2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Tajemství chodeb v Sedleci u Mikulova


Kamil Pokorný, 7/2014 (foto a akce již starší)


AKTUALIZACE 21.9.2014: upřesnění historie a významu - na této stránce až dole pod mapou.


Letní nepříjemně vysoké teploty přímo vybízí, aby se člověk šel ochladit někam do podzemí. A pokud se nabízí podzemí záhadné a tajemné, není pro nás nad čím váhat ani chvíli.

Mnohé podzemní prostory mají dodnes nejasný účel. Historické prameny ani archivy nic neuvádí, a tak se lze domnívat pouze ze způsobu zhotovení podzemní stavby a její podoby nebo použitých cihel, do jakého období spadá a co mohlo být jejich smyslem. Zvláště v místě vcelku významově nenápadném, když na jiných objektech naprosto klíčového charakteru, není ani podzemní sklípek.

Sedlec Port Inzel podzemí chodby
Starý objekt v Sedlci u Mikulova - znám také jako Port Inzel; chodby pokračují vlevo od objektu


Velmi pozoruhodným objektem je nepatrný a stavebně nevýznamný zámeček Sedlec u Mikulova. Jen dvouramenné vnější schodiště připomíná stylově honosnější stavbu. Jinak jde o ruinu, zakrytou novější střechou. V běžně dostupnější literatuře o něm nelze nic dohledat. Památkáři se domnívají, že to byla sýpka z 19. století. Ze Státního Archivu je patrné, že jde o ranně barokní vilu, postavenou knížetem Lichtensteinem ve stylu pallazo in fortezza (opevněný palác) na začátku 17. století.

Byly zde vinice, park, hospodářské budovy a dokonce opevnění, které však mělo spíše okrasně symbolický význam podobně, jako na zámku v Uherčicích. Pod zámečkem se však nachází průchozí chodby, s třemi dnes zasypanými odbočkami. Do podzemního systému lze na vlastní nebezpečí vstoupit vnějším vyústěním, ale také propady poblíž objektu. Na jednu z chodeb navazuje i místnost vyložená mušličkami a zkamenělinami, což by mohlo asociovat umělou jeskyni, pro pobavení hostů.

Podzemním badatelům zůstává spousta otázek. Kam vedly ony dnes zasypané odbočky a proč? Jedna odpověď se nabízí. Areál stál na ostrově, který byl mostem spojený s pevninou. Chodby mohly vést jen k vodě a politik Lichtenstein, občas potřeboval přijít a odejít tajně.

Skutečné odpovědi zatím není kde vypátrat a tak zůstane význam a původní rozsah zdejších podzemních chodeb zahalen tajemstvím. Možná je to tak lepší. Zůstává naděje a prostor pro fantazii, dokud se v budoucnu v celém okolí objektu neprovedou výkopy a sondy, které by odhalily další případné fragmenty a pokračování zdejších chodeb. Nic takového se však zde zatím neplánuje.

Tajemstvím zůstane zahalený i sklep pod samotným objektem, protože se těsně za kolegou zřítila stará klenba. Kolega sotva vyklouzl otvorem pod klenbou na schodiště, když se za jeho nohama ozvala rána a otvorem se vyvalil prach suti. Když to zadunělo, všichni jsme zděšeně obrátili hlavy k průlezu. Stejně překvapený kamarád už byl naštěstí před otvorem. Některá tajemství se brání za každou cenu, někdy i za tu největší. V tomto sklepě bylo důležité vyfotit stěnu, jejímž směrem se předpokládá logické původní napojení na pokračující dlouhou chodbu vně objektu. Vyfotit jsme ji nestihli, asi to tak mělo být. Je to již několik let. Více by prozradily výkopy a sondy, ale zatím k nim nemáme povolení.


Sedlec Agartha podzemí chodby
Dokumentujeme a nasvěcujeme zdejší podzemní chodby

Sedlec Agartha podzemí chodby
Dlouhé chodby se táhnou desítky metrů od objektu!

