2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Slavkov - ze zámku vede barokní chodba

Mezi atraktivní podzemní prostory v blízkém okolí Brna nelze opomenout Slavkovský zámek. Unikátní prostory dvou pater zámeckých sklepů, systému spojovacích chodeb, schodišť, hospodářské zázemí s pekárnou a pomocnou kuchyní jsou již několik let velikou atrakcí pro veřejnost, včetně mučírny a lapidária kamenných uměleckých artefaktů. Pro návštěvníky bývá nejzajímavější částí podzemí ta, kde jsou k vidění pozůstatky středověké tvrze řádu německých rytířů.

Pod budovou a nádvořím zámku se nachází základy dvou starších objektů - komendy Řádu německých rytířů z 13. století a renesančního zámku ze století 16. Obě tyto stavby víceméně kopírovaly půdorys dnešního barokního zámku. Většina sklepů byla vybudována nebo přestavěna podle plánů Domenica Martinelliho jako základ stavby barokního zámku a také jako hospodářské zázemí. Tyto prostory sloužily rodu Kouniců zejména ke skladování potravin a krmiva pro koně a dobytek. V dalších částech byla vybudována například kuchyně s přilehlou pekárnou a panská lázeň.

Před několika lety, kdy ještě sklepy nebyly zpřístupněny, zde naše skupina provedla jeden z prvních průzkumů. Nejdříve jsme navštívili dvě podzemní patra obrovských sklepů s vysokými stropy. Jejich velikost nás překvapila i svým rozsahem. To ale nebylo vše, ještě nás mělo čekat další potěšení!

Když jsme procházeli nižší částí zámku - chodbou kuchyně tamní restaurace, někdo šlápl na poklop, což bylo typicky slyšet. Ozvalo se totiž kovové těžké zadunění s určitou ozvěnou, prozrazující větší prostor, než tomu bývá u pouhé revizní šachtice. Zpozorněli jsme a nadšeně začali poklop otevírat. Nehluboká zděná šachta ústila do klenuté chodby!

Kolem nás procházející servírky zámecké restaurace vůbec nechápaly, kam to nadšeně hledíme, o to více, když jsme po nich chtěli žebřík a pak jeden po druhém slézal dolů pomocí jištění lanem. Batohy, světla, lana, holinky a speleo-vaky víceméně zaplňovaly chodbu ke kuchyni restaurace, jejíž obsluha to musela bravůrně přeskakovat s plnými podnosy jídla, zatím co většina z nás už tvořila dole v úzké chodbě špunt svými těly. Zadýchaný a ohřátý vzduch začal zamlžovat můj objektiv a tak nezbylo, než s focením počkat, až se všichni nabaží, přestanou překážet v záběru a orosení čočky objektivu se odpaří. Netrvalo dlouho a nadšenci zmizeli z dohledu chodbou, pokračující pod zámecký park.

Shodli jsme se, že barokní chodba tvoří páteřní koridor původního odvodňovacího systému zámku a zámecké zahrady. Méně příjemným zážitkem byl protékající odpad z nověji proražených odtoků, svedených do této staré chodby, která byla takto zneužita (jak už to v naší Zemi často bývá), ale takovým věcem se člověk při skutečném průzkumu někdy nevyhne, jsme na to zvyklí a vybavení.

Původní význam této klenuté chodby byl i podle korytového vyzdění dna cihlami jasně odvodňovací s reálným využitím pro možný únik z objektu hradu. Je to typické, stavba chodeb byla vždy pro naši Zemi nákladnou záležitostí a tak měly většinou chodby pod zámky, hrady i kláštery minimálně dvojí účel - odvodňovací a únikový. Dnes je situace stejná a tak se často historické chodby zneužijí i pro novodobé tažení inženýrských sítí.

Pro záměr bezpečného opuštění objektu zámku ve Slavkově svědčí i stavební dispozice nepřímočarého tvaru chodby, aby nebylo možné skrze chodbu prohlédnout do dáli a spatřit unikající šlechtu. Záhadou zůstává, jak by se širocí pánové tehdejší šlechty pohybovali úzkou chodbou a hlavně kudy se do ní mohli dostat. Náznaky slušnějšího vstupu než poklopem s úzkou šachtou ze zámecké kuchyně nejsou nikde patrny.

foto
Katka odvážně sestupuje dolů

foto
Tom, náš topograf už tam je, ale po tmě

foto
Jaryn také neodolá typickému zápachu a vrhá se do útrob zámku

foto
Typická zděná vodní štola

foto
Nerovnosti a odbočky

foto
Širší ale nižší profil

foto
s vydlážděným dnem cihlami

foto
Místy chodba zatočí

foto
Tom se tu evidentně cítí jako doma :-)

foto
Přímá část chodby

foto
Jedna z odboček s naplaveninami

foto
Chodba se zde lomí

foto
Skrze klenbu prorůstaly kořínky

foto
Chtělo to nasvítit a fotit ze stativu

foto
Pozoruhodné zatáčky

foto
Není to tajemné a napínavé?
Omlouvám se za nekvalitní záběry, tehdy jsme v té době měli jedny z prvních digitálních fotoaparátů a nebyl čas ani na důkladné nasvěcování prostor...


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)