2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Jeskyně Úžinka

(článek a fotografie laskavě poskytl Olaf)

Je jen málo míst v České republice vytvořených přírodou, dosud nepoznaných a nebo alespoň nedotčených člověkem. Jedno z takových míst jsme před léty s kamarádem navštívili. Nachází se několik kilometrů jihovýchodně od Tišnova na jižní Moravě. Všichni určitě budete vědět, kde leží Moravský kras. Málo kdo však ví o existenci Tišnovského krasu, nebo Lažánecko-Heroltického krasu.

Z materiálu RNDr. Drahoše Šikoly se dozvíme, že výše zmíněná krasová oblast se nalézá jižně od Tišnova v prostoru mezi Herolticemi a Bílým potokem. Krasové jevy jsou vázány na pruh devonských lažánecko -- heroltických vápenců. Kras je vyvinut v několika etážích a na rozdíl od Tišnovského krasu je dosud krasem aktivním, byť jen v nejspodnější etáži.

Jeskynní systémy vznikly činností tří ponorných toků: První potok se propadá jižně od Maršova na dně Stříbrné zmoly. Druhý potůček se ztrácí severně od Lažánek v Lažáneckém závrtu a vyvěrá ve vzdálenosti 1,5 km v Maršovském žlebu (Vincova vyvěračka). Posledním z ponorných toků je Pejškovský potok, který vyvěrá "Na Bílé" poblíž Heroltic. Většina krasových prostor v této oblasti je dnes prakticky nepřístupná.

Vlastně ani nevím, jestli se námi navštívená jeskyně doopravdy jmenuje Úžinka. Rozhodně však dělá čest tomuto jménu. Jsou dva důvody, proč nechci zveřejnit místo vstupu. Jeskyně má zcela neporušenou krápníkovou výzdobu! Také poměrně nebezpečnou a značně obtížnou vstupní část. Zřejmě proto je zcela nepoškozena vandaly.

Netroufám si odhadnout velikost tohoto systému. Většinu času jsme strávili plazením se "záchodovým potrubím". Člověk silnější postavy zde nemá šanci. Proto jsme si sebou nebrali ochranné přilby - zkušenost z první návštěvy. Taková prohlídka zabere i dobré čtyři hodiny.

Přikládám několik fotek. Nejsou zrovna profi, ale jinak to nešlo.


Několik záběrů z akce:

foto
vstupní komůrka

foto
dostat sem batoh s vybavením dá docela zabrat

foto
asi po 15 metrech první místo s možností ohlédnout se zpět. Lano uvázané za nohu,

foto
můj kamarád, trčí kolmo nade mnou, není skoro vidět

foto
konečně zase hlavou nahoru

foto
chvíle odpočinku

foto
pomalu se dostáváme do míst s krápníkovou výzdobou.Jen se protáhnout.

foto

foto
kolik lidí před námi tu mohlo být? Určitě moc ne.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

Hodně štěstí všem návštěvníkům podzemí,
přeje Olaf


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)