Sedlec Agartha podzemí chodby
V několika místech jsou klenby propadlé

Sedlec Agartha podzemí chodby
Chodby ústí do širších sklepů

Sedlec Agartha podzemí chodby
Místy jsou zúžené, lomí se, u sklepů se i větví

Sedlec Agartha podzemí chodby
Některé závaly jsou vyšší, ale průlezné

Sedlec Agartha podzemí chodby
Pohled z objektu

Sedlec Agartha podzemí chodby
Na stejné straně jsou schody do sklepů pod objekt

Sedlec Agartha podzemí chodby
Schodiště je zasypané sutí a počátek klenby narušen

Sedlec Agartha podzemí chodby
Záběr v prostorách těsně před zřícením, záběr vlevo jsme bohužel neudělali!

Sedlec Agartha podzemí chodby
Kolega ještě vylézal a vzápětí se za jeho nohama sklep zřítil!
A stejně nepřestal do děr lézt :-)

Sedlec Agartha podzemí chodby
Pohled pod torzem vnějšího schodiště

Sedlec Agartha podzemí chodby
Jeden z propadů do venkovních chodeb

Sedlec Agartha podzemí chodby
Schema situace a vedení chodeb od objektu zámečku jižně (nahoru)
- Jarda zakreslil a Karel to překreslil s pravítkem




AKTUALIZACE 21.9.2014:

Pan Zelinka, žijící v Mikulově, nás laskavě informoval o upřesňujících skutečnostech mailem,
jeho informace (mail) s radostí přikládám rovnou v plném znění zde:




Zdravím.

Na začátek bych Vám chtěl pogratulovat, že máte opravdu zajimavý články a rád Vaši stránku navštěvuji. Jsem z Mikulova a proto jsem narazil na Váš článek o chodbách v Sedlci u Mikulova. Nechci být škodolibý v žádném případě, ale možná bude fajn, když Vám napíši pár faktických chyb co v článku máte. Myslím, že potom třeba najdete více informací o tomto místě, jelikož si to zaslouží.

Tak první chybička je v názvu. Je to sice Sedlec u Mikulova, ale neskloňuje se tak jako ten český Sedlec. Tedy ne v Sedlci, ale v Sedleci.

Další věc je historie. Stavbu neprovedl kníže Lichtenstein. Vím, že Lichtensteinové jsou dnes velmi populární až přeceňovaní a je to lákavá představa. Ale tento letohrádek nechal postavit po roce 1620 kardinál František Dietrichstein! Tehdy nejbohatší aristokrat v zemi a moravský místodržící, který v této době vytvořil ze svého sídelního Mikulova hlavní město Moravy, jak politické, tak kulturní a jeho investice do umění a architektury je velice rozsáhlá. O tomto letohrádku se zmiňuje urbář z roku 1629, který mluví o oboře obehnané zdí, letohrádkem a zahradou s roztodivnými uměleckými výtvory.

Přímo mezi zámečkem a dolní hospodářskou budovou s přístavem pro benátské gondoly byla okrasná stříhaná květinová zahrada. Jsou záznamy o velkých slavnostech na tomto místě i dokonce návštěva císařského páru a to Leopolda I. a Margarity Španělské. Je možné že chodby měly praktický význam ve dvou věcech. Mohly sloužit jako rychlá spojnice mezi hospodářskou budovou s kuchyní, aniž by rušili hosty. Je též možná i varianta oněch zmiňovaných roztodivných výtvorů, tedy určité zahradní divadlo s vysouváním soch nebo stolů jídlem na povrch jako překvapení pro vzácné hosty. Minimálně přímo v letohrádku byl tento systém použit, podobně jako na letohrádku Bellarie v Českém Krumlově, zde však o sto let dříve než tam. Víme totiž, že kardinál Dietrichstein byl milovníkem divadla a italské opery. Toto místo na ostrově, daleko od poviností muselo být malým pozemským rájem a potěšením pro tak významnou osobnost, jako byl kardinál Dietrichstein.

Doufám, že nebudete nazlobení až si to přečtete, ale třeba teď se správnými jmény najdete víc.

S pozdravem

F. Zelinka


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)