2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Zahrady Strahovského kláštera

První zmínky o vzniku Strahovského kláštera v Praze spadají do 1100 roku a jsou přičítány biskupu Jindřichu Zdíku z Olomouce, ketrý zde založil klášter řeholních kanovníků.

Klášter téměř zanikl v roce 1258, při obrovském požáru. Poté byl obnoven. Další ranou osudu se staly husitské války v polovině 15 století, kdy byl klášter premostátů vyrabován.

Velice nás potěšila možnost navštívit po domluvě pískovcové štoly pod zahradou v blízkosti objektu kláštera. Do systému těchto štol lze vstoupit dvěma zajištěnými vstupy. Štoly se klikatí a větví, často jdete po chodníčku tvořeném rozmístěnými cihlami, abychom nekalili čistou protékající vodu, která tu po zemi, nebo většinou kanálkem, stále protéká a teče pak z kašny.

Štoly jsou stabilní a zachovalé, místy nás po stěně provází elektrický kabel propojující několik těles osvětlení, nyní nefunkčního. Toto historicky velice hodnotné podzemí je velmi fotogenické, moc se nám líbilo a tak byla nabídnuta pomoc se sanací, jeho vyčištěním a zprovozněním elektrického osvětlení.

Podzemí Strahovského kláštera bude tématem chystané publikace, proto zde jen propojené záběry do štol pod zahradou. Pod samotným klášterem se nachází podobné chodby, často nižšího profilu.

I tento klášter v blízkosti Pražského hradu se může pochlubit svým důmyslným historickým podzemím, které samozřejmě bývalo za účelem odvodnění, nebo naopak jako vodní přivaděč budováno pod většinou klášterů. V případě potřeby měly štoly i únikový účel.

Pokud víte ve vaší oblasti o klášteře s podzemím, rozsáhlými sklepy a hlavně systémem chodeb a štol, budeme velice vděční za každou informaci.

Je možno se domluvit na hledání těchto zapomenutých chodeb a jejich odkrytí, zprůchodnění, vyčištění, sanaci. Případně využít foto - video dokumentace pro obchodní a reklamní účely, tisk brožur, pohledů pro turisty...

Přátelé ze Speleoklubu Kladno se o podzemí Strahovského kláštera zajímají, a více o historii a průzkumu podzemí pod klášterem a v okolí se dozvíte na jejich stránkách zde).

foto
Vstupní části systému štol v pískovci

foto
Kanálkem v podlaze teče čistá pramenitá voda

foto
Místy je bývalé osvětlení, místy je chodba vyzděna

foto
Kde dochází k narušení klenby, přibyla ještě zděná.

foto
Tato zděná chodba vede ke dvířkům do parku

foto
My však pokračujeme zpět a do dalších částí

foto
Štoly jsou krásně barevné, je tu svěží vzduch

foto
Dlouhé úseky štol jsou i přímé a lze je prosvítit po jejich délce

foto
Našlapujeme po cihlách abychom nekalili tekoucí vodu

foto
Zde se kanálky sbíhají

foto
Roste tu semtam i nějaká rostlinka

foto
Na člověka tu dýchá spíše romantika než tajemno, což je zde dáno energeticky čistou historií bez negativních astrálních forem

foto
Když se stěny správně nasvítí, vynikne jejich struktura díky stínohře.

foto
Skutečně malebné podzemí se rozkládá pod velikým prostorem zahrady a horní části parku, kde lze dobře zachycovat i virgulemi a lze se ladit i na vodní reakce, neboť tu voda většinou protéká.
Autorem posledních tří fotografií je Honza Hrbatík - člen Speleoklubu Kladno


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)