2002 - 2018
Návštěvnost:
2008-2015: 560172

Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz


Naše sdružení:
Průzkumy a akce:
Publikace:
Kamilovy další weby:
Zajímavé weby:
Spřátelené weby:


Reklama:

Brno: U Sedmi Švábů začíná demoliceText a foto pro Agartu: Michal Doležel, červen 2006
V poslední době se toho mnoho napsalo a namluvilo - snad žádnému Brňanovi neunikly zprávy o demolici domu U Sedmi Švábů na Kopečné ulici č. 37.


I když mnozí lidé tyto objekty za památky nepovažovali, polemizovat o jejich historické hodnotě nelze a jsou neodmyslitelně spjaty s tváří našeho města.

Jedná se o nejstarší a ve své době i největší pavlačový dům v Brně. První písemná zmínka o něm pochází už z roku 1749, sloužící tehdy jako o klášterní nemocnice. Parcela na které dům stojí však byla zastavěna již od 13. století.

V tomto domě žilo hned od jeho počátku mnoho předních významných a také velmi zajímavých obyvatelů našeho města, za všechny jmenujme hraběnku Alžbětu Waldorfovou, zakladatelku nemocnice při řádu sester sv. Alžběty (Alžbětinky), či brněnský fyzikus dr. Karel Linz, který v domě prováděl společně se svými studenty veřejné pitvy. A snad právě jeho obyvatelé, či jeho bohatá a mystická minulost zapříčinila i to, že o domě panuje množství legend a pověstí, které se vážou i k jeho krásnému baroknímu podzemí.

Až do 50. let 20. století zde také stával uliční trakt tohoto objektu, v němž od 19.století prosperoval známý hostinec U Sedmi Švábů, který dal jméno celému domu.

Je velmi smutné, že celý objekt včetně jeho podzemí definitivně zanikne. Poté, co památkáři dvakrát zamítli jeho zápis na seznam kulturních památek se jeho rakouský majitel rozhodl dům zdemolovat a vystavět zde nové luxusní byty...

Poslední nadějí pro dům byla pondělní schůze představitelů města, ministerstva kultury ČR a majitele objektu, která však nic nevyřešila. Proto ještě o letních prázdninách zde proběhne archeologický průzkum a poté se započne se stavbou nového objektu.

Myslím, že každý, kdo navštívil tento dům a jeho podzemí, pocítil neopakovatelnou atmosféru. Ten dům měl cosi, čemu se říká genius loci a Brnu bude velmi chybět.

Záběry z června 2006 (Michal Doležel):


foto

foto

foto

foto

foto

foto


Pod objektem a dvorem se zatím ještě nachází unikátní systém barokních sklepů, volně přístupných. Navštivte je zavčas a s přilbou.

Záběry do těchto sklepů a další historii naleznete rovněž na mých stránkách: zde a lépe nafocené sklepy také zde.


Kontaktujte nás, pokud víte o starém sklepení, chodbách a krytech, na oplátku provedeme jinými. Děkujeme.


ZPĚT o stránku

Pokud víte o starém sklepu, krytu, paranormálních jevech, silových místech, >>> kontaktujte nás...
Pokud chcete změřit škodlivé geopatogenní a psychosomatické zóny, elektrosmog přesnými přístroji do 18 GHz, nebo termokamerou zjistit tepelné úniky z neznámých prostor, nabízím Vám osobní služby >>> www.elektrosmog-zony.cz
Pokud se více zajímáte o staré chodby, navštivte náš odbornější web: www.starechodby.cz
Badatelská společnost Agartha

webmaster, texty a foto: Kamil Pokorný
© 2002 - 2022

Již přes 20 let bádání, lezení, focení, psaní a programování pro vás :-)