raketové základny.

Tam, kde vojáci před deseti lety ukrývali rakety, mají zámožní Brňané toužící po netradičním bydlení parkovat svoje luxusní auta nebo uchovávat vzácné sbírky archivních vín.

Projektanti původně plánovali, že bunkry sboří a využijí pouze atraktivní polohu základny.

„Pak jsme ale z nevýhody udělali výhodu a řekli si, že by to mohlo sloužit jako velké sklepy či garáže ke stavěným domkům,“ popisuje tvůrce nové podoby vojenského areálu Miroslav Kolofík…


Informace ze serverů www.czechdesign.cz a www.ideon.cz:

Jedná se o vojenský arál z roku 1976, který sloužil jako raketová obrana města Brna. Pozemek je situovaný cca 3 km od obce Omice, vzdálen přibližně 10 km jízdy od Brna. Celý areál funguje jako soběstačná jednotka, na pozemku se nachází vlastní zdroj vody, vlastní trafostanice, apod. Návrh revitalizace areálu raketové základny je založen na maximálním využití stávajících objektů, které byly doplněny o nové funkce. Celý komplex bývalé raketové základny je řešen jako rekreační areál se sportovně relaxačními aktivitami. Objekty bývalých bunkrů jsou přetvořeny na relaxační centrum s vnitřním bazénem, posilovny, taneční sál, noční klub. Odpalovací rampy svým tvarem nabízely využití jako divadelní a hudební aréna, brouzdaliště v rámci venkovního koupaliště a dětský koutek. Plochy odpalovacích ramp byly zkráceny na polovinu a oblouky uzavřeny objekty šaten pro herce a toaletami pro návštevníky. Obě arény jsou zpřístupněny rovněž pro návštěvníky, kteří nejsou v areálu ubytováni nově vybudovanou komunikací a parkovištěm. V návrhu byly odstraněny klamné objekty a horní rota, pozemek byl doplněn objekty bungalovů, které jsou stejně jako bunkry přikryty zeminou a slouží pro příležitostné ubytování. Ve spodní části areálu vznikl tenisový klub, do původního objektu bunkru č. I/III (zde byl umístěn velín) bylo navrženo relaxační centrum s vnitřním bazénem a masážemi, propojené s venkovním koupalištěm s vlastním zázemím….

foto
Projekt – Radka Zedníková, FA ČVUT - diplomní projekt, 2005


foto
Původní podoba

foto
Projekty...

foto
Původní situace

foto
Starší záběry


Obec leží západně od Brna na svazích údolí řeky Bobravy. Do Omic chystáme výpravu. Už proto, že kromě krytů a bunkrů je v Omicích uváděna tvrz z let 1319 až 1464. Tvrz se nacházela jihozápadně od kostela v místech domů čp. 12,13,41 a 44, kde se narazilo na kamenné základy, silné přes 1 metr. Samotný kostel je zajímavý a tvoří nejvýznamnější stavební památku obce. Jde o filiální kostel sv. Jakuba Většího, postavený přímo v místech někdejší tvrze a kaple někdy v průběhu 12. století, v 17. století byl barokně upraven. Dálkově tu vnímáme velmi zajímavé energetické pole a detekujeme původní klenutou kamennou chodbu, o níž se zmiňují dle zpráv pověsti i zdejší starousedlíci. Jelikož se základy nachází pod uvedenými domy, je zřejmé, že kostel byl postaven v těsné blízkosti tvrze a lze předpokládat účelové i únikové propojení těchto objektů.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)