2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Rebešovice a chodby z Rajhradu

Od roku 1340 je obec uváděna jako Rebieschowicz, nachází se v jižní části okresu Brno - venkov, leží při levém břehu řeky Svratky a Ivanovického potoka. Lužní krajina s hojností ryb a úrodnou půdou byla předpokladem k osídlení území a první písemná zmínka pochází z roku 1174. Motiv ryb se stal základem názvu a znaku obce.

V roce 1694 byl vystavěn zámeček s kaplí svaté Doroty. V 18. a 19. století vzniklo na území obce několik drobných sakrálních staveb. Nejstarší pamětihodností je zde nyní pozdně barokní stavba kapličky z 18. století se sochou Poklona sv. Jana Nepomuckého u vodního pramene na stráni pod zámečkem. Kolem roku 1830 byla postavena klasicistní rustikální zvonička čtvercového půdorysu na návsi obce.

Traduje se, že touto obcí prochází podzemní chodby vedoucí z Rajhradského kláštera až do Brna. Klášter v Rajhradě je jedním z největších, vlastnil jej bohatý Benediktinský řád, klášter například vlastnil nejrozsáhlejší knihovnu, ta je bohužel rozkradena a klášter zdevastovali vojáci. Vzácné historické a kulturní památky vždy bohužel podléhají vyšším zájmům a nezájmům. Minulý režim zničil desítky významných památek. Nyní nezájem často pokračuje. A jako první jsou nejčastěji likvidovány podzemní chodby a sklepy. Pokud se budují základy, kope se výkop a překopne se klenba a chodba, první pohled na věc je, že vznikl problém. A tento problém se musí ihned vyřešit co nejlevněji a nejrychleji, aby nenastalo narušení časového harmonogramu a finančních nákladů kvůli archeologickému průzkumu, dokumentaci a statickému zajištění a sanaci nalezené chodby. Takže se chodba zasype, zaleje betonem, v lepším případě zazdí i s odpadem, jehož se zůčastnění takto zdarma zbaví a opět ušetří náklady. To je modelová ukázka, jaký byl průběh a osud náhodně nalezené chodby.

Tvrzení o chodbách tudy procházejících, je obecně natolik známé, že jsme se do Rebešovic vypravili.

Místní lidé nám tato tvrzení potvrdili, což máme zaznamenáno i videokamerou. Nikdo však netuší, kudy přesně by měly chodby vést. Jediná pravděpodobnost, kterou nám potvrzují i na obecním úřadě jako pravděpodobnou, hovoří o široké chodbě procházející za zámečkem, jejíž prostory byly později přezděny a využity jako dlouhý klenutý sklep.

Sklep, klenutý a nově opravený, jsme měli možnost navštívit. Snažili jsme se především z povrchu detekovat pokračování chodby, zachytili jsme hlavní tah směrem ke zvoničce, i na druhou stranu nad rybník, kde stával kdysi i mlýn. Chodeb jsme zde detekovali více, a ještě budeme samozřejmě v měření a topografickém zpracování pokračovat.

Rádi bychom přítomnost podzemí potvrdili i fyzicky, což bude záležet na dalších možnostech a na zájmu kompetentních. Potvrzení těchto pravděpodobných teorií by bylo velmi významné i historicky. Byl by to konkrétní důkaz.

Od lidí jsme byli informováni o bývalém propadu do chodby ve vedlejší obci Rajhradice a dostali tip na pána, který to pamatuje. Ihned jsme se tam přepravili...

foto
Letecký pohled na malebné Rebešovice

foto
Původní chodba nyní přezděná a upravená na dlouhý sklep za úřadem

foto
Kam až tato chodba vedla, sme se snažli dopátrat

foto
Detekovali jsme ji i pod touto zvonicí, zde mohlo bývat odvětrávání nebo krytý vstup...

foto
A zde mezi vesnicí a rybníkem jsme ji virgulemi rovněž detekovali->> 7.1.2017 Podzemní velitelství v Rebešovicích

Od roku 1957 do 1994 sloužilo útvarům protivzdušné obrany státu a radiotechnické brigádě.
Do roku 1998 bylo demontováno, odstěhováno, a už jen chátrá...
Využili jsme příležitost rozsáhlý objekt navšívit. Můžete také: (Klikem na foto)
Klikni pro fotoprohlídku - Memento podzemního bojového velitelství pro Moravu a Slovensko


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)