2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:
Hrad Orlov u Vyškova

Zrovna jsem prožíval podzemní absťák a říkal jsem si, že bych potřeboval zalézt do nějaké díry, ale do těch co známe, se mi moc nechtělo, když v tom zavolal pan Krajčík, jestli něco víme o podzemí nebo vzniklém otvoru na zřícenině hradu Orlov v Orlovicích za Vyškovem. Domluvil jsem se s kamarádem, že si tam uděláme výlet. Otvor do podzemí jsme našli...
Několik záběrů:

foto
Objekt lze snadno rozpoznat podle dvojího provedení vodních hlubokých příkopů a popisná cedule místo také potvrzuje. Jinak zde totiž nezbyl jediný kámen na kameni a neznalý člověk by si řekl, že tu jsou veliké terénní nerovnosti v lese.

foto
Po chvíli obcházení jsme si povšimli otvoru ve druhém vnějším příkopu na odlehlejší straně od nedalekého hřbitova. Otvor však směřuje do mezistěny dělící oba příkopy (nikoli směrem pryč od hradu) a případná původní chodba by tak musela vyústit do vedlejšího příkopu pod vodu, nebo tento příkop podcházet přímo pod hrad....

foto
Než jsem vylovil baterku, Mirek už byl téměř uvnitř.

foto
Pátrali jsme ještě po dalších náznacích čehokoli.

foto
Mirek ještě objevil skulinu, ale bezvýznamnou.

foto
Hřbitov s kostelem sv.Václava, který stojí na místě předhradí
Informace na serveru Hrady.cz:

Částečně narušené, ale velmi dobře viditelné reliéfní zbytky hradu leží na vyvýšenině západně nad obcí, hned vedle kostela sv.Václava. Právě kostel stojí s velkou pravděpodobností na místě původní kaple. Bohužel však díky jeho stavbě a především zřízením přiléhajícího hřbitova bylo zcela zničeno a srovnáno předhradí, z něhož se zachoval pouze příkop na západní straně. Také vlastní jádro je doslova překopáno archeologickými i ostatními výkopy, takže jeho zástavba je poměrně nejasná. Výzkumem, který proběhl ještě v předválečném období, byla odkryta okrouhlá věž, jejíž zdivo však bylo za války rozebráno a dnes se ani přesně neví, kde stála. To i díky tomu, že dokumentace z výzkumu se ztratila, stejně tak převážná část nálezů a zůstalo jen několik fotografií v Muzeu Vyškovska.

Samotný hrad byl velmi rozlehlý, měl dva díly a navíc na šíji na jihu je několik terénních stop, dosud blíže neurčených. Je tedy možné uvažovat i o vysunutých opevněních. Místo však bylo osídlené už dávno před stavbou hradu, je proto taky možné, že úpravy terénu jsou mnohem staršího data.

Hrad v Orlovicích postavili johanité, jako jediný hrad na Moravě. Stalo se tak někdy na přelomu 13. a 14. století. Výslovně je zmíněn v letech 1328 až 1332 v souvislosti s komturem Pertoldem ze Salzy. Na hrad se přesunula komenda, která měla v Ivanovicích opevněný dvůr a stavbu vyvolala potřeba bezpečnějšího a honosnějšího místa. Roku 1392 se zmiňuje komtur Hereš, který byl řádovým místodržícím pro Moravu. V roce 1423 však již hrad z neznámého důvodu vlastní Zikmund a předává ho vévodovi Albrechtovi. Hrad znovu získali johanité v roce 1445, kdy ho vykoupili, ale o rok později ho znovu zastavili. Kdy hrad zanikl není známé a díky absenci výsledků archeologických výzkumů ho není možné přesněji určit ani podle nálezů.
Roman Řezáč, 26.11. 2004Pokud víte o zajímavých místech, sklepech nebo propadu, můžeme se tam vypravit společně a třeba tam i přespat :-)
Volejte mi hned: 608 400 550
ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)