2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Upraveno z V.I.P. Neveřejné zónyŠtola pod nejmenovaným kopcemText a foto: Kamil Pokorný, 15.srpen 2006
Radek Soudek objevil několik štol v této nejmenované oblasti. Někteří z nás o některých věděli již předtím. V kopci je vidět pokleslá úpatí a svahy kopce pod skalami a ta naznačují bývalé a zavalené vchody do předpokladatelných a virgulemi zaměřených štol.

Sad s Jarynem zjistili v létě 2006 u jedné takové skály otvor dovnitř a silný chladný závan vzduchu zevnitř. Dlouho jsme se chystali, že se pokusíme vstup odkopat a podívat se dovnitř a zdokumentovat případné prostory. Člověka takový chladný závan silně nadchne a mnozí zvědavostí ani nespí, když lze předpokládat větší podzemní systémy.

Akce se oddalovala časovými možnostmi i strachem z kopání nad cestou, kudy chodí zahrádkáři a pejskaři a samozřejmě by byli zvědaví, co a proč tam kopeme a brzy by se informace o vstupu roznesla a objevili by vstup i děti, nebo různá nežádoucí individua a tomu se vždy bráníme.

Dnešní večer jsme se rozhodli pojezdit různé lokality a také na toto místo zajet my druzí, podívat se, jak ten otvor vypadá, a nasát trochu chladného podzemního vzdoušku, no projistotu jsem vzal polní rýček. Radek byl v práci a nechtěl se uvolnit.

Přijeli jsme na místo a otvor našli ihned. Pokusili jsme se odhrnovat hlínu a kamení od skalního bloku, abychom lépe a dále posvítili do štěrbiny pod skalou. Štěrbina však byla táhlá pod klenbou stropu štoly a bylo třeba prostor na proplazení vykopat, vytvořit. Protože jsem měl maskáče, ujal jsem se pokračování tohoto pokusu, zalehl do štěrbiny pod skalní blok a pokoušel se zvětšit otvor pro případný průlez. Po nějaké době jsem zjistil, že otvor již zvládnu zvětšit natolik, že bych se jím proplazil po břiše a tak jsem to zkusil nohama napřed abych ještě odhrnul materiál do prostoru štoly a rychleji se tam dostal.

Pořizoval jsem zrovna při chůzi záběry a šel štolou dále. Větvila se vlevo i vpravo, ale vždy byla vidět hned čelba. Na této křižovatce byl spadený zával ze stropu a všiml jsem si, že nad závalem pokračuje štola snad dále. Přelezl jsem zával a spatřil popadanou výdřevu a za ní ještě prostor. Opatrně jsem se přiblížil a otvorem pod klenbou nahlédl a pořídil záběry. Byla to větší prostora vytvořena rovněž spadením stropu, bez viditelného pokračování. Pořídil jsem ještě záběry a vracel se k prokopanému vstupu a po nafocení se protáhl vytvořeným otvorem zase ven, vylíčit ostatním, co je uvnitř. Ti nebyli na takové plazení oblečeni a tak se museli spokojit s mým vyprávěním a přeháněním.

Několik mých záběrů bez násvitů:


foto
Z dáli nás přitáhla skála ve svahu

foto
Otvorem pod skalou tahl studený vzduch zevnitř
a tak jsem postupně polním rýčem odkopal a odsouval
překážející materiál do štoly

foto
Úzkou plazivkou jsem se konečně nasoukal dovnitř a posvítil v dál...

foto
Došel jsem ke křižovatce, do níž spadl strop, za hromadou vidím pokračování prostoru

foto
Prvně se podívám do štoly vlevo, čelba.

foto
Vracím se k závalu - ke křižovatce

foto
Tu a tam je na zemi chomáček plísní

foto
Štolou k východu slyším halekání, já ale raději nehalekám abych nedostal kamenem za krk

foto
Přelezu zával a fotím štolu odbočující od vstupní štoly vpravo

foto
A nyní se dívám za zával ve směru od vstupní štoly rovně, je tu popadaná výdřeva

foto
Za výdřevou je vysoká a široká prostora, ale nevypadá, že by v nějakém směru
pokračovala, raději tam tedy ani nelezu

foto
Vracím se od křižovatky k prokopanému východu

foto
Přelezu hrnce, kýble, křidlice a po břiše se soukám ven

foto
Nechám se vyfotit na památku

foto
A ještě záběr na prokopanou plazivku.


Smyslem bylo pokusit se dovnitř dostat a zjistit, zda vůbec tu je větší prostora a má smysl otvor zvětšovat více. Nevím, zda to mělo až tak smysl, ale takovou práci to zase nedalo... hlavní štola je dlouhá asi 20 metrů, systém má tvar svatého kříže - vlevo a vpravo jsou krátké čtyř metrové štoly s čelbou a za závalem v křižovatce za otvorem pod klenbou je prostora, která patrně vznikla rovněž zřícením stropu a pokračování tu nebylo vidět žádné. Podařilo se to, že se Radek dostane dovnitř bez jakéhokoli kopání, což bylo v plazivce náročné a může si udělat násvity a zařadit štolu k nedokončeným částem zdejších krytů a štol. Objev patří tak jako tak jemu, neboť předcházelo dlouhé pátrání a zjišťování obvyklými způsoby a my ostatní jsme přišli takřka k hotovému. Pokus podívat se dovnitř se podařil a Radkovi se omlouváme, že u odkrytí nebyl, nepočítali jsme s tím. Tuto stránku jsem nakonec upravil z V.I.P. sekce i do veřejné, bylo mi líto zajímavých záběrů včetně akce, schovávat si je jen pro sebe a vyvolené, ale lokalitu záměrně neuvedeme; vstup je zasypán a zamaskován kvůli bezpečnosti.
ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)