2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Podzemí Jenštejna

Jednu nádhernou jarní sobotu (rok 2005) jsme se rozhodli navštívit obec Jenštejn a nádherné podzemí v jeho podhradí. Opět po stopách pana Štrauba, který ve své knize širokosáhlé úvahy a známé zkazky popisoval.

Mezi zkazky nepatří krásný tesaný sklep v pískovcovém podloží. Nachází se přímo v "podhradí" původního Jenštejnského hradu, z něhož zůstala jen vysoká věž.

Pan Štraub popisuje ve své knize (zkráceno):

Obec Jenštejn se starým hradem má několik domků postavených přímo u skály, do které vedou pěkné sklepy či kratší chodby. Při posledním archeologickém průzkumu vydal hrad i podhradí mnohá tajemství, ale pro nás to nejcennější, podzemní chodby, stále střeží.

Místní kronikář a průvodce hradu pan Václav Kovanda nás předem ujistil, že pod hradem ani v obci nikdy nebyly tajné chodby objeveny a samotný hrad nebýval příliš významný. Přesto jsme přijeli do obce s televizním štábem a geology, abychom zkusili štěstí. Jiří podzimek s produkčním Radko Janouškem pomohli geologům vynést detektor na rozvaliny hradu, aby prozkoumali jeho podzemí. Přístroj posléze ukázal pouze zřícené a zcela zasypané sklepy. Geologové opsali detektorem kruh kolem hradu. Jeden z nich oznamoval: Je to divný. V některých místech to vypadá na zbytky sklepení, ale chodba tam nevede. Snad tady, kde stojíte, by mohlo něco být...

V plánu dnes nebylo zůstat pouze v Jenštejně, a tak jsme chtěli vidět alespoň ve Štraubově knize zmiňovaný a vyfocený sklep s lomenou chodbou se závalem na konci, kde se dalo tušit původně pokračování chodby.

Kluci již měli polohu sklepa zjištěnu při minulé návštěvě Jenštejna a nás zbývající do něho zavedli. Byla to nádhera, vstoupili jsme starými prkennými dveřmi vyššího zchátralého domu do podzemní vytesané síně, kde po několika metrech byla vidět pravidelně vytesaná prohlubeň tvaru obdelníku s vodou téměř po okraj. Obešli jsme ji a pokračovali mírně se stáčející klenutou chodbou, po několika metrech chodba zatočila ostře v pravo, kde po dalších několika metrech byl vidět tesaný otvor ve zdi původního pokračování, ale v něm pravděpodobně zával. Místo by odpovídalo možná propojení s blízkou studnou, do níž lze takřka nahlédnout ze shora od silnice nad těmito domy. Přesto nás tento podzemní prostor, sklep, velmi nadchl - mít jej tak pod svým domem...

Zajímavou akcí by mohlo být, tento zával uvolnit, odebrat a zjistit, co se skrývá za ním a také při troše času využít alternativních detekčních metod přímo na místě. Pokud se k tomu může někdo z laskavých čtenářů vyjádřit přesněji, budeme rádi. Zatím však existence tohoto sklepa nic neprokázala o původních dálkových spojovacích chodbách, jak se zde tradují.

foto
Jenštejn se zbylou kamennou věží původního hradu.

foto
Noříme se do krásného sklepa s podzemním rybníčkem.

foto
Helenka s Michalem postupují chodbou sklepa dále, možná původně o sklep ani nešlo.

foto
Na konci zalomené chodby Kája pozoruje zával v místě, kde by se i předpokládalo pokračování, možná propojení do blízké studny.

foto
Nechám se tu také vyfotit, vysoké holiny jsem ani od rybníku nesundal, vždyť kdoví, kam zachvíli zase polezu...

foto
Zase se čeká na fotografa, a to tentokrát ani nevytahoval stativ.

foto
Neodpustím si ještě pohled zpátky, je to velmi zajímavé a hezké podzemí, člověk by si tu uměl v minulosti představit místo pro přátelské posezení, úkryt, i místo k tajným rituálům s koupelí...

foto
Procházíme Jenštejnem, já se ještě ohlížím k domu s tak zajímavým podzemím.

foto
Zastavujeme se krátce, abychom si připoměli popis zdejšího podzemí přímo z knihy pana Štrauba a dohadujeme se, kde že ty chodby mohou být.

foto
Kikina zatím využívá čas raději po svém :)

foto
Následuje výborný oběd v nedaleké restauraci, Kikině toho přáli tolik, že jsem to ještě musel dojídat :))


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)