2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Praha: zámeček Jabloňka v Tróji



Text a foto: Kamil Pokorný, listopad 2006




Mezi nejen krásné, ale bezesporu zajímavé objekty, patří i zámeček Jabloňka. V Praze mne k němu opět zavedl kamarád Karel Pokorný, když si vzpoměl, že i zde bývalo přístupné podzemí - velké vinné sklepy.


Zámeček je vystavěn na skalnatém severním svahu nad Vltavou, v Praze 8. Kuriózní je, že před mnoha lety, když tato místa Karel navštívil se svojí manželkou, prý v zámečku bydlely dvě starší ženy a nabízely jej ke koupi za 240 tisíc korun, protože se chtěly stěhovat na stáří jinam.

Jabloňka se špatně ze severní přístupné strany hledá, protože není vidět, nevyčnívá, naopak, a nachází se za dalšími objekty a oplocenými parcelami. Když jsme se k němu konečně shora dostali, všimli jsme si u dveří nově připevněné Telecom-mácké plastové krabičky se zámkem a plastové lišty, a došlo nám, že objekt je nejspíš elektronicky střežen a v krabičce bude klávesnice.

Vedle zamřížovaného dveřního otvoru, v němž byly dveře vylomeny a rozevřeny, nejspíše od předchozích neslušných návštěvníků, a bylo přes mříž vidět do objektu, se po stranách nacházela okna, ale okenice byly částečně rozbité a bez některých skel.

Objekt jsme obešli a dostali se západní rozevřenou zahradní bránou na terasu před zámeček, kde jsme si opět všimli novějších mříží na všech otvorech. Sklepní prostory se nacházely pod terasou... Nahlédli jsme ještě jen skrze mříže rozbitými okny do prázdných temných místností přízemního patra a do chodby se schodištěm a obešli zámeček zpět, abych ještě pořídil nějaké záběry shora a že tudy zase odejdeme.

Když jsem chtěl vyfotit rozevřenými dveřmi skrze pevnou mříž schodiště, Kája se zrovna díval okenicemi dovnitř a všiml si zeleného světýlka - to se rozsvítila "Pirka", pohybové čidlo, kterého jsme si předtím na stěně potemnělé místnosti nevšimli! Viděla na nás rozbitým oknem a my byli, ačkoli mimo objekt, ještě v dosahu zorného pole čidla a to náš venkovní pohyb zachytilo! Uvědomili jsme si pravděpodobnost napojení čidla na nějaký pult centrální ochrany a vystartovali raději pryč :)

foto
Pohled od Vltavy

foto
Pohled od západní brány

foto
Vše je zamřížováno

foto
Terasa před objektem

foto
Rozbitá okna i dveře

foto
Věžička na střeše

foto
Na terase...

foto
Zarostlé okolí terasy a sklepení

foto
Odcházíme zpět nad objekt

foto
U dveří si všímáme podezřelé krabičky...



Místní a dosud užívaný název Jabloňka či Jablůňka může mít původ v okolní rozšířené dřevině nebo v existenci nedaleké pomologické zahrady. Klasicistní letohrádek toto pojmenování převzal v poměrně nedávné době, ještě na počátku 20. stol. byl nazýván pouze "Zámeček".

Původ letohrádku není znám. V blízkosti hospodářského stavení byl údajně učiněn nález mincí z 15. stol., takže v tomto místě je možné předpokládat nějakou starší stavbu, nejspíše viniční lis. Současná stavba byla původně přízemní a patro bylo přistavěno později, asi až v poslední třetině 18. stol., kdy budova získala současnou podobu. V polovině 19. stol. prošel objekt značnou přestavbou. V současnosti je Zámeček dvoupodlažní budova obdélného půdorysu, která stojí uprostřed obdélné zahrady.

Stavba z konce 18. století, obdélného půdorysu, je situovaná do svahu, takže hlavní průčelí je patrové, zadní fasáda přízemní. Valbová střecha je opatřena dřevěnou, plechem krytou věžičkou. V přízemí je místnost s trámovým stropem, v patře bývala plochostropá kaple. Sklep umístěný mimo stavbu, je zaklenut kamennou valenou klenbou. Zámeček, malebně umístěný na vysoké skále nad Vltavou, vytváří prvořadou dominantu severovýchodní části Prahy. Objekt se od svého vzniku nazýval pouze „Zámeček“, teprve během posledních asi třiceti let se vžil název „Jablůňka“ a v mapách je u obdelníku psáno "Jabloňka".

Na počátku 20. stol. vlastnil Zámeček karlínský hospodský Mochomůrka, který pronajímal jeho značnou část. Ke konci 1. světové války objekt zakoupil hejtman Šafránek a po úpravě do konečné současné podoby jej ihned prodal. Vlastníkem se stala rodina Štědrých, která v objektu bydlela do nedávné doby. Nyní Zámeček vlastní společnost Coimbra. Zámeček je od r. 1964 památkově chráněným objektem.


Uvítáme pozvání do zajímavých objektů, včetně starých usedlostí, letohrádků a jejich sklepů a podzemí...


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)