Holíčské podzemí
Text a foto: Kamil Pokorný © 11/2007
Opevnění a související systémy včetně fortifikačních podzemních chodeb byly ve slovenském městě Holíči (těsně za našimi hranicemi u Hodonína), budovány již od 14. století. Plány podzemního systému holíčských chodeb nejsou známy. Jejich celková délka dosahuje snad i více kilometrů… Podle některých pramenů se mají rozbíhat ze zámeckého podzemí, dle odvážnějších tvrzení přímo ze zámeckého Čínského sálu…
Toto vše byly informace, které objevil náš čestný člen, Jarda Hrouda (Speleoklub Kladno) a domluvil návštěvu a průzkum města i zámku. Potom nám oznámil termín a pozval nás, členy brněnské Agarty, i některé přátele, na společný průzkum.
Na dnešní průzkum se nás sešlo docela dost.
Město Holíč využilo našeho příjezdu a průzkumu a chtělo již po prvních dvou hodinách našeho seznamování se zdejším podzemím vyjádření na televizní kameru. Jarda bravurně (jako vždy) svým darem výřečnosti zvládnul popisovat zdejší podzemí a jeho průzkum naživo do kamery, i když někteří další jej rozptylovali.
Jardu zpovídá slovenská Televize
Po příjezdu k místnímu zámku jsme počkali na kompetentní osoby, kterým tímto znovu děkujeme za provedení a umožnění průzkumu a dokumentace. Nechali nás v zámku převléci, seznámili s historií a s tím, co vše se ví a co se vypráví. Potom nás uvedli do zámeckých sklepů a dalšího navazujícího podzemí.
Nejdříve jsme byli obeznámeni s nyní známou částí podzemí
Rozsah zámeckého podzemí nás příjemně překvapil. Také jeho napojení na fortifikační systém kasematy obehnaného příkopu, kde byly chodby strategicky rozmístěny s pravidelnými otvory střílen zrcadlově proti sobě s navazujícím spojením na další hospodářské budovy nad kasematami. Většina těchto chodeb byla průchozích, nedávno vyklizených, ale zůstává tu samozřejmě několik otazníků, hlavně ve smyslu četných pověstí a domněnek, kam až všude do okolí mají odsud chodby vésti. Některá místa jsme již napoprvé ohledávali virgulí a rozmýšleli o další fyzické sondáži.
Další a další podzemní prostory
Závěr po naší první mnohahodinové návštěvě: Zatím můžeme nejistě konstatovat, že delší chodby tu odněkud pokračovat mohou. K takovým názorům vybízí strategie rozmístění chodeb kasemat i důležitost spojení s nedalekými významnými objekty. Vstup do takových chodeb, vedoucích dále za příkop i vnější kasematy, jsme však zatím (vizuelně) neobjevili. Jak již to v takových podzemních prostorách pod přestavovaným, upravovaným a osudu ponechaným objektem bývá, tu a tam jsou různé přezdívky, tu a tam je zásyp stavební sutí, a vstup do dalších chodeb, vedoucích i dále mimo objekt, se musí objevit a především potvrdit fyzickým zdoláním nepůvodních překážek.
Na mnoha místech nás už někdo dávno předběhl
Velice zajímavý z hlediska možných tajných chodeb, vedoucích nejen ze sklepů, se nám jeví samotný objekt zámku. Pouhým okem jsou zde vidět, za současného stavu zdí otlučených na cihlu, četné větrací a komínové průduchy a kouřovody, ale také větší prostory a dokonce minimístnosti v širokém zdivu mezi sály. V tak širokém zdivu by jistě mohlo být umístěno užší točité schodiště a pohodlná průchozí chodba.
Zámek byl vyhlášen národní kulturní památkou roku 1970. Jeho dnešní pozdně barokní sloh je výsledkem přestavby z původní renesanční pevnosti proti Turkům na reprezentační letní sídlo rodiny Habsburků. Původní vodní hrad nechali postavit králové z rodu Arpádovců ve 12. století. Až v 16. století si nepokoje a vpády Turků vyžádaly posílení obranyschopnosti hradu. Vznikla protiturecká pevnost s opevněním hvězdicovitého tvaru. Podzemní chodby ale byly vybudované ve 14. století.
Vstup do chodeb kasemat
Informační brožura holíčského zámku se jen okrajově zmiňuje o zdejším zámeckém podzemí:
Součástí zámku jsou i podzemní chodby (katakomby), které byly vybudované ve 14. století. Zatím nebyl zjištěný přesný plán systému podzemních chodeb. Chodby se rozbíhají od zámku do okolí…
A stačí jen takový odstavec, aby podnítil správného nadšence k důkladnému průzkumu. Doufáme, že se nám při domluvené spolupráci postupně podaří nejen upřesnit některé stávající plány podzemí, ale také je obohatit o další, dosud neobjevené chodby.
Vstup spojovací chodbou do sklepů
Naši laskaví průvodci a Jarda uprostřed
Veliký sklepní sál se spojovací prostorou vlevo
Následující sál
Jsou zde četné průchozí chodby
Místy je nutno se zohnout
Boční chodba s kamennými zárubněmi
Kombinované klenutí
Pískovcové schodiště (vnímám zde nepříjemné energie)
Kluci si zatím venku povšimli propadené větračky
Následoval pochod příkopem a Jarda si povšiml otvoru ve zdi, prostora však nepokračovala.
I tento pohled se mi líbil...
Po letmém průzkumu okolí příkopu opět do chodeb...
Zazděných a odezděných odboček tu bylo více.
Do některých se ti štíhlejší i vešli :)
Radíme se, odkud mohly další chodby navazovat
Odkrývání větráku v příkopu
Tajemných míst a záhad je tu požehnaně...
Jaké máte pocity z tohoto záběru?
Na půdě jsme objevili opuštěný časostroj
Informováni jsme byli o chodbách také pod městem
I takto se hledá podzemí, zvláště, když jsme navedeni na konkrétní místa.
Tento poklop však zklamal.
Všímáme si, že nám ujíždí víno před očima.
Kluci se nemohli dohodnout, zda ulehčíme dědovi cestu od
červeného, nebo bílého, až nám děda ujel s oběma.
V kasematech jsem málem narazil na hodně podivnou bytost...
Informace také sepíše pro svůj web Jarda (Speleo Kladno).
Přidám na jejich stránku odkaz, až bude vytvořena.
Potom sem přidáme informace, až objevíme v Holíči něco zajímavého.
ZPĚT o stránku
Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022
Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)