2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Podzemí v Sieně (Itálie)


Text a foto nám laskavě poskytla Nirki, 9/2008Zdravím všechny příznivce podzemí, kteří si tento článek hodlají přečíst. Momentálně se nacházím v Itálii ve středověkém městě Siena. Ani vyčerpání z celodenního intenzivního studia mě však neodradilo od toho, abych po škole pátrala po nějakých stopách středověkých chodeb a podzemí. A hle, co jsem se nedozvěděla… ve městě se nachází Bottini a Fonti. Bottini nemají nic společného s botami ani holínkami ani prsačkami. Bottini (zdroj slovník na seznamu) znamenají v italštině kalová jáma, odvodňovací stoka atd. První zmínky o tomto podzemí pochází z roku 1226.

Chodby se nachází pod celým městem o celkové délce přes 25 km. Velikost těchto chodeb je cca 1,8×0,9 m a původně sloužily k filtraci vody ze země a její směřování do Fonti, což jsou fontány, které jsou různě rozmístěny po celém městě a sloužily a slouží doteď jako zdroje “pitné vody”. Proto jsou bottini doteď přísně střeženy a všechny vchody jsou uzamčeny.

Největší úlohu hrály v 12.- 15. století, kdy jich také bylo nejvíc vyhloubeno. Voda, poté co prosákla písčitým podložím, stékala úzkými kanálky, které vedly v podlaze všech chodeb do již zmiňovaných fontán. Průtok vody je v zimě cca 1,5 l/min, v létě cca 800 ml/min. Bottini mají dvě hlavní větve, jedna z nich (7,5 km) vede vodu z lokality Fontebecci (sever Sieny) do fontány Fontebranda. Druhé rameno (15,7 km) naplňuje fontánu Fonte Gaia na hlavním náměstí Il Campo a další méně významné fontány. Jednou z nejvýznamnějších fontán je Fonte delle Monache, která se nachází u hradeb města na jižní straně v teritoriu Contrady Chiocciola. Nepředstavujte si fontány jako na Zelným trhu, ale jedná se o velmi stará díla v gotickém stylu, něco jak když středověké kryté bazény s oblouky a hluboké se to zdá být od 1 m až cca po 2 m, ale ještě jsem se v tom nekoupala (fontána Fontebecci).

Fotky podzemí Sieny od Nirki:


fotofoto
Vstupy jsou uzamčeny protože podzemím protéká pitná voda města...

fotofoto

fotofoto

foto
Místy jsou ještě ve stěnách původní popisné a orientační desky

foto

fotofoto

fotofoto

fotofoto

fotofoto

fotofoto

foto
Ani přítel Nirki neváhá prostrkovat svoji lepší zrcadlovku rezavou mříží

foto

fotofoto

foto
V Sieně jsou i jiné zajímavosti...

foto
Pohled na středověké město Siena z věže

foto
Nirki s přítelem (díky moc za text i fotky)


foto

Fontánu delle Monache jsem navštívila díky spolupráci Pana Benedetta ze společnosti Diana, která spravuje celé podzemí města. Tento člověk mi také slíbil přístup do Bottini ještě před mým odjezdem, protože dostat se sem je strašně velký problém. Musí se o to žádat na Comune (obecním úřadě), kde vyplníte papír, musíte tam o sobě uvést všechny údaje včetně jmen lidí, kteří půjdou s vámi a slyšela jsem, že čekací doba je tři měsíce. Na úřadě mě ale vyvedli z omylu, protože to prej trvá roky!!! Tak jsem jim řekla, že abych si už začala plánovat dovolenou.. :-P

Odkazy na organizaci Diana:

 • Fonti: server Diana
 • Bottini: server Diana

  Další informace:
 • V angličtině: zde
 • Něčí fotogalerie i s čísly domů, kde jsou vstupy do Bottini:)) zde


  ZPĚT o stránku

  Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
  Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
  Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
  Badatelská společnost Agartha

  webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
  © 2002 - 2022

  Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)