2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Lesní divadlo s podzemím u Sloupu (Lužické hory)Foto zaslal: Michal Kořán, se svolením, červenec 2006
V letních dnech my mnozí dáme mnohem raději přednost trávení času v chládku lesa, ne - li přímo v zajímavém podzemí. Někdy lze obojí příjemně propojit v rámci hezkého výletu, jako to udělal náš občasný dopisovatel, Michal Kořán s rodinkou.


Lesní divadlo leží v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, nedaleko jižně od Sloupu. S jeho výstavbou podle návrhu malíře Ringela se začalo v roce 1920 a v létě následujícího roku bylo lesní divadlo slavnostně otevřeno Hauptmannovou hrou Potopený zvon (Die Versunkene Glocke).

Divadlo využívalo členitý pískovcový skalní masiv, za nímž se ukrývalo zákulisí. Jeviště bylo na severní straně ukončeno asi 3,5 m vysokou válcovou věží, spojenou se skalním masivem kamennou zdí s gotickou bránou. Mimoto na něm byly ještě další dřevěné stavby, vzájemně propojené ve skále vytesanými průchody a tunely. V příkopu pod jevištěm bylo orchestřiště a na protilehlém svahu bylo upravené hlediště s dřevěnými lavicemi asi pro 1600 diváků.

Tradice divadelních představení v přírodě se udržela i po 2. světové válce. V létě roku 1958 zde například proběhla akce nazvaná "Mikovcovo léto 1958", kvůli níž bylo divadlo v letech 1957-1959 rozsáhle upravováno. V té době bylo opraveno pódium, vyměněny lavice v hledišti a postaveny vstupní brány s pokladnami a nové sociální zařízení.

Po roce 1960 ale zájem o lesní divadlo upadl, jeho zařízení postupně zchátralo a v roce 2000 byla zbořena i kamenná věž a zeď s bránou.

Na jaře roku 2004 bylo ale jeviště s hledištěm opět obnoveno, skalní tunely byly vyčištěny a o rok později byla znovu postavena i kamenná zeď s bránou a věží. Díky tomu je divadlo v sezóně opět využíváno ke kulturním vystoupením.

Foto (c) 2006 Michal Kořán:

foto

foto

foto

foto

foto

foto

fotofotofoto


Uvítáme zajímavé tipy na průzkum, na návštevu a prohlídku nebo dokumentaci podzemí i paranormálních jevů, nabídku na přespání v místech, kde straší, a podobně.

foto


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)