2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:
Jeskyně nad Skalním mlýnem - bubnování

Kamil Pokorný, listopad 2009 (doplněno o upozornění, dole)



Byl poslední říjnový den, kdy mne kamarád Štěpán Bronec pozval na setkání přátel a většiny členů jeho původní skupiny The Roll (Šamanské bubnování v srdci evropy) a samozřejmě na bubnování v prostoře jedné velmi příhodné jeskyně nad Brnem.


foto

Když jsme přijížděli ke Skalnímu mlýnu, kochali jsme se nádherným barevným listím na okolních svazích. Pobrali jsme africké bubny Djembe a jiné nástroje a šplhali nad cestu do svahu ke vchodu do jeskyně. Tahat nahoru těžké bubny nás aspoň trochu zahřálo - venku bylo hodně čerstvo. Tato jeskyně (kousek za restaurací a parkovištěm Skalní mlýn) má předsíň a z té se rozevírá vstup do táhlé a dolů se rozšiřující prostory až na úroveň venkovní cesty. Na dně jeskyně se nachází širší prostora bez pokračování a v tomto akustickém kotli jsme rozmístili čajové svíčky a našli svá místa s bubny. Někteří se připojili na tibetskou mísu, šengy a jiné nástroje, chyběla jen dešťová hůl, ale zmoknout jsme stejně nechtěli :)

Štěpán vždy upřednostňoval šamanský pomalejší styl bubnování, který je relaxující a vhodný k meditaci. I u nás začíná být známo a vyzkoušeno, že zvuky bubnů jsou léčivé a harmonizující a je pravda, že při dřívějších pravidelných setkáních v parku pod Špilberkem, kdy jsme co 14 dní bubnovali ve smyslu improvizací, že jsme vždy odcházeli nádherně zrelaxovaní právě těmi rytmy a zvuky a účinkem bubnů a byly to překrásné pocity.

Sám jsem si vyzkoušel, když jsem bubnoval na Stránské skále sám, že není tak těžké dostat se do nádherného stavu rozšířeného vědomí, kdy intenzivněji vnímáte zvuky i barvy a jiné věmy - podotýkám pouze čistě díky správnému tempu rytmu úderů na buben. Tento blažený stav trvá tak dlouho, dokud si jej dovolíte. Mě přišlo divné pozorovat své ruce, jak přesně najednou samy hrají stejný rytmus aniž bych je ovládal, začal jsem ty pohyby kontrolovat a řídit a tím jsem brzy spadl zpět do naší reality, ikdyž blažený naplňující stav ještě pomalu dozníval. To už bylo před ... 8 lety? Utíká to. Do podobně blaženého stavu jsem se ještě dostal řízením vnitřních energií podle tantry, ale o tom jindy a jinde.

V první fázi jsme se rozehráli a nějak sladili a přemístili podle toho, jaká kde byla akustika. Po dřívějších zkušenostech v bubnování na Špilberském hradě nebo v chladírenské věži Královopolské strojírny mne tato jeskyně překvapila, že její tvar zvuky bubnu nijak nedeformoval ani nepotlačoval ozvěnou a interferencí, naopak v některých místech byly podpořeny a neskutečně vynikaly ty nejhlubší basové zvuky - stačilo jen "lechtat" blánu bubnu a rezonovalo to samo.

Bubnovali jsme s dvěma přestávkami přes tři hodiny a nádherně nás to spojilo a zahřálo i u srdce. Potom jsme po sobě uklidili a vystoupali nahoru k východu ven. Ještě se teprve začínalo stmívat, takže jsme mohli snadno doklopýtat svahem dolů a k parkovišti se vším nákladem.

Byla to moc fajn akce, uvítal bych ji delší a nejen s bubnováním, ale ostatním to tak bylo akorát. Snad bude brzy další a počasí to ještě umožní...


foto
Pohled od vchodu jeskyní dolů

foto
Na dně jeskyně jsme si výborně zahráli


Důležité upozornění pro nadšence takových akcí a vstupování do jeskyní:

"Pokud někam ve volné přírodě jdete s bubnem nebo bez něj, tak občas můžete narazit na cedulky se státním znakem a pojmem "Národní přírodní rezervace" nebo "Chráněná krajinná oblast ... (jméno)" a jiné (zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny si nastudujte sami - zdá se, že by se vám to mohlo hodit). No a v těchto "zvláště chráněných územích" platí určitá omezení ve prospěch ochrany přírody.
Pokud jste v národní přírodní rezervaci (což byl případ oné jeskyně na Vašem webu), tak tam zákonodárci stanovili zákaz vstupu mimo značené cesty (do jeskyně určitě jste po turistické značce nešli, žádná tam totiž není). Takže skutečně si nemůžete v přírodě vlézt bez povolení kamkoliv chcete, záleží na tom, jaká je tam kategorie ochrany.
Např. jeskyně Pekárna je jiný případ, tam není národní přírodní rezervace (spolu s 1. zónou národních parků nejpřísněji chráněné území v ČR), ale národní přírodní památka a současně okolo je přírodní rezervace a přímo k jeskyni vede turistická značka, čili tam vstoupit můžete. V tom je zásadní rozdíl.
Samozřejmě je v pořádku, že patříte mezi slušnější část veřejnosti, která v přírodě nezanechává odpadky apod. Otázkou je, zda Vaše bubnování nezpůsobuje nadměrný hluk a zda tedy neruší živočichy. V oné jeskyni by to mohli být netopýři, kteří se do jeskyní začínají od září stahovat. Zkuste tedy na Vaši aktivitu pohlédnout přes zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, respektujte omezení vstupu v národních přírodních rezervacích (§ 29 písm. d) a zamyslete se, zda v přírodě bubnováním nerušíte živočichy."

Zdraví
RNDr. Antonín Tůma
Správa CHKO Moravský kras
neživá příroda, strážní služba
516 428 894

Poděkoval jsem za toto laskavé upozornění a příště si k podobně radostnému setkání vybereme jiný prostor, kde zbytečně nebudeme překračovat opatření k ochraně přírody. Důležité je, aby i ostatní nadšenci sledovali informační tabule v přírodě a respektovali je. Pokud by bylo přesto tolik důležité vstoupit někam v rámci průzkumu atd., je potřeba získat povolení či vyjímku...

Ačkoli jsem tam byl pozván pouze já a akce nijak nesouvisela s naším sdružením, chtěl jsem se o tuto radost podělit se všemi. Nyní také o informaci, aby si každý dával pozor, na jakém území se nachází a zda může vstupovat mimo vyznačené cesty.




O Štěpánovi a bubnování také perem jiných - zde.




ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